Považovali ho za hlúpe dieťa. Dnes patrí medzi najbohatších Švédov

Miliardár Bertil Hult
Miliardár Bertil Hult (svt.se)

Učitelia ho považovali za hlúpe dieťa a dokonca bol zaradený do triedy pre „zvláštnych“.  Odpisovali ho a predpovedali mu neľahkú budúcnosť, no Bertila Hulta to neodradilo. Dnes je z neho miliardár a vlastní firmu, ktorá je svetovým lídrom v medzinárodnom vzdelávaní.

Ako sa mu to podarilo? Inšpirujte sa jeho príbehom.

Bertil Hult je synom švédskeho právnika a ženy v domácnosti. Aj keď trpel dyslexiou a mal problém s čítaním a písaním, učitelia ho nešetrili a v škole často trpel. Rodičia sa rozviedli a matka ho vychovávala sama.

Po skončení školy sa ako 16-ročný chytil práce asistenta v švédskej banke. Bol tak dobrý, že ho poslali pracovať do Londýna, kde sa za krátku dobu naučil plynule anglicky. Hult sa vrátil do Švédska a nastúpil na univerzitu v Lunde. Školu však nedokončil a začal plánovať prvé podnikanie.

Spolu s kamarátom dali dohromady 500 dolárov a založili dve firmy – jedna sprostredkovala lyžiarske pobyty v Alpách, druhá organizovala jazykové pobyty v Británii, vďaka ktorým sa švédski študenti mali naučiť anglicky.

Písal sa rok 1965 a do Spojeného kráľovstva vycestovalo prvých 406 študentov. Spoločnosť, ktorá sa neskôr premenovala na EF Education First, dosiahla zisk už počas prvého roka. Spolupráca však skončila. Hultov kamarát prevzal výnosnejšie lyžiarske zájazdy a Bertil sa ujal druhej firmy s jazykovými pobytmi.

Aby udržal náklady na čo najnižšej úrovni, najímal učiteľov, ktorí si počas letných prázdnin chceli zarobiť niečo navyše. Ako učebne využíval cirkevné sály a skromné bolo aj ubytovanie pre študentov. Nikto sa však nesťažoval, pretože metóda vyučovania fungovala veľmi dobre.

Jeho firma EF Education First sa postupne rozširovala do Dánska, Fínska, neskôr Západného Nemecka a ďalších krajín. V roku 1972 dokonca otvoril kanceláriu v Japonsku a o pár rokov už posielal Američanov na jazykové pobyty do Paríža a Ríma.

Dnes sa Hult pýši tým, že nikdy nepotreboval kapitál od externých investorov. Jeho firma sa zrodila takmer z ničoho a dotiahla to na svetového hráča v oblasti vzdelávania.

EF Education dnes zamestnáva viac než 43-tisíc ľudí v 500 kanceláriách a pôsobí vo viac ako 50 krajinách sveta. Spoločnosť je v plnom vlastníctve Hulta a jeho rodiny. Forbes odhadzuje, že hodnota Hultovho majetku dosahuje 4,2 miliardy dolárov, vďaka čomu sa v rebríčku miliardárov umiestňuje na 680. mieste.

81-ročný Hult sa už podnikaniu venuje v menšej miere a užíva si nadobudnuté bohatstvo. Navyše aktívne podporuje rôzne charitatívne organizácie, ktoré pomáhajú deťom s mentálnym postihnutím a dyslexiou.

Komentáre