Mansa Musa, Rockefeller či Džingischán. Kto je najbohatším človekom v histórii?

Ako už iste viete, v súčasnosti je za najbohatšieho človeka sveta považovaný zakladateľ Microsoftu Bill Gates, ktorého majetok podľa magazínu Forbes dosahuje 79 miliárd dolárov.

Neoficiálne sa ale šíri, že oveľa bohatší ako Gates je ruský prezident Vladimir Putin, ktorého majetok údajne presahuje hodnotu 200 miliárd dolárov (odhad jedného zahraničného investora v Rusku).

Pri pohľade do histórie sa nám však zoznam najbohatších ľudí sveta rozšíri o nežijúcich boháčov ako Rockefeller (práve jeho mnohí označujú za najbohatšieho človeka všetkých čias), Cornelius Vanderbilt či Andrew Carnegie, ktorého majetok vraj presiahol hodnotu 300 miliárd dolárov (pri zohľadnení inflácie).

Okrem toho tu máme ľudí, ktorých bohatstvo nebolo žiadnym spôsobom prepočítavané a evidované, ako napr. Marcus Licinius Crassus (taktiež označovaný za najbohatšieho v histórii) alebo Džingischán, ktorý vlastnil väčšinu Ázie.

africky-kral-mansa-musa
Bohatý africký panovník Mansa Musa

Nemožno zabudnúť ani na rodinu Rotschildovcov, ktorá má údajne v držbe aktíva za 350 miliárd dolárov. Mnoho ľudí si myslí, že Rotschildovci v sektore bankovníctva a nehnuteľností kontrolujú aktíva až za neuveriteľných 1 bilión USD.

Nájdu sa ale rebríčky, ktoré s prehľadom vedie Mansa Musa, africký kráľ, ktorý zbohatol na produkcii soli a zlata. Musa postavil množstvo pozlátených mešít, z ktorých ešte niekoľko stojí dodnes. Pri zohľadnení inflácie by dnes jeho majetok dosahoval 400 miliárd dolárov, čím by predčil Rockefellera ako aj Rotschildovcov.

Otázny ale zostáva mongolský dobyvateľ Džingischán. Ak by sa vyčíslil jeho majetok ukrývajúci sa v ríši, ktorá siahala až do Južnej Európy, zrejme by bol s prehľadom označený za najbohatšieho človeka, aký kedy žil.

 

Komentáre