Sklamanie ako kľúč k úspechu?

Každý občas prežíva neúspechy a sklamania, ktoré do nášho života prinášajú rôzne situácie. Mnohí z nás tieto neúspechy považujú za prekážky, ktoré nám bránia v dosiahnutí cieľov. Heather Hans, licencovaná klinická sociálna pracovníčka, psychoterapeutka a autorka knihy The Heart of Self-Love, hovorí o strate a sklamaniach v opačnom význame. Tvrdí, že môžu byť práve tým, čo v živote potrebujeme, aby sme sa posunuli vpred.

Boj je tá časť príbehu, ktorá napovedá o pozitívnej zmene

„Ak si spomeniete na niekoho, kto dosiahol niečo veľké – vezmite si napríklad olympijského športovca – oni dosahujú úspechy po opakovaných pokusoch a neúspechoch,“ hovorí. Hansová tvrdí, že veľký úspech nikdy neprichádza bez série neúspechov. „Boj je tá časť príbehu, kde sa to čoskoro zlepší. To je dôvod, prečo majú filmy také vyvrcholenia, aké majú. Boj a straty sú zvyčajne predchodcom úspechu,“ hovorí.

Kľúč k úspechu: zlyhanie

Veľa neúspechov vedie k úspechu. Tí, ktorí sa dokážu odpútať od svojho zlyhania, ho nevnímajú ako súčasť svojej osobnosti, a preto naberú odvahu znova a znova skúšať to, v čom predtým zlyhali. Funguje to na podobnom princípe ako budovanie svalov. Čím viac regenerácie svaly vykonávajú, tým viac rastú. Čím viac strát, sklamaní a tragédií prežijete, tým silnejšia bude vaša osobnosť. A to vás bude motivovať k tomu, aby ste dosiahli veľké veci.

Strata buduje odolnosť

Podľa Hansovej je strata indikátorom úspechu. Keď ľudia neprežívajú straty a sklamania, zostávajú krehkí. Tí, ktorí sú mnohokrát vystavovaní odmietnutiu, začnú uvažovať nad tým, ako by mohli túto negatívnu skúsenosť premeniť na pozitívnu. Pri každom odmietnutí sa zamyslite nad tým, čo by ste mohli zmeniť a pracujte na zlepšení.

Neúspech ukazuje, ako veľmi niečo chcete

Neúspech je dobrý spôsob, ako otestovať, ako veľmi túžite po úspechu. Ak po neúspechu všetko vzdáte, možno to znamená, že ste to nechceli naozaj. Ak sa po mnohých prehrách a sklamaniach budete naďalej snažiť o dosiahnutie svojho konečného cieľa, bude to znakom toho, že ten cieľ chcete dosiahnuť za akúkoľvek cenu.

Zdroj: fastcompany.com

Komentáre