3 spôsoby, ako pretaviť stres na úspech

Stres Foto: rawpixel.com on Freepik

Odborníci trdia, že stres je stav, do ktorého sa naše telo dostáva v prípade, keď pociťuje nejakú hrozbu. Menšia dávka stresu ale dokáže motivovať k tomu, aby sa človek vysporiadal s výzvami a ešte usilovnejšie pracoval na dosiahnutí dôležitých cieľov.

Pozor však na príliš veľa stresu, pretože nadmerný stres môže spôsobiť choroby, negatívne ovplyvniť vzťahy či produktivitu. Pokiaľ zaujmete správny postoj, dokážete stres premeniť na motivačný nástroj. Ako na to?

Identifikujte faktory, ktoré vyvolávajú stres

Tím neurológov v jednom z výskumov zistil, že pokiaľ identifikujeme stresovú situáciu, prepneme náš mozog z panického stavu na proaktívny. To znamená, že sa pred ním viac neskrývame, ale pomenúvame ho a obmedzujeme jeho moc.

Pomáha taktiež oneskorená reakcia. Keď vám niekto prinesie zlú správu, nedovoľte, aby vám negativita zničila celý deň.  Naplánujte si čas, kedy na problém odpoviete a začnete ho riešiť.

Rozmeňte stres na drobné

Veľké problémy vytvárajú veľký stres. Skúste stresové faktory rozdeliť na menšie časti a delegujte zodpovednosť za každú súčasť na inú osobu.

Príklad: zistili ste, že v minulom mesiaci vašej firme klesli tržby o 40%. Tento stresový faktor rozdelíte na menšie komponenty a zisťujete, že za to môže nedostatok v dôležitom produkte a slabý marketing, takže delegujete úlohy na marketingového a produktového manažéra a tí následne rozdeľujú konkrétne úlohy vo svojich tímoch.

Takýto prístup znižuje individuálny stres a zapojuje do vyriešenia problému celý kolektív. 

Priraďte neurčitý stres konkrétnej veci

Znížte rozsah pôsobenia stresu tým, že pocit stresu prepojíte s konkrétnym faktorom alebo termínom. Výskum, ktorý sa uskutočnil na Univerzite v Rochestri zistil, že študenti, ktorí sa na pred-testovú nervozitu pozerali ako na motivačný faktor, boli lepšími študentmi než tí, ktorí svoj stres nepretransformovali.

Keď človek dokončí úlohu spojenú so stresom (má za sebou test), oslobodzuje sa spod  tohto bremena a nadobúda pocit úspechu. Predstavte si, že máte strach z vystupovania pred viacerými ľuďmi. Večer máte vo firme 10-minútový prejav, no od rána vami lomcuje stres. Myslite na to, že 10 minút po prejave už bude po tom a vy si poviete, že ste to zvládli. Spravte si zo stresu motiváciu.

Zdroj: success.com

Komentáre