Čo robiť, aby ste svojmu dieťaťu pomohli uspieť? 7 rád od psychológa

Samozrejme, všetci rodičia túžia po tom, aby sa ich deťom darilo a dosiahli vo svojom živote úspech. Vychovať úspešné deti však nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. S cieľom pomôcť deťom využiť ich potenciál, ich rodičia zvyčajne povzbudzujú, aby mali dobré známky alebo aby športovali. Tieto činnosti sú prospešné, no ako rodič toho môžete urobiť oveľa viac.

Ak sa teda pýtate, ako dosiahnuť, aby sa vášmu dieťaťu v živote darilo, prečítajte si 7 rád od koučky a psychologičky Natalie Maximets.

1. Udržujte si blízky vzťah

Podľa štúdie Harvardskej univerzity je kvalita rodinných vzťahov základom pre šťastný a úspešný život dieťaťa. Dieťa, ktoré dostáva vrúcnu a úprimnú starostlivosť, si následne rozvíja bezpečnú väzbu, čo výrazne zvyšuje šance na pozitívny vývoj a dosiahnuté výsledky.

Inými slovami, rodičia určujú úspech dieťaťa odo dňa narodenia. Takže bez ohľadu na to, koľko hodín učenia či školy vaše dieťa absolvuje, neprinesie to pozitívne výsledky, kým si s ním nevybudujete blízky vzťah.

2. Zapojte dieťa do domácich prác

Aj keď väčšina detí nenávidí domáce práce, táto každodenná rutina im dokáže pomôcť uspieť v budúcnosti. Dá sa to vysvetliť vysokou úrovňou disciplíny a zodpovednosti, ktorá sa pri plnení domácich povinností u detí rozvíja.

Či už musí vaše dieťa vyniesť smeti, vyvenčiť psa alebo umyť riad, všetky tieto aktivity ho učia zodpovednosti. Zároveň je to priam dokonalý spôsob, ako svojmu dieťaťu ukázať hodnotu práce. Takto dieťa pochopí, že každý človek musí prispieť k zlepšeniu celku.

3. Zmeňte prostredie

Tretím dôležitým tipom, ako vaše dieťa pripraviť na úspech, je presťahovať sa do lepšej komunity / prostredia. Ak dieťa vyrastá v oblasti s kvalitnými školami a bohatými kariérnymi možnosťami, má väčšiu šancu uspieť než jeho rovesníci zo znevýhodnených oblastí.

Podľa článku, ktorý bol publikovaný v American Sociological Review, je u detí žijúcich v nízkopríjmových štvrtiach menej pravdepodobné, že ukončia školu a vybudujú si úspešnú kariéru. Tieto oblasti možno charakterizovať nedostatkom kvalitných škôl, škôlok, obchodov s potravinami, lekární a parkov, ktoré pomáhajú podporovať rozvoj dieťaťa a dosahované akademické úspechy.

“ Za každým úspešným dieťaťom je dospelý, ktorý v neho veril.” – Rick Warren

4. Zlepšite sociálne zručnosti vášho dieťaťa

Byť majiteľom konkrétneho súboru sociálnych zručností je ďalším kľúčovým faktorom, spojeným s pracovným úspechom, nezávislosťou a emocionálnou pohodou. Ako môže byť dieťa v živote úspešné, ak nedokáže vyjadriť svoje myšlienky a udržiavať pozitívne interakcie s ostatnými?

Psychológ konštatuje, že deti s dobre vyvinutými sociálnymi zručnosťami zvyčajne profitujú zo zlepšenej mentálnej kapacity a kognitívnych schopností. Deti so slabými sociálnymi zručnosťami často trpia stresom a osamelosťou, čo neprispieva k úspešnej budúcnosti.

5. Základné akademické zručnosti učte už predškoláka

Ak dieťa nastúpi do školy s tým, že zvláda skoršiu matematiku a koncepty gramotnosti, je pravdepodobnejšie, že v budúcnosti dosiahne vysokú úroveň študijných výsledkov. Ak teda chcete svojmu dieťaťu pomôcť uspieť v škole, povzbuďte ho, aby prečítalo aspoň dve knihy za mesiac a zoznámilo sa so základnými matematickými pojmami.

Predškoláci sú príliš malí na to, aby to zvládli bez pomoci. Preto by ste ich mali pravidelne vzdelávať sami alebo si najať kvalifikovaného pedagóga, ktorý sa špecializuje na prípravu detí do školy.

6. Nedovoľte, aby to dieťa ľahko vzdalo

Náš život je plný výziev, ktoré by sme mali prijať a prekonať dôstojne a s rešpektom. Pripravte aj vaše dieťa na tieto ťažkosti tým, že ho naučíte, aby sa nevzdávalo ľahko. Napríklad, ak sa vaše dieťa venuje nejakému športu alebo tanečnému krúžku. V určitom okamihu sa bude sťažovať na tvrdú prácu a prax, spojenú s touto činnosťou. Ak neexistuje legitímny dôvod na ukončenie aktivity, motivujte dieťa, aby pokračovalo, napríklad zdôrazňovaním výhod tohto športu/krúžku.

Učiť deti prekonávať ťažkosti je najefektívnejší spôsob, ako vychovať úspešných synov a dcéry.

7. Dovoľte vášmu dieťaťu robiť chyby

V neposlednom rade dôležitým tipom, ako vychovať dieťa, ktoré v živote uspeje, je netrestať ho za jeho chyby. Je normálne prehrať športový zápas alebo zlyhať v dôležitom teste. A každá strata alebo zlyhanie poskytuje nezabudnuteľný zážitok do budúcnosti.

Ak teda chcete vedieť, ako pripraviť svoje dieťa na skutočný život po škole, dovoľte mu robiť chyby – to je prirodzenou súčasťou tohto procesu. Tieto celoživotné lekcie sú oveľa zmysluplnejšie ako slová či dohováranie.

Keď pochopíte, ako vychovávať svoje dieťa tak, aby dosiahlo úspech, umožníte mu otvoriť nové možnosti. Vyššie uvedené tipy vám môžu výrazne pomôcť dosiahnuť tento cieľ, ale iba ak ich budete správne dodržiavať. Benefitom vám bude zmysluplnejší a optimistickejší život vášho dieťaťa.

Čítaj tiež: Pozitívne afirmácie, ktoré zmenia tvoj život

Komentáre