Motivácia je dôležitá: Tu je niekoľko spôsobov, ako si ju udržať

Motivácia je sila, ktorá nám pomáha ísť ďalej, keď už nevládzeme a je nápomocná pri prekonávaní dočasných prekážok, pádov alebo letargie.

Je to sila nesmierne dôležitá pri dosahovaní našich cieľov, či už hovoríme o motivácii pri chudnutí, budovaní podnikania, dokončení štúdia alebo osvojení si nových návykov.

Poznáme dve základné formy motivácie:

Pozitívna motivácia, ktorá sa zameriava na pozitívne veci a je založená na odmene a pozitívnom efekte.

Druhou formou je negatívna motivácia, ktorá sa upriamuje na negatívnu reakciu. Ak nedokončím nasledujúce úlohy, prepadne v teste a nedokončím kurz. Alebo ak nedodržím stanovenú diétu, neschudnem a opäť sa budem cítiť horšie a nevojdem sa do šiat.

Ktorá forma je lepšia? Niekedy môže byť účinná pozitívna motivácia, inokedy negatívna. Tak či onak, je dôležité  zostať motivovaný, čo dosiahneme nasledujúcimi spôsobmi:

Je dôležité mať cieľ

Človek bez cieľa, to je ako loď bez kormidla. Musíte mať cieľ, ktorý vás bude poháňať vpred. Inak zostanete stáť na mieste. Stanovte si konkrétne ciele, ktorých sa budete držať. Možno je vašim cieľom schudnúť do mesiaca 6 kg, alebo navýšiť tržby vášho podnikania o 40% v priebehu jedného roka.

Jednoducho to musí byť jasne definovaný zámer, čo chcete dosiahnuť a za aký čas. Taktiež pomáha, ak si cieľ zapíšete a budete ho mať neustále na očiach. Možno na nástenke v kancelárii, alebo na papieri na nočnom stolíku, kde si ho všimnete ráno aj večer.

Rozmeňte si cieľ na drobné

Veľký cieľ si rozložte do niekoľkých čiastkových drobných cieľov, ktoré pre vás budú zvládnuteľnejšie.

Príklad: vašim hlavným cieľom môže byť príjem 60.000 € za 1 rok, čiastkové ciele môžu vyzerať nasledovne: navýšenie tržieb v biznise, oslovenie nových klientov, spustenie nového produktu na trh. Veľký cieľ vám spočiatku môže pripadať odstrašujúco a namiesto toho, aby vás nakopol, vás demotivuje. No ak si ho premeníte na konkrétnejšie úlohy,  bude pre vás oveľa reálnejší a budete sa tešiť na jeho splnenie.

Sledujte pokrok a odmeňte sa

Je naozaj povzbudzujúce sledovať, že sa približujete k cieľu a že vydané úsilie prináša ovocie. Napríklad, že ste už počas prvých 10 dní chudnutia zhodili 2 kilá, táto skutočnosť vás ešte viac nakopne. Následne sa môžete odmeniť nejakou drobnosťou, pri diéte to môže byť nové tričko z nákupného centra od vedľa, po ktorom tak dlho pokukujete. Doprajte si odmenu a pochváľte sa za to, že napredujete za svojim cieľom a zaznamenávate pokroky.

Nemusíte byť na to sami

Vašej motivácii môže pomôcť niekto, kto vás k cieľom dotlačí. Možno tréner, ktorý vás prinúti pravidelne cvičiť, alebo kolega, ktorý vám pripomenie, že sa vyhýbate stanoveným úlohám. Nebráňte sa podpore ostatných, tí správni ľudia vo vás môžu uvoľniť dôležitú energiu a posunúť vás správnym smerom.

Čerpajte motiváciu

Sú chvíle, keď potrebujeme počuť motivačný citát, vypočuť si povzbudzujúcu hudbu, alebo si prečítať dobrú motivačnú knihu.

Čerpajte motiváciu všade, kde sa dá. Môže to byť len nejaká pesnička, ktorá vás dokáže nabudiť. Počúvajte ju a predstavujte si, ako vyzerá vaša budúcnosť. Aké skvelé to bude, keď dosiahnete svoje ciele? Inšpirovať sa môžete aj príbehmi úspešných ľudí, prípadne ísť na seminár nejakého kouča. Je lepšie zostať nabudený a pozitívny, ako veci vnímať pesimisticky a kriticky.

Vytvorte si vhodné prostredie

Opýtajte sa sami seba, ako si vytvoriť vhodné prostredie, ktoré vám umožní robiť vašu prácu čo najlepšie a bez akýchkoľvek prerušení. Vyhnite sa zbytočným rozptýleniam, ako je neustále zvonenie telefónu či notifikácie v aplikáciách.

Udržujte svoj pracovný stôl čistý a organizovaný, aby bola pre vás práca radosťou. Je dôležité, aby ste mali vytvorené prostredie, ktoré vás bude posúvať vpred a práca v ňom pre vás bude šťastím.

Komentáre