Život podľa Buffetta a Mungera: Napíšte si vlastný nekrológ a vyhnite sa toxickým ľuďom

Warren Buffett a Charlie Munger

Investori Warren Buffett a Charlie Munger, ktorí riadia spoločnosť Berkshire Hathaway, dostali počas výročného stretnutia akcionárov niekoľko otázok o živote a podnikaní. Ako sa títo úspešní finančníci pozerajú na dosahovanie úspechu v živote?

„Mali by ste si napísať svoj nekrológ a prísť na to, ako dosiahnuť to, čo ste napísali,“ odpovedal Buffett. „Nie je to také komplikované,“ dodal slávny investor. Obaja miliardári sa tiež zhodli na tom, že dôležitou súčasťou dosiahnutia úspechu je vyhnúť sa “toxickým” ľuďom.

„Veľkou životnou lekciou je poslať ich do pekla zo svojho života – a urobiť to rýchlo,“ povedal Munger o ľuďoch, ktorí na nás majú negatívny vplyv.  Ale to nie je všetko: Ľuďom tiež poradil, aby boli obozretní s peniazmi a boli pripravení učiť sa po celý život. „Je veľmi jednoduché minúť menej, ako zarobíte, investovať múdro, vyhnúť sa toxickým ľuďom a toxickým aktivitám, stále sa učiť a odkladať súčasné uspokojenie. Ak urobíte všetky tieto veci, je takmer isté, že dosiahnete úspech. Ak nie, budete potrebovať veľkú dávku šťastia.“

Warren Buffett raňajky
Miliardár Warren Buffett a jeho skromné raňajky

Buffett súhlasil s Mungerom, avšak dodal, že odstraňovanie toxických ľudí z nášho života by sa malo robiť “taktne”. Ale zatiaľ čo je dôležité vzdialiť sa od toxických vplyvov, miliardár varuje pred hanobením ľudí. Ako povedal, pálenie mostov môže viesť ešte k horšiemu výsledku: nemať žiadnych priateľov vôbec.

„Nikdy som nepoznal nikoho, kto bol v podstate láskavý a zomrel bez priateľov,“ povedal Buffett. “A spoznal som veľa ľudí s peniazmi, ktorí zomreli bez priateľov.”

Zdroj: fortune.com

Komentáre