10 vecí, v ktorých bohatí myslia inak než ostatní

Elon Musk (ted.com)

Nastavenie myslenia a prístup k životu je jedným z hlavných rozdielov medzi bohatými a chudobnými ľuďmi. Väčšina ľudí zostáva uväznená v minulosti, zbavuje sa zodpovednosti za svoj život, má nízke ambície a drží sa istôt, ktoré jej život ponúka. Milionári majú v týchto oblastiach úplne opačný postoj.

Aké sú najväčšie rozdiely v myslení bohatých a chudobných ľudí?

1. Myslenie vo veľkom

Bohatí ľudia pochopili, že aby sa dostali tam kam chcú, musia svoju myseľ kŕmiť veľkými myšlienkami. Ak chcete priťahovať veľké veci, musíte myslieť vo veľkom, potvrdí vám každý bohatý človek. Nebojte sa stanoviť si veľké až bláznivé ciele. Všetko je dosiahnuteľné.

„Veľké myšlienky priťahujú veľké výsledky. Priemerné myšlienky priťahujú priemerné výsledky.” – Jack Canfield

2. Riziko je nová istota

Mnohí miliardári hovoria, že najväčším rizikom je neriskovať. Kým ostatní ľudia hľadajú istoty a zostávajú vo svojej zóne pohodlia, úspešní sú ochotní podstúpiť riziko, pretože vedia, že ak neriskujú, nič nezískajú.

„Fyzické, psychické a emocionálne pohodlie je hlavným znakom myslenia strednej triedy, napísal vo svojej knihe self-made milionár Steve Siebold.

„Kto sa drží istoty, zostane chudobný. Ak by to bolo naopak, tak je na svete 99% boháčov.“ – indický milionár V. Mallya

3. Čas = peniaze

Milionári si starostlivo strážia čas, redukujú neproduktívne stretnutia, zbavujú sa rozptýlení naokolo a veľa vecí automatizujú. Snažia sa byť čo najproduktívnejší, pretože vedia, že čas sú peniaze.

4. Zdravie je prvoradé

Známy motivačný kouč Jim Rohn raz povedal: Staraj sa o svoje telo, je to jediné miesto, kde musíš žiť. Kým mnohým ľudom je zdravý životný štýl ľahostajný, bohatí sa udržujú vo forme, často meditujú a športujú. Je im jasné, že z nemocničného lôžka toho veľa nezarobia.

Miliardár Richard Branson
Miliardár Richard Branson

5. Môžete mať všetko

Stredná trieda sa často rozhoduje, či si zvolí kariéru alebo rodinný život. Bohatí myslia inak – dobre si uvedomujú, že môžu mať oboje. Sú výnimoční v tom, že vedia nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

rodina

6. Minulosť nezmeníš, budúcnosť áno

Milionári svoju energiu koncentrujú na budúcnosť a sú pripravení vytvoriť si ju presne tak, ako chcú. Naopak, väčšina ľudí je uväznená v minulosti, buď neustále niečo ľutuje alebo narieka nad starými časmi. Myslia si, že najlepšie dni sú za nimi, trápia ich výčitky, sú nešťastní a depresívni.

“Minulosť je minulosť. Nemôžete ju zmeniť. Takže keď aj občas niečo urobíte zle, výčitky sú strata času a mali by ste ísť ďalej.” – miliardár Richard Branson

7. Bez akcie to nejde

Kým veľa ľudí o svojich nápadoch iba hovorí, milionári konajú. Nespoliehajú sa na to, že sa na nich usmeje šťastie a vyhrajú v lotérii. Keď je treba, jednoducho si vyhrnú rukávy a pustia sa do práce.

Zakladateľ Facebooku - Mark Zuckerberg
Zakladateľ Facebooku – Mark Zuckerberg

8. Je to vo vašich rukách

Kým priemerní ľudia radi za svoj život vinia osud alebo štát, bohatí vedia, že svoj život si vytvárajú sami. Namiesto obviňovania iných vedia prevziať zodpovednosť, čo im umožňuje meniť veci a posúvať svoj život tam, kam chcú.

9. Peniaze sú sloboda a možnosti

Mnoho ľudí sa na peniaze pozerá ako na niečo zlé, niet preto divu, že od nich peniaze utekajú. Taktiež o bohatých ľuďoch hovoria ako o podvodníkoch, ktorí majetok nadobudli nepoctivo, alebo len mali šťastie.

Milionári si naopak uvedomujú, že peniaze im robia život jednoduchším a radostnejším, ponúkajú im slobodu, finančnú pohodu a možnosti.

Čo delí úspešných ľudí od tých, ktorí o úspešnom živote iba snívajú?

10. Reinvestovanie

Kým väčšina ľudí peniaze ukladá na účtoch s nulovým úročením, milionári sporia a tieto peniaze následne investujú. Hľadajú aktíva, ktoré im generujú pravidelné príjmy, či už ide o investície do vlastných podnikov, investície do rôznych startupov a iných aktív. Jednoducho nechávajú peniaze pracovať pre seba.

Komentáre