Ralph Lauren: Chudobný chlapec, ktorý sa vypracoval na svetovú módnu hviezdu

Americký návrhár Ralph Lauren stojí za vznikom celosvetovo známej značky Polo Ralph Lauren, ktorej hlavným prvkom je pólo. Zaujímavé je, že preslávený návrhár tento šport nikdy nehral, avšak ani to mu nezabránilo preraziť vo svete módneho dizajnu.

Detstvo

Ralph Lauren sa narodil 14. októbra 1939 v newyorskom Bronxe s menom Ralph Lifshitz. Keď mal 16 rokov, priezvisko Lifshitz si zmenil, pretože obsahovalo slovíčko „shit“,  čím sa nevyhol posmešným poznámkam okolia. Jeho rodičia Frieda a Frank boli židovskí imigranti z Bieloruska, takže mladík a jeho traja súrodenci vyrastali v chudobných pomeroch.

Vo veku 12 rokov vzal prácu po škole, aby mohol financovať svoj extravagantný vkus v oblečení. Taktiež bol známy tým, že predával ručne vyrábané kravaty, ktoré ponúkal spolužiakom v škole – vtedy ani len nevedel, že práve toto sa stane hnacou silou jeho podnikateľského úspechu.

Ani množstvo prekážok ho nedokázalo odradiť a dnes známy dizajnér hovorí: „Keď som na tom horšie ako ostatní, je to zároveň veľký dar, pretože je to motor a motivácia do života. Z takýchto ľudí sa nakoniec stávajú milionári.“

Vzdelanie

Lauren študoval na vysokej škole Baruch College, City University of New York (CUNY), konkrétne odbor podnikanie.

Čo sa týka módneho vzdelania, to nikdy neabsolvoval, avšak vždy mal rodený cit pre štýl. Dokonca bol v tej dobe jedným z mála, čo zistil, že pri predaji je marketing nevyhnutnosťou. Veľmi rýchlo pochopil, že obal predáva. 

Rozvíjanie medzinárodnej značky

V roku 1967, v čase, keď pracoval pre Beau Brummell, začal Lauren navrhovať vlastné pánske kravaty, ktoré pomenoval “Polo”. Následne ich začal predávať vo veľkých obchodných domoch, vrátane slávneho Bloomingdale.

V tom čase si tiež zobral pôžičku vo výške 30-tisíc dolárov, vďaka čomu dokázal ešte viac rozšíriť svoje podnikanie. Nakoniec premenil svoje návrhy na plnohodnotnú výrobnú linku pre mužov.

Za logo spoločnosti si zvolil symbol, ktorý prezentoval pólo, pričom nikdy tento šport nehral. Urobil tak preto, že práve pólo sa spája s luxusom a najvyššou vrstvou spoločnosti.

Stal sa tiež dodávateľom oblečenia pre Wimbledon, keďže dokázal presvedčiť funkcionárov a zberačov loptičiek, aby po 129 rokoch zmenili svoje zaužívané uniformy.

Dnes značka vyrába odevy pre mužov, ženy a deti a má stovky medzinárodne rozmiestnených obchodov vrátane továrenských predajní.

Práca na obrazovke: “Gatsby” a “Annie Hall”

Počas sedemdesiatych rokov 20. storočia vnikol Lauren aj do filmového biznisu, čím upevnil svoj postoj ako klasický americký dizajnér. Podieľal sa na tvorbe kostýmov pre hercov filmu Veľký Gatsby (The Great Gatsby) v roku 1974, v ktorých si zahrali Robert Redford a Mia Farrow.

Lauren tiež získal ocenenie za to, že pomohol obliecť obsadenie The Wild Party z roku 1975, v ktorom hrali James Coco a Raquel Welch . Dizajnér sa stal známy najmä pre podobu Diane Keatonovej v roku 1977, v komédii  Annie Hall. Príbeh jeho značky bol prezentovaný i v seriáli Priatelia, kde si niekoľkokrát zahral samého seba.

Financuje výskum rakoviny

Lauren mal vážny strach o zdravie, keď v polovici 80-tych rokov podstúpil operáciu na odstránenie nádoru z jeho mozgu. Odvtedy financoval množstvo iniciatív súvisiacich s výskumom rakoviny a v roku 1989 založil Nina Hyde Centrum pre výskum rakoviny prsníka v Georgetownskej univerzite.

I odnož značky Ralph Lauren – Pink Pony, posiela 25% z predaja výrobkov na boj proti rakovine pŕs.

Zbierka automobilov

Ralph Lauren je preslávený najmä ako módny návrhár, ale taktiež je aj vášnivým zberateľom automobilov, ktoré ho inšpirujú pri jeho návrhoch oblečenia a parfumov.

Využívajúc svoje značné bohatstvo, Lauren zhromaždil zbierku vzácnych automobilov vrátane skvostu akým je 1930 Mercedes-Benz Count Trossi SSK známy ako “Čierny princ”. Medzi ďalšie kúsky v jeho zbierke patrí Bugatti 57 S Atlantic, Ferrari Rosa alebo McLaren F1.

V roku 2005 povolil, aby bola jeho zbierka, ktorá je označovaná za jednu z najpozoruhodnejších, vystavená v múzeu výtvarných umení v Bostone . V Paríži v roku 2011 bol vystavený výber z jeho zbierky automobilov.

Foto: businessinsider.com

Komentáre