Aké sú tajomstvá úspešných lídrov?

Výzvou vodcovstva je vedieť, ako byť silný, ale nie drzý, ako byť vľúdny, ale nie slabý, ako byť smelý, ale nie tyran, ako byť hĺbavý, ale nie lenivý, ako byť skromný, ale nie utiahnutý, ako byť hrdý, ale nie arogantný, ako vedieť použiť humor, ale bez potreby ironicky ublížiť.

Tieto slová Jimma Rohna vo mne evokujú statočnosť, odhodlanosť, túžbu a posolstvo. Nikto sa nikdy nestal veľkým lídrom bez toho, aby nebol skvelým rečníkom. Komunikáciou staviame mosty a prepájame myšlienky. Vytvárame silné väzby. Vaše slová sa stanú inšpiráciou, a dosiahnete viac, ako si kedy iní mysleli, že je možné.

Budem sa vám snažiť priblížiť váhu tajomstiev vášho majstrovského prejavu. Je to mocné čaro, ktoré si vyžaduje veľa pozornosti. Sledujte a pozorne vnímajte, ako váš vplyv stúpa. Verte či nie, za pokus to stojí 😉

Skvelí lídri sú označovaní ako ľudia s vysokými morálnymi zásadami, ktorí sú neodolateľní, pretože sa jednoducho správajú podľa toho, čo hovoria. Dodržia slovo, neohovárajú ostatných a robia to, čo je správne, i keď to niekedy nie je ľahké, radosť šíria s úsmevom, a vedia zlepšiť deň ostatným.

Tajomstvá, ktoré vám ukážu, ako sa stať majstrami v komunikácii.

1. Publikum im nieje cudzie

Lídri sa nemusia obávať, že budú neúspešní, pretože majú oporu v publiku – predvádzajú laikom svoje odborné znalosti a zároveň sa snažia posilniť egá ostatných. Rozmýšľajú o tom, čo ľudia potrebujú počuť a ​​ako môžu zdieľať tieto informácie medzi najširšiu spoločnosť, tak, aby jej rozumeli.

To neznamená, že motivační speakeri alebo lídri hovoria ľuďom, čo chcú počuť. Práve naopak – hovoria ľuďom, čo je pre nich dôležité, aj keď sú to zlé správy.

2. Gestikulácia

Úspešní speakeri neustále sledujú reakcie ľudí. Častokrát odpoveď dostanete vo forme gestiky. Nemusíte ani nahlas prehovoriť. Výraz tváre a reč tela je stredobod pozornosti,  pretože je to jediná spätná väzba, akú ľudia odovzdávajú bez toho aby prehovorili.

Rečníci využívajú túto expertízu na prispôsobenie svojej správy za behu, a podľa potreby prispôsobujú svoj komunikačný štýl.

3. Sú čestní

Najlepší lídri vedia, že na to, aby bola komunikácia efektívna, musí byť reálna a podčiarkuta pravdou a faktami.

4. Nehrajú role

Špičkoví komunikátori sa nesnažia byť niekým, kým nie sú len preto, že vystúpili na pódium. Vodcovia vedia, že keď zostanú verní tomu, kým sú, ľudia to ocenia. Ľudia chcú vidieť vzor, motiváciu, víziu a tú môžu nájsť len v úprimnosti a čestnosti.

5. Autorita

Mnoho z nás má problém počúvať iných. Lídri si musia nájsť formu komunikácie aj s takýmito ľuďmi a napriek tomu sú uznávaní a rešpektovaní. Hovoria veľmi priamo o tom, ako veci sú a ako majú byť.

6. So skupinou hovoria ako s jednotlivcom

Lídri nemajú čas hovoriť s jednou osobou. Či už je to dôležité stretnutie na konferencii alebo preplnená sála ľudí, lídri vedia, ako pracovať s ľuďmi v miestnosti a aj na diaľku. A robia to tak, že sa každý človek cíti, ako keby to bolo hovorené priamo jemu. Nezabúdajte na očný kontakt s publikom.

7. Vedia vnímať

Vodcovia vedia, že komunikácia je obojsmerná a to, čo počujú, je veľakrát dôležitejšie ako to, čo hovoria.

Aktívne počúvajú a plne sa zameriavajú na pochopenie druhej osoby. Vďaka tomu dokážu reagovať na prichádzajúce otázky a ich odozva je plnohodnotná a dostačujúca.

8. Chyby sú učiteľom

Keď vodcovia urobia chybu, hneď si ju priznajú. Nečakajú, kým ju nájde niekto iný a poukáže na ich chybu. Modelujú zodpovednosť za svoje slová a činy. A robia to bez drámy alebo falošnej pokory.

9. Žiadajú spätnú väzbu

Najlepší komunikátori nikdy nepredpokladajú, že posolstvo, ktoré ľudia počuli, je presne to isté, aké chceli dostať. Kontrolujú, či ich správa bola správne pochopená, a ak to tak nebolo, nevinia divákov. Namiesto toho sa snažia veci jasnejšie vysvetliť.

10. Sú proaktívni

Lídri s najlepšími komunikačnými schopnosťami nestrácajú čas hraním foriem len preto, aby zapôsobili. Zdieľajú svoje myšlienky, pracujú na svojom osobnostnom rozvoji, chcú sa stať lepšími. Vzdelávajú sa. Naučili sa zvládať negatívne situácie, ktoré potom zmenia na pozitívne. Ale to chce vytrvalosť a zmenu doterajších návykov.

Komunikátori vystupujú z davu. Sú úprimní. Sú vynikajúcimi motivačnými speakermi. Sú to skvelé osobnosti plné entuziazmu, ktoré vynikajú v komunikácii, pretože si uvedomujú hodnotu slova. A práve to je prvý krok k tomu, aby ste sa aj vy stali veľkým lídrom.

Jediný spôsob ako získať to, čo chcete, je pomôcť dostatočnému množstvu ľudí získať to, čo oni chcú. Zig Ziglar

Komentáre