Pripravte sa na odmietnutie, hovorí miliardár, ktorý bol kedysi bezdomovcom

Miliardár Paul DeJoria
Miliardár Paul DeJoria (Foto: Flickr)

Neobyčajný a mimoriadne inšpirujúci príbeh miliardára Johna Paul DeJoriu sme vám priniesli v tomto článku. Aj keď dnes si tento miliardár môže kúpiť čokoľvek, čo chce, boli časy, keď sa vytešoval z margarity v akcii za $0,99. Bolo to obdobie, kedy mal na večeru salsu s čipsami, spomína si miliardár, ktorý bol 2x bezdomovcom a prespával v aute.

Podľa magazínu Forbes dnes drží majetok v odhadovanej hodnote 3 miliardy dolárov. DeJoria je self-made miliardárom a veľmi dobre vie, aké je to dosiahnuť úspech vlastným úsilím. Čo radí ostatným?

„Buďte pripravení na veľa odmietnutí,“ zdôraznil v rozhovore pre CNBC. „Ak ste na to pripravení, nebude to až tak bolieť,“ hovorí DeJoria.

Predtým, než jeho firma s Paulom Mitchellom dosiahla úspech, si tento miliardár prešiel mnohými neúspešnými projektmi. Predával diktafóny, kopírky či životné poistenie, prezradil vo filme „Good Fortune“, ktorý je jeho autobiografiou. Napriek tomu, že ako predajca chodil od dverí k dverám a mnohí ho odmietali, nikdy nedovolil, aby ho tieto neúspešné pokusy zastavili. Ako tvrdí, aj keď vám zatvoria dvere č. 100, na dvere č. 101 musíte klopať s rovnakým nadšením.

Zlom prišiel až v roku 1971, keď sa stretol so známym kaderníkom Paulom Mitchelom. Mitchel bol síce vynikajúci, no nezarábal. DeJoria mu povedal: „Paul, musíš vedieť, ako predávať. Založíme firmu.“

Mitchell súhlasil a v roku 1980 so 700 dolármi založili spoločnosť Paul Mitchell Systems. Aj tu sa DeJoria stretol s odmietnutím, keď sa hlavný investor zľakol a z investície do ich spoločnosti odstúpil. Avšak firma, ktorú zakladali od nuly, sa v priebehu desiatich rokov vypracovala na spoločnosť s ročným obratom viac ako 100 miliónov dolárov. Ako dnes DeJoria hovorí, to ho podnietilo k tomu, aby v roku 1989 vložil “niekoľko miliónov” vlastných peňazí do spoluzaloženia spoločnosti Patrón. V roku 2018 bola táto firma odkúpená spoločnosťou Bacardi za 5,1 miliardy dolárov.

„Či už budete podnikať alebo nie, vždy tu bude odmietnutie. Stretnete sa s ním vo svojom osobnom živote a tiež v obchodnom živote,“ hovorí DeJoria.

„Inými slovami,  nevzdávajte sa,“ dodáva miliardár. „Pokračujte v klopaní na dvere, aby vás počulo dostatok ľudí… Je to len otázka času.”

„Úspech nie je o tom, koľko peňazí máte, úspech je, ako dobre robíte to, čo robíte,“ hovorí DeJoria

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre