Toto je najväčší zabijak času, hovorí americký miliardár

sledovanie času

Mark Cuban je miliardár, investor, majiteľ klubu Dallas Mavericks, moderátor relácie Shark Tank, spisovateľ a otec troch detí. Je zjavné, že má nabitý program a nemá času nazvyš, preto sa ho snaží využívať efektívne.

Cuban hovorí, že tým najčastejším zlozvykom na pracovisku sú schôdzky. Podľa neho stretnutia znižujú produktivitu a oberajú ľudí o čas.

V rozhovore s autorom bestsellerov Chrisom Vossom povedal, že ľudia sa „príliš veľa stretávajú a príliš veľa telefonujú“. „Zabíja to veľa času,“ uviedol v rozhovore miliardár.

Cuban hovorí, chce mať nad vlastným časom moc, jednoducho ho mať plne pod kontrolou. Práve tento prístup ho z časti doviedol tam, kde je dnes. Schôdzky ho však obmedzujú v kontrole nad jeho vlastným harmonogramom.

„Stretnutia sa snažím absolvovať iba vtedy, keď musím dospieť k nejakému záveru alebo keď to inak nejde – to isté platí aj pre telefonáty,” uviedol v rozhovore s Vossom.

Mark Cuban (Flickr)

Cuban tvrdí, že aj tak sa väčšina stretnutí odkloní od hlavného cieľa a prejde sa k triviálnym a neproduktívnym rozhovorom typu: „Kto má šišky?“ alebo „Ako sa majú deti?“.

Jeho slová potvrdzuje aj prieskum poradenskej spoločnosti Korn Ferry, v ktorom viac ako polovica opýtaných zamestnancov uviedla, že schôdzky ich len rozptyľujú od práce.

Mark Cuban bol odjakživa kritikom stretnutí. V rozhovore s Vossom povedal, že pokiaľ mal na v začiatkoch svojej kariéry organizovať stretnutie, zbavil sa všetkých stoličiek v konferenčnej miestnosti, takže každý, kto sa zúčastnil, musel stáť. „Je úžasné, ako rýchlo sa mítingy skončia, ak nemá nikto stoličku alebo si nemá kde sadnúť,“ zažartoval Cuban.

Obchodné záležitosti dnes komunikuje najradšej cez e-mail. „Na tie môžem odpovedať aj uprostred noci. Alebo na ne môžem odpovedať podľa svojho rozvrhu, na rozdiel od toho, aby som musel všetko organizovať podľa iných ľudí,“ hovorí miliardár.

S názorom Marka Cubana plne súhlasím a podobne ako on, aj ja sa snažím stretnutia obmedziť na minimum. Viac o tom píšem v e-booku Ako naštartovať svoju produktivitu, ktorý nájdete aj v tomto špeciálnom sete.

Zdroj: cnbc.com

Komentáre