Stačia vám 3 mesiace na to, aby ste svoj život zmenili k lepšiemu

Sedíte v obývačke a sledujete motivačné video o tom, ako svoj život zmeniť k lepšiemu. Ešte skôr, ako video skončí, sa vo vás nazbiera toľko nadšenia, že vbehnete do najbližšieho kníhkupectva. Začnete hľadať motivačné knihy, ktoré vám prisľúbia rýchlu zmenu, najlepšie v pár jednoduchých krokoch. Znie vám to povedome?

Možno ste prečítali množstvo článkov a kníh o osobnom rozvoji a splnili všetky kroky, ktoré sa v nich uvádzali, ale očakávaný efekt stále neprišiel. Sklamanie, ktoré cítite, má za následok odhodenie aj najmenších pozitívnych zmien, ktoré ste dosiahli. Po chvíli sa vrátite k pôvodným návykom a opätovná snaha o zmenu k lepšiemu je už oveľa ťažšia.

Dôvod, prečo si stanovujeme nereálne ciele

Nezáleží na tom, koľko odhodlania pre zmenu v sebe nájdete. Osobnostná premena je dlhodobý proces, v ktorom sa nenachádzajú žiadne skratky. Je veľmi jednoduché nastaviť si nereálne ciele, keď sa neviete dočkať výsledku.

„Tentokrát to dokážem,“ alebo „neprestanem ,kým to nedosiahnem,“  sú hlášky, ktoré si opakujete pri pomyslení na cieľ. Bohužiaľ, šanca, že sa to naozaj stane, je pomerne malá.

Keď ide o stanovenie cieľov, myšlienky na extrémnu premenu sú vašim hlavným nepriateľom. Podľa výskumov sú naše mozgy nastavené tak, aby sa snažili vyhnúť radikálnym zmenám.

Snaha o rýchlu premenu spôsobí to, že vaša myseľ a telo sa stále budú snažiť nájsť komfortnú zónu. A presne to je častým problémom. Požadujeme od seba zmenu, ktorá je jednoducho nemožná.

Technika Kaizen – základ dlhodobého úspechu

Technika Kaizen má základy v japonskej filozofii a využíva sa pre dosiahnutie väčšej zmeny na základe malých postupných krokov.

Kaizen používajú aj veľké spoločnosti, ktorých cieľom je zlepšiť efektivitu a kvalitu práce tým, že do procesov implementujú malé zmeny. Práve vďaka nim sa postupom času spoločnosti začne dariť.

Slovo Kaizen sa skladá zo slov Kai a Zen, ktoré v preklade znamená „zmena k lepšiemu“.  História techniky Kaizen sa začala písať po druhej svetovej vojne, keď spoločnosť Toyota využila tento koncept vo svojej výrobe. V 50. rokoch sa z nej stala veľmi obľúbená stratégia na vylepšenie podnikov naprieč celým Japonskom.

Síce bola technika Kaizen vyvinutá na zlepšovanie procesov v podnikaní, môže byť aplikovaná aj na dosiahnutie osobnostných cieľov.

Začnite si plniť ciele s technikou Kaizen

Pre efektívne dosiahnutie cieľov sú potrebné správne návyky. Kaizen vás naučí osvojiť si pozitívne návyky malými pokrokmi uskutočňovanými deň čo deň. Po čase budú zlé zvyky nahradené tými dobrými, vďaka čomu bude cesta za životnou zmenou jednoduchšia a rýchlejšia.

Najprv si svoj cieľ rozdeľte na malé časti. Napríklad ak píšete knihu, stanovte si, že každý deň napíšete určitý počet slov. Toto číslo by nemalo byť veľké, najlepšie je, ak to budete považovať za malú zvládnuteľnú úlohu, na ktorú si každý deň nájdete čas. Ak každý deň splníte svoj malý cieľ, tie sa potupne sa na seba budú nabaľovať a vy si ani neuvedomíte, ako rýchlo dosiahnete hlavný cieľ.

Skúste si na najbližšie tri mesiace určiť prácu, z ktorej každý deň urobíte 1%. Je to malé množstvo, takže s ním nebudete mať žiadny problém. Najneskôr o tri mesiace zistíte, že máte splnených 100% pôvodnej úlohy. A presne to je princípom techniky Kaizen.

Podľa informácií lifehack.org

Komentáre