Bez vytrvalosti to nejde

Začínajúci podnikatelia alebo ľudia, ktorí pracujú na svojom osobnom rozvoji, si uvedomujú jednu dôležitú vec – musia byť dostatočne motivovaní, bez toho to jednoducho nejde.

Začiatky bývajú najťažšie, ale keď máte dostatočnú motiváciu, ide to omnoho ľahšie. Pozorujete, ako pomaly napredujete a približujete sa k vášmu vytúženému cieľu. Potom však príde prvá rana a vy ste na dne. Vedeli ste, že príde doba, kedy sa vám nemusí dariť, avšak nečakali ste, že to príde tak rýchlo. Možno si poviete, že je nespravodlivé, že vás neúspech zastihol nepripraveného. V tomto bode progresu drvivá väčšina tých, ktorí začali, skončia pri prvom náznaku zlyhania. A čo tí, čo sa postavili zo zeme a pokračujú ďalej?

Začiatkom 20. storočia bolo naozaj ťažké preraziť v akomkoľvek odvetví. Dokonalým príkladom je príbeh Fannie Hurstovej z roku 1915. Mladá ambiciózna žena prišla do New Yorku s cieľom preraziť na Broadway ako autorka. Celé štyri roky žila bez absolútneho úspechu a progresu. Svoje žiadosti posielala viacerým vydavateľstvám. Výsledok – ani jedna akceptovaná. A teraz úprimne, koľkí z vás by ďalej pokračovali ako ona? Jedného dňa sa však prelomili ľady. Vydavatelia sa začali o ňu biť, peniaze sa začali „liať“ a Fannie mohla ďakovať samej sebe, že vyrvala a nevzdala to.

Vytrvalosť je stav mysle, kedy nedovolíte sami sebe, aby ste sa vzdali. Predstavte si to nadšenie, s ktorým ste začali, vynásobte to dvomi a dostanete pocit, ktorý dosiahnete ak budete dostatočne vytrvalý a disciplinovaný. Vytrvalosť sa skladá z ôsmich bodov:

  1. Konkrétne ciele – majte jasne zadefinované vaše ciele. Tieto ciele musia byť prepracované do detailov. Nehovorte, chcem sa stať bohatým. To nie je cieľ. Ale povedať si, že chcem zarobiť 300 000 EUR do dvoch rokov, to už cieľ je.
  2. Túžba – každý deň si pripomínajte vaše doterajšie úspechy, aj keď sú malé. Vizualizujte si, že ste už váš cieľ dosiahli.
  3. Sebadôvera – musíte si jednoducho veriť. Zlyhanie nie je strata, aj v prípade neúspechu získate cenné skúsenosti, ktoré budete vedieť použiť tak, aby sa situácia znova neopakovala.
  4. Konkrétne plány – jedna vec je, že poznáte svoje ciele, ale druhá vec je vedieť, ako ich dosiahnuť.
  5. Presné znalosti – buďte si istý, že vaše plány sú reálne a dosiahnuteľné. Nespoliehajte sa na odhad alebo spôsob „pokus – omyl“.
  6. Spolupráca – niektoré veci sami nezvládnete. Ak poznáte niekoho skúseného a ste presvedčený, že vám pomôže – neváhajte.
  7. Sila vôle – musíte to naozaj chcieť, musíte to cítiť, musíte veriť, že sa to podarí. Ak budete skutočne veriť sebe a tomu, čomu sa venujete, výsledky prídu.
  8. Návyk – čoho sa najviac obávate? Ak je to riziko, musíte podniknúť riskantné kroky. Ak máte strach z vystupovania pred verejnosťou, vyhľadajte kurz, ktorý z vás spraví skvelého rečníka pred publikom.

Motivácia bez vytrvalosti je ako vták bez krídiel. Jedno bez druhého nefunguje. Preto majte na pamäti, že až pri pádoch a neúspechoch sa ukáže vaša silná stránka osobnosti a do akej mieri chcete naozaj zvíťaziť. Preto sa poriadne nadýchnite a pracujte na svojich cieľoch!

Mladý ambiciózny študent, ktorý nechce zostať priemerným a preto tvrdo maká na svojich snoch. Zaujíma sa o ekonomiku, architektúru, históriu a okrajovo o politiku. Rád by odkázal dnešným mladým ľuďom: "V dnešnej dobe sú tie najlepšie podmienky na to stať sa bohatým a úspešným. Treba len chcieť. "
Predošlý článokAlbert Einstein a jeho 10 nadčasových citátov
Ďalší článokZlyhali, no nevzdali to. Dnes ich pozná celý svet
Zdielať
Komentáre