Príbeh milionárky: Ako 21-ročná si požičala úspory od svojej matky a vybudovala módne impérium

Rachel Lim (prestigeonline.com)

Vybudovať úspešný biznis nie je v dnešnej dobe žiadna ľahká vec. Pred zložitou výzvou stála aj Rachel Lim, ktorá sa rozhodla založiť vlastné podnikanie a požičať si k tomu životné úspory od vlastnej mamy.

V tom čase mala 21 rokov a ako študentka sa musela vysporiadať s dlžnou 5-cifernou čiastkou za ukončenie vysokej školy. Chcela si totiž splniť jeden zo svojich snov, no bola bez peňazí a s prosbou o pomoc sa obrátila na jedinú možnú osobu.

„Bola som upísaná vedeniu, takže som musela vyplatiť dlh, aby som odišla zo školy a naštartovala biznis,“ uviedla 32-ročná singapurská podnikateľka pre CNBC Make It. „Nemala som peniaze, takže som som nemala inú možnosť, ako si zobrať pôžičku od mojej mamy.“

Stať sa mohlo všeličo. Už vtedy mala jej matka dve zamestnania, aby uživila rodinu. Mohla za to Ázijská kríza v roku 1997, ktorá pripravila jej otca o podnikanie v pozícii lodného makléra. Práve preto sa Lim musela uistiť, že jej podnikateľský sen neskončí fiaskom.

„To bol jeden z dôvodov, prečo som nemohla zlyhať. Nemohla som sa vzdať,“ povedala.

Stredoškolský zhon

Lim je jednou zo spoluzakladateliek dámskej módnej značky Love, Bonito, ktorá sa šije špeciálne pre ázijský trh.

Výtvory tejto 32-ročnej milionárky zdobia ženské skrine od Hong Kongu cez Austráliu až po USA. No v začiatkoch, 15-rokov dozadu, kedy spolu so sestrami Violou a Veldou Tan prevádzkovali second-handový blog v Singapure, to tak vôbec nevyzeralo.

„Stále sme chodili do školy a snažili sme sa prísť na spôsob, ako si zarobiť niečo naviac,“ spomína Lim.

„Premýšľali sme: „Dobre, prečo nepredávať online naše nosené oblečenie, ktoré už nechceme? Oblečenie, ktoré sme mali na sebe raz, dvakrát alebo to, už nikdy neoblečieme?“ povedala.

Vtedy ešte ani netušili, čo započali. V roku 2005 bol v Juhovýchodnej Ázii online predaj ešte v plienkach, no rozmach technológií spôsobil, že ľudia mali väčšiu chuť nakupovať cez internet.

„Ľudia napríklad z Malajzie, Indonézie alebo Hong Kongu o nás budú počuť, iba ak narazia na náš blog alebo webstránku. Vtedy nám došlo, že môžeme osloviť ľudí z celého sveta… a to jediným klikom,“ povedala Lim.

Keď tínedžerkám došlo vlastné oblečenie, rozhodli sa investovať svoje 300-dolárové úspory a odišli do zámoria po ďalšie oblečenie.

Rahel Lim prestigeonline.com

Nový pohľad

Tento krok dal veci do pohybu. Kedysi blog s noseným oblečením nazvaný BonitoChico  sa vyprofiloval na prestížnu módnu stránku.

No Lim na tom niečo nesedelo.

„Ak sme mali importovať oblečenie na predaj, stále sa našlo niečo, čo som chcela zmeniť,“ povedala.

„Mnoho medzinárodných značiek sa snaží vyhovieť európskym a americkým ženám, ktoré majú rozdielne figúry a proporcie.“

„Mnoho medzinárodných značiek sa snažia vyhovieť európskym a americkým ženám, ktoré majú rôzne proporcie tela, odtiene pleti, preferencie, ba dokonca iné podnebie krajiny.“

Práve táto skutočnosť vnukla nápad mladým zakladateľkám: Vytvoriť nový módny rad, špeciálne určený pre ázijské ženy, s menšími veľkosťami a detskými strihmi.

Vdýchli svojmu podnikaniu svieži vzhľad, zmenili názov na Love, Bonito – evokujúci ľúbostný dopis pre ich zákazníčky – a vytvorili vnútropodnikové návrhy, ktoré viac vyhovujú rozmerom.

Mladé podnikateľky vedeli, že k dosiahnutiu niečoho obrovského sa tomu musia plne oddať.

V roku 2009, kedy Lim chýbalo k získaniu titulu iba 8 mesiacov, odišla z vysokej školy a zamerala sa iba na podnikanie. Postupne sa k nej pridali Viola a Velda.

„Snažila som sa skĺbiť školu a prácu dokopy, no ani v jednom som nevynikala. Uvedomila som si, že sa musím zamerať iba na jedno,“ povedala Lim, aj keď to malo znamenať, že sa oprie o svoju mamu a požiada o pomoc.

„Naozaj sa bála, pretože online predaj sotva začínal,“ povedala Lim o svojej mame. „Naozaj sa bála, či je to legálne alebo či po nás nepôjde vláda.“

„Nakoniec sa ale rozhodla, že dá tomu šancu,“ povedala.

Módou vpred

Ako to už býva, za veľkým úspechom stojí často aj veľký risk a inak to bolo ani pri firme Love, Bonito.

V nasledujúcich rokoch sa Lim a jej spoluzakladateľky ešte viac scelili pre svoj sen, ktorým bolo vytvoriť dostupnú a cenovo prijateľnú módnu radu pre ázijský trh.

To si vyžadovalo najať tím dizajnérov, ktorí sú schopní vykonať všetko, od zaobstarania látok, ich výberu až po vývoj konečného produktu.

V roku 2014 Viola odstúpila od Love, Bonino, no Viola zotrvala a stále je plnohodnotnou členkou tímu.

Medzitým sa Lim postavila do pozície líderky značky a stala sa jednou z popredných podnikateliek juhovýchodnej Ázie. V roku 2016 sa ako 28-ročná stala členkou rebríčka Forbes 30 pod 30 v Ázii. A v januári 2020 sa stretla so singapurským premiérom Lee Hsien Loongom, aby diskutovali o startupoch v tomto mestskom štáte.

Gail Wong, investorka a koučka pre ženské zakladateľky pre CNBS Make It uviedla, že Rachel bola silná v inšpirovaní iných ženských podnikateliek.

„(Rachel) začala vo veľmi mladom veku, dokonca neštudovala na žiadnej škole z Ivy Leagu, čo veľa ľudí vyhľadáva a dokonca úspech považovala za povinnosť,“ povedala Wong.

„Je to veľmi zaujímavá cesta, ktorou sa vydávajú niektoré ženy-podnikateľky. Je tam niečo viac ako ich ambícia,“ dodala.

„Postupne som jej splatila všetko, čo som dlhovala.“

Napriek začiatočnému pozitívnemu toku peňazí vďaka pravidelnému obratu z predaja, tento rastúci profil pomohol taktiež Love, Bonito získať externé financovanie.

K dnešnému dňu tento biznis získal cez 10 miliónov dolárov od investorov, vrátane japonského online predajcu Kakaku.com, čo im pomohlo expandovať z internetu aj do sféry kamenných predajní.

No skutočnou výhrou pre Lim bolo to, že dokázala svojej mame, že sa  jej risk vyplatil.

„Postupne som jej splatila všetky peniaze,“ povedala Lim. „Mojou prioritou bolo to, aby nemusela pracovať v troch zamestnaniach alebo pracovať tak tvrdo a dlho.“

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre