4 jednoduché tipy, ako efektívne komunikovať s ostatnými ľuďmi

Predmety, ktoré sa učíme v škole, ako je napr. matematika alebo gramatika, sú pre našu budúcnosť dôležité. Avšak jednou z najdôležitejších životných zručností, ktorú by sme mali zvládať, je komunikácia s ostatnými ľuďmi. A práve tú v školských osnovách nenájdeme.

„Celý náš život je jednoducho séria rozhovorov,“ hovorí Charreah K. Jackson pre TMRW. Táto konzultantka pre komunikáciu a koučka uvádza, že len vďaka sile komunikácie sa dokázala zbaviť pokuty za prekročenie rýchlosti, rozšíriť svoje podnikanie na 5 kontinentov a získať pozvánku na akciu, ktorú organizovala samotná Oprah Winfrey.

Čo odporúča z pohľadu efektívnej komunikácie? Tu sú 4 jednoduché tipy:

1. Keď potrebujete, povedzte NIE

Môže byť ťažké povedať nie, najmä ak nechcete sklamať ľudí v práci, ani v osobnom živote. Jacksonová nám však pripomína, že čas je vzácne aktívum, ktoré máme k dispozícii iba raz. „Neschopnosť povedať nie vedie k veľkej ľútosti nad premárneným časom,“ hovorí koučka.

Ako dodáva, zakaždým, keď niečomu poviete „ÁNO“, hovoríte „NIE“ všetkým ostatným veciam, ktoré by ste namiesto toho mohli robiť. Takže, keď nedokážete povedať „nie“ v práci alebo vo svojom osobnom živote, hovoríte „nie“ aj svojim vlastným snom.

Poučenie? Buďte k sebe úprimní v tom, či niečo dokážete a ak to nedokážete, je dôležité vymedziť svoje hranice či limity a v prípade potreby povedať nie.

2. Naučte sa delegovať

Možno si myslíte, že pokiaľ  budete robiť všetko sami, budete produktívnejší. No v skutočnosti najlepším spôsobom, ako zvýšiť svoj výkon, je zvýšiť úroveň delegovania, hovorí Jacksonová.

Ako to teda urobiť efektívne? Po prvé, pamätajte, že delegovanie nie je len o prehodení zoznamu úloh na niekoho iného. “Uistite sa, že si nájdete čas na zodpovedanie akýchkoľvek otázok, aby ste sa uistili, že člen tímu, ktorý úlohu rieši, v tom má jasno a dobre vie, čo treba urobiť.”

Mali by ste mu tiež avizovať požadované výsledky a zdroje na vykonanie úlohy. „Urobte si čas, aby ste sa uistili, že váš tím má nastavený jasný smer na akceleráciu výkonu,“ povedala.

3. Zvládajte aj nesúhlas

Ľudia majú rôzne názory, ale keď príde na nesúhlas s ostatnými, podľa Jacksonovej je v prvom rade dôležité prehodnotiť, komu a kam dávame svoju energiu. „Neplytvajte energiou na veci, na ktorých nezáleží,“ radí.

Pokiaľ potrebujete s niekým prebrať naozaj nepríjemný rozhovor, odporúča, aby ste sa predtým zhlboka nadýchli a držali sa pri zemi. Vašim „pokojom“ sa môže veľmi ľahko nakaziť aj druhá osoba. Je iba na vás, ako budete v každej situácii reagovať.

Taktiež sa vždy uistite, že toho druhého počúvate. “Máme dve uši a jedny ústa z konkrétneho dôvodu,” hovorí koučka. „Vašou najdôležitejšou úlohou je počúvať a uznať, čo ste počuli. Keď sa ľudia cítia vypočutí, sú oveľa menej antagonistickí.“ Po vypočutí identifikujte spoločný cieľ a váš pohľad na stratégiu, ktorá bude výhrou pre vás oboch.

4. Požiadajte o to, čo chcete a potrebujete

Jacksonová si spomína, ako letela lietadlom a potrebovala ísť na toaletu, ale nechcela požiadať svojich susedov, aby vstali. “Uvedomila som si, že som sa doslova rozhodla byť nepríjemná, než o niečo požiadať,” povedala. „Docvaklo mi to a musela som prejsť od myslenia typu, že moja žiadosť je obťažujúca, k uvedomeniu si, že ľudia chcú byť dobrými ľuďmi a pomáhať ostatným. A oveľa radšej na pár sekúnd vstanú, ako by mali mať vedľa seba podráždeného suseda.

Jeden z trikov, ktorý používa, je zaobchádzať so svojimi požiadavkami ako s výhrou pre obe strany. Asi takto: „Nemám pocit, že niekomu niečo beriem,“ povedala.

“Pamätajte na všetko a nezabudnite, že každý potrebuje podporu,” dodala. “Keď nežiadame a (ne)dostávame podporu, dostávame sa do nerovnováhy.”

Komentáre