Čas je cennejší ako peniaze

čas

Slávny motivačný rečník a autor Jim Rohn raz povedal: „Čas je cennejší ako peniaze. Môžete získať viac peňazí, ale nemôžete získať viac času.“

Správne. Vždy môžeme zarobiť viac peňazí, no nedokážeme si „vyrobiť“ viac času. Ako vo svojej knihe píše self-made milionár Grant Sabatier: „Ak by ti nejaký 90-ročný bohatý muž ponúkol 100 miliónov dolárov, aby si si s ním vymenil miesto, urobil by si to?“ Samozrejme, že nie, pretože čas je cennejší ako peniaze.

Čas každého z nás je neoceniteľný a nemôžeme mu dať žiadnu cenovku. Je to tá najvzácnejšia komodita zo všetkých. Ak náhodou prídeme o peniaze, dokážeme ich opäť zarobiť, no ak stratíme čas, už ho nikdy nevrátime späť. Každý z nás dostáva deň zložený z 24 hodín, nič viac a nič menej.

To neznamená, aby sme okamžite utratili všetky svoje peniaze, pretože tu na druhý deň už nemusíme byť. Cieľom tohto článku je zdôrazniť, že náš čas je vzácny a mali by sme si v živote stanoviť priority. Je to o tom, ako náš čas využívame a komu ho venujeme. Zamyslite sa: míňate hodiny hraním videohier alebo sa venujete osobnému rozvoju? Trávite čas s tými, ktorým na vás záleží, alebo sa neustále naháňate za niekým, kto o vás ani „nezakopne“?

Samozrejme, pre šťastný život sú dôležité aj peniaze. Veď čo z toho, ak máme množstvo voľného času, keď nemáme peniaze? Alebo máme veľa peňazí, no nemáme žiadny čas? Ani jeden z týchto extrémov nie je príjemný, preto je dôležitá rovnováha – zarobiť peniaze, avšak nie tak, že na ich získanie obetujete všetok svoj čas. Človek na smrteľnej posteli nepovie: keby som tak mal viac peňazí. Povie: ubehlo to tak rýchlo, keby som mal viac času.

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Komentáre