5 najlepších motivačných prejavov vo filmoch

Strhujúcim motivačným prejavom z filmov sa dostáva menej pozornosti, ako by si v skutočnosti zaslúžili. Pritom v nich často odznejú zaujímavé myšlienky, ktoré sa oplatí zapísať či zapamätať.

Nižšie nájdete 5 filmov, v ktorých sa ukrývajú tie najlepšie motivačné prejavy, s akými sa na filmovom plátne môžete stretnúť.

Vykúpenie z väznice Shawshank – Red

Muž, ktorý rozhoduje o podmienečnom prepustení: Ellis Boyd Redding, vaše záznamy hovoria, že ste si odsedeli 40 rokov zo svojho doživotného trestu. Myslíte si, že je vaše správanie napravené?

Red: Napravené? Viete, nemám tušenie, čo by to mohlo znamenať.

Muž, ktorý rozhoduje o podmienečnom prepustení: Znamená to, že ste pripravený zaradiť sa späť do spoločnosti.

Red: Viem, čo si myslíte, že to znamená. Pre mňa je to iba vymyslené slovo. Slovo politikov, aby mladí muži ako vy mohli nosiť oblek s kravatou a mať prácu. Čo presne chcete vedieť? Že mi je ľúto, čo som urobil?

Muž, ktorý rozhoduje o podmienečnom prepustení: A je vám to ľúto?

Red: Neprejde jediný deň, kedy by som necítil ľútosť. Nie preto, že som tu alebo preto, že si myslíte, že by to tak malo byť. Pozerám s na seba späť v čase, keď sa to vtedy stalo: mladé, hlúpe dieťa, ktoré spáchalo ten hrozný zločin. Chcem sa s ním porozprávať. Chcem sa mu zmysluplne prihovoriť, vysvetliť mu, ako veci fungujú. Ale nemôžem. To dieťa je dávno preč a zostal z neho iba tento starý chlap. Musím s tým žiť. Napravené správane? Je to iba hlúpa fráza.

Takže vy môžete dať pečiatku na svoj formulár a prestaňte míňať môj čas. Lebo ak mám povedať pravdu, vôbec ma to nezaujíma.

Vlk z Wallstreet – Jordan Belfort

Jordan Belfort: „Som si istý, že o mne mnohí z vás v poslednom čase počuli rôzne príbehy, o mne, o budúcnosti tejto firmy.. a o tom sa s vami chcem dnes porozprávať. Pred piatimi rokmi, keď som založil Stratton s Donniem Azoffom, už vtedy som vedel, že príde deň, keď sa budem musieť posunúť ďalej. Len s veľkou ľútosťou vám musím povedať, že ten deň prišiel dnes.

Ďakujem vám za roky vernosti a oddanosti. Avšak pointou je, že pod Donnieho vedením spolu s Robbiem Feinbergom a Nickym Koskoffom na kľúčových manažérskych pozíciách, bude toto miesto lepšie než kedykoľvek predtým!

A fakt, že budem preč, mi nezabráni v tom, aby som Donniemu dával rady (nie že by ich potreboval…).

Predtým než odídem, rád by som vám niečo pripomenul. Stratton Oakmont je väčšie než ktorákoľvek osoba, dokonca aj ja. Hlavne ja. Vy ste Stratton, každý jeden z vás, a práve preto sme najlepšia maklérska spoločnosť na svete.

Hlavná myšlienka Strattonu je, že keď sem prídete a vkročíte prvýkrát do našich priestorov, začínate nový život. Tu máte svoje miesto a nikto vám ho nemôže zobrať. Stratton Oakmont je Amerika!

V momente, keď prejdete tými dverami a odovzdáte svoju vernosť tejto firme, stávate sa súčasťou rodiny. Nezáleží na tom, kto ste a odkiaľ ste.

Každý z vás pozná Kimmie Belzerovú, že?

Ak náhodou nie, Kimmie patrí medzí prvých  20 maklérov zo Stratton. Keď väčšina z vás spoznala Kimmie, stretli ste ju takú, aká je dnes – nádhernú ženu, ktorá jazdí na novom Mercedese a býva v luxusnom byte na Long Island. Ženu, ktorá nosí Armaniho za 3000 dolárov, zimu trávi na Bahamách a leto v Hamptone.

Ale to nie je Kimmie, ktorú som stretol ja. Ja som stretol Kimmie, ktorá bola slobodnou mamičkou na mizine. Tri mesiace meškala s nájmom a mala osem ročného syna. Prišla za mnou so žiadosťou o prácu a keď som ju prijal, vypýtala si $5000 dopredu, aby mohla splatiť dlh. A čo som urobil Kimmie?

Kimmie: Napísal si mi šek na $25,000!

Jordan: Lebo som ti veril, rovnako ako verím v každého z vás.

Kimmie: Milujem ťa, Jordan!

Už roky vás učím, aby ste „NIE“ nebrali ako odpoveď, že musíte ísť stále ďalej, nezložiť telefón, kým nedosiahnete, čo chcete. Tá ponuka, ktorú idem podpísať, ma oddelí od Stratton, môjho domova…

Čo to ku**a je? Poviem vám, čo to je – to som ja správajúci sa ako pokrytec. To som ja, keď považujem „nie“ za odpoveď, to oni predávajú mňa, nie opačne! Ku**a, ja neodchádzam!

SHOW POKRAČUJE!!

Víťazi a porazení – Al Pacino

„Naozaj neviem, čo povedať. Tri minúty do najväčšieho súboja nášho profesionálneho života, ktorý sa odohrá práve dnes. Buď sa podržíme ako tím, alebo sa rozpadneme, kúsok po kúsku, až kým nebude koniec.

Páni, práve sme v pekle, verte mi. A môžeme tu ostať, alebo sa môžeme prebojovať späť na svetlo. Môžeme vyliezť z pekla.

Ja to za vás nemôžem urobiť. Som príliš starý. Okolo vidím mladé tváre, a myslím si, vlastne, urobil som každé zlé rozhodnutie, ktoré muž v strednom veku môže urobiť. Utratil som všetky svoje peniaze. Odohnal som každého, kto ma miloval. Teraz sa už ani nevydržím pozerať na tvár, ktorú vidím v zrkadle.

Viete, keď zostarnete, budú vám niektoré veci zo života odobrané. Je to súčasť života. Ale to zistíte až vtedy, keď sa veci začnú strácať. Zistíte, že život je boj o každý kúsok. Rovnako ako futbal.

Lebo v každej hre, živote aj futbale, je hranica chyby veľmi malá. Pol kroku skôr alebo neskôr a nedokážete to. Pol sekundy skôr alebo neskôr a nechytíte to.

Tie kúsky, o ktoré musíme bojovať, sú všade okolo nás.

Sú v každom momente hry.

V našom tíme o tieto kúsky bojujeme. V našom tíme sa roztrháme sami, ale aj ľudí okolo, aby sme ten kúsok vybojovali.

Budeme sa nechtami držať každého kúsku. Lebo vieme, že keď sa tieto kúsky spoja, dokážu urobiť poriadny rozdiel medzi výhrou a prehrou. Medzi životom a smrťou!

Ja vám nemôžem zaručiť, že to dokážete. Musíte sa pozrieť do očí toho vedľa vás. Pozrite sa mu do očí. Myslím, že uvidíte muža, ktorý sa obetuje za tím, lebo vie, že keď to bude potrebné, urobia to aj všetci ostatní!

Páni, to je tím!

Buď sa podržíme ako tím, alebo zomrieme ako jednotlivci.

To je futbal.

O tom to je.

Takže čo urobíte?“

Rocky Balboa – Rocky

„Neuveríš tomu, ale sem si sa kedysi zmestil. Držal som ťa pred tvojou matkou a hovoril, „Toto dieťa bude najlepšie dieťa na svete. Toto dieťa bude lepšie, ako ktokoľvek, koho som poznal.“ A vyrástol si do úžasnej osoby. Už len sledovať ťa bolo skvelé.

Potom prišiel čas stať sa mužom a vyraziť do sveta, a to si aj urobil. Lenže niekde na ceste si sa zmenil. Prestal si byť sám sebou. Dovolil si ostatným, aby ti strčili prst pred tvár a hovorili ti, že nie si dosť dobrý.

A keď sa veci pokazili, začal si hľadať možnosť zvaliť to na niečo iné.

Poviem ti niečo, čo už vieš. Svet nie je iba slniečko a dúhy. Je to veľmi kruté miesto a nezáleží na tom, aký si silný, ale ak mu to dovolíš, zbije ťa a nenechá ťa zotaviť sa.

Ty, ja, ani nikto iný nebude udierať tak silno, ako život. Ale nie je to o tom, ako silno udrieš. Je to o tom, aký silný úder dokážeš ustáť a posunúť sa opäť vpred. Tak sa vyhráva! Ak vieš, čoho si hodný, choď von a získaj to.

Ale musíš sa zmieriť s údermi a nie ukazovať prstom na iných a hovoriť, že nie si tam kde chceš byť kvôli nim. To robia hlupáci a ty nie si jeden z nich! Si lepší než oni!

Vždy ťa budem ľúbiť, nech sa stane čokoľvek. Si môj syn, moja krv. Si to najlepšie, čo sa mi v živote stalo. Ale pokiaľ v seba nezačneš veriť, nebudeš mať život. Nezabudni navštíviť svoju matku.“

Diktátor – Charlie Chaplin

„Prepáčte, ale nechcem byť vládcom. To nie je môj biznis. Nechcem nikoho riadiť alebo dobývať. Rád by som všetkým pomohol – ak je to možné. Židom, nežidom, čiernym, bielym. Všetci by si mali pomáhať. Také sú ľudské bytosti.

Chceme žiť z radosti ostatných – nie smútku ostatných. Nechceme sa vzájomne nenávidieť. Na tomto svete je miesto pre každého. Naša Zem vie každému poskytnúť, čo potrebuje.

Život môže byť voľný a krásny, ale stratili sme sa.

Nenásytnosť otrávila ľudské duše, zatarasila svet nenávisťou, naviedla nás do zúfalstva a bojov. Vyvinuli sme rýchlosť, ale nedokázali sme ju správne využiť. Stroje poskytujúce prebytok v nás vyvolali túžbu ešte väčšieho množstva.

Naše vedomosti z nás spravili cynikov. Naša múdrosť, tvrdá a nemilá. Veľa rozmýšľame a málo cítime. Viac ako stroje potrebujeme ľudstvo. Viac ako múdrosť potrebujeme slušnosť a milosť. Bez týchto vlastností sa život stane zlým a nakoniec zanikne…

Lietadlá a vysielačky nás zblížili. Podstata týchto vynálezov priam vyžaduje dobro v človeku, ktorý sa snaží všetkých zjednotiť.

Aj teraz sa môj hlas dostáva k miliónom ľudí – obetiam systému, ktorý týra nevinných.

Pre tých, čo ma počujú, hovorím – nezúfajte. Zlo, ktoré je teraz okolo nás, je výsledkom niektorých ľudí, ktorí sa boja pokroku ľudstva. Ich zlo časom odíde, diktátori zomrú a moc, ktorú zobrali ľuďom sa im vráti. Kým ľudia zomierajú, sloboda nezanikne.

Nepoddávajte sa neprirodzeným mužom – strojom s mysľou stroja a srdcom stroja! Vy nie ste stroje! Nie ste dobytok! Ste ľudia! Vo svojich srdciach máte lásku ľudstva!

Iba nenávidení nenávidia, tak bojujte za slobodu a dobro!

Potom – v mene demokracie – nechajte ľudstvo využiť svoju silu – nechajte nás všetkých zjednotiť sa. Nechajte nás bojovať za svet – dobrý svet, ktorý umožní ľuďom žiť voľne a dá im budúcnosť.

Sľubovaním týchto vecí sa tyrani dostali k moci. Ale oni klamú! Neplnia svoje sľuby. Ani nikdy nebudú!

Diktátori uvoľňujú samých seba, ale uväzňujú bežných ľudí! Tak bojujme proti nim! Bojujme za slobodný svet – odstráňme národné bariéry – odstráňme nenásytnosť a zlo.

Bojujme za svet, kde veda a pokrok prinesú ľudstvu šťastie. Bojovníci! V mene demokracie sa zjednoťme!“

Ktorý z týchto prejavov ťa zaujal najviac? Ak hľadáš ďalšiu dávku motivácie, určite neprehliadnu túto veľkú zbierku motivačných citátov.

Komentáre