Podnikanie vs. vzťah, alebo dá sa to skĺbiť?

Existuje veľa názorov na tému podnikanie verzus vzťah, či je možné spojiť oboje bez toho, aby sa to vzájomne obmedzovalo či inak narušovalo. Sú ľudia, ktorí ctia taký názor, že nie je možné oboje spojiť dohromady, pretože vzťah s druhým človekom im len berie čas, financie, obmedzuje ich produktivitu a kradne energiu potrebnú niekde inde.

V súčasnej dobe internetu bez seba napríklad dvaja ľudia takmer nemôžu vydržať bez toho, aby si denne hodiny dopisovali na sociálnych sieťach. Iní zase budú tvrdiť, že im láska k druhej osobe zahmlieva zdravý rozum a preto im myšlienky na produkciu niečoho iného, než staranie sa o svoju drahú polovičku prídu ako niečo nereálneho.

Všeobecne je dnes svet prevažne plný dvoch skupín ľudí: zamilovaných, ktorí si zakladajú na spoločnom súžití so svojím milovaným, a ostatné už nejako dopadne a potom tzv. kariérnych maniakov, ktorí sa nechcú “chytiť do pasce” v podobe záväzku k niekomu druhému, práve z dôvodu, že o samote si pripadajú najproduktívnejší a najsilnejší.

Títo ľudia by sa dali prirovnať k vlkom. Vlk je odpradávna prirovnávaný k samotárskej povahe, ale uvedomte si, že aj vlk má svoju svorku a všetko čo ulovia, ulovia pre svoju svorku a na svojich prívržencov by nedal dopustiť. Aj vlk samotár nie je nikdy úplne sám, pretože niekde ďaleko má niekoho, pre koho to robí, pre koho dýcha a pre koho loví.

Nie je na svete nič, čo by človeka urobilo šťastnejšieho ako robenie niečoho zmysluplného. A čo je zmysluplnejšie, ako robiť veci pre druhých a robiť tak šťastnými aj ich? Láska a vzťah zdieľaný s milovanou osobou vás musí napĺňať a oslobodzovať, nie obmedzovať. Vzťah nie je o tom, aby nám krídla zväzoval, ale naopak, aby sa nám krídla rozprestierali a umožnili nám lietať.

Nepochybujem o tom, že aj tí najväčší “vlci samotári” niekoho takého nájdu a absolútne prehodnotia svoj pohľad na túto vec. Ak ste totiž vo vzťahu s tou správnou osobou, s “pravou láskou”, tak vás poháňa každodenná motivácia a dokážete všetko, čo ste vždy dokázať chceli a tá motivácia je dvakrát tak obrovská. A viete prečo? Pretože ste na to dvaja.

Máte niekoho, komu môžete oznamovať svoje úspechy, svoje porážky, svoje vízie a plány do budúcnosti. Máte niekoho, na koho môžete myslieť, keď na tých víziách a plánoch tvrdo pracujete vo chvíľach, keď máte chuť všetko vzdať. Máte niekoho, kto vám dá dôvod ráno vstať z postele a nevzdať sa ani za nič, pretože už to nerobíte len pre seba, ale aj pre toho druhého. Ak ste vo vzťahu s tou pravou osobou, pochopí vaše časté časové stiesnenie, aj vaše občasné výkyvy nálad spôsobené stresom z práce, ktorá pred vami stojí, pretože vo vás verí.

Podnikanie a vzťah nielenže idú skĺbiť dohromady, ale sú to dokonca dva aspekty, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Človek potrebuje niekoho, s kým môže zdieľať svoje vzostupy i svoje pády. Človek potrebuje tiež niekoho, kto mu dodá odvahu a vieru vo chvíli, keď ju naozaj potrebuje. Človek potrebuje niekoho, pre koho to môže s láskou robiť aj v tých najťažších chvíľach.

A navyše, až si raz ako veľkí podnikatelia postavíte zo zarobených peňazí obrovskú vilu na pláži, rozhodne v nej nebudete chcieť byť sami.

Študuje na Vysokej škole obchodnej v Prahe. Zaujíma sa o fitness, čítanie a sebarozvoj. Venuje sa témam ako sú peniaze a bohatstvo, ktoré sú mu veľmi blízke. Raz si chce sám založiť vlastné impérium, byť bohatý a prispieť článkom o bohatstve, lenže nie ako redaktor, ale ako osoba, o ktorej sa článok bude písať.
Predošlý článokAko efektívne zvládnuť všetky naplánované úlohy?
Ďalší článokLuxusný apartmán v srdci New Yorku
Zdielať
Komentáre