
Všade navôkol vidíme neproduktívnych ľudí. Koniec koncov, všetci vieme, ako taká lenivosť vyzerá, každý jeden z nás tento stav zažil, ale mal by byť dočasný. U produktívneho človeka by mal nasledovať stav odhodlania k naplneniu vytýčených cieľov. Ale čo ak tento stav zostáva na bode mrazu a stáva sa trvalým?
Treba zistiť, prečo sme stratili odhodlanie. Možno nás zmrazil len strach. Strach s lenivosťou idú spolu ruka v ruke. Strach je emócia a lenivosť je správanie a naše emócie ovládajú naše správanie.
Neviete si rady? Tu je pár vecí, ktorými dokážete prekonať strach a lenivosť:
1. Píšte si TO-DO list
Ako trávite svoj čas? Máte ho pod kontrolou, alebo vám nenávratne uniká? Všetko, čo máte v pláne, si zaznamenávajte, čiže si veďte zoznam úloh a v priebehu jedného týždňa si dajte tu námahu odsledovať, kde utrácate svoje drahocenné minúty.
Sledujete obľúbený film počas naplánovaných aktivít? Alebo strácate čas lajkovaním statusov na Facebooku? Ak je vašim snom stať sa spisovateľom a vydať úspešnú knihu, koľko z týchto činností by ste mohli vynechať a nahradiť písaním, teda plnením svojho sna?
2. Vytvorte si harmonogram cieľov
Vytvorte si méty, zoznam krokov, ktoré vás krok za krokom dovedú k vašim snom. Ciele a sny sa dosahujú postupne, nie všetky naraz. Preto je potrebné naformulovať si presný harmonogram.
Robte si zoznam s príslušným poradím a dajte si ho na viditeľné miesto. Niekde, kde ho budete mať neustále na očiach. Napríklad: Chcete svoj vlastný podnik, začiatočným krokom je dostať víziu na papier. Ďalším krokom je vymyslenie názvu, detaily produktu, potom premýšľanie, kde nájsť kapitál atď. atď..
3. Rozdeľte si cieľ na menšie sústa
Domnievate sa, že váš cieľ je nesplniteľný? Všetko sa dá, keď človek chce a pracuje na tom. Oveľa ľahšie sa k vytýčenej méte dostanete vtedy, ak si ju rozdelíte na drobné kúsky. Plňte si cieľ postupne a pôjde vám to zaručene jednoduchšie. Predstavte si, že vám niekto káže zjesť slona. Poviete si, veď to je nemožné. A čo ak si ho rozdelíte na menšie kúsky? Hneď sa táto predstava stáva reálnejšou. Nemám pravdu?
4. Aký je váš skutočný cieľ? Prehodnocujte svoje sny
Je váš sen aktuálny? Ak je cesta k cieľu pre vás nudnou, prokrastinujete alebo sú pre vás tieto ciele dokonca nechutnou drinou, potom je niečo jednoducho zle. Je možné, že ste z nich jednoducho vyrástli, poprípade sa vaše priority zmenili. Je to pre vás signál, že je najvyšší čas, aby ste sa zamysleli nad svojimi cieľmi. Kde sa chcete nachádzať o päť či desať rokov? Predstavte si to. Vidíte sa tam? Musíte zmeniť smer, bez akejkoľvek viny alebo hanby. Ľudia sa menia.
Akonáhle dosiahnete svoj sen a uspejete, začnete myslieť na to, čo ďalej. Treba si neustále stanovovať ciele, musíte naďalej napredovať.
5. Prekonajte strach z neúspechu
V dnešnej spoločnosti sa ustálil názor, že neúspech je všade tam, kde nie sú dostatočné schopnosti, talent či motivácia. Právu tu hrá hlavnú rolu aktér strach, strach z neúspechu nám bráni v pohybe smerom vpred. Myslíte si, že je trápne si priznať, že sa vám niečo nepodarilo? Koľkí úspešní ľudia a milionári zlyhali, znova a a znova.
Váš sen sa nesplní cez noc. Sny sa dosahujú postupne, po krokoch. Risk je prvý krok. Zabudnite na demotivujúce zamestnanie a investujte všetky svoje úspory na splnenie sna, nebojte sa byť na voľnej nohe. Malé úspechy, ktoré sa určite dostavia, budú tieto obavy pomaly ale isto rozpúšťať.
6. Obklopte sa správnymi ľuďmi
Viete, s kým sa stretávate? Obklopujete správnymi ľuďmi? Alebo sú to len frfloši, ktorí vás utvrdzujú vo vašej lenivosti a pohodlnosti. Hovoria vám, že sa treba uspokojiť s tým, čo máte a že máte prestať snívať? Zrejme treba zmeniť spoločnosť! Možno sa vám to bude zdať ako zanedbateľná vec, no výber ľudí, s ktorými sa stretávate, je viac než dôležitý. Nezabúdajte na známy výrok Jima Rohna: Ste priemerom piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času.
7. Rozptyľujete sa výhovorkami? Skoncujte s nimi
“Moja súčasná práca ma neustále zamestnáva, som príliš zaneprázdnená, nemám čas na vlastný biznis” alebo “nemám nikoho, kto by mi pomohol, je to príliš ťažké.” Prestaňte používať tieto doslova “kecy”, prečo to nejde. Iba sa rozptyľujete výhovorkami, pričom sami dobre viete, že prostredníctvom nich sa nikam nedostanete.
8. Máte obavy?
Položte si otázku: “Čo najhoršie by sa mohlo stať? Bude môj život v ruinách? ” NIE! Ak s vaším rozhodnutím, či cieľom nesúhlasí rodina alebo priatelia, prestanú vás mať radi? Tiež NIE! Identifikujte skutočné obavy, prečo sa do toho nepustiť a snažte sa cez ne jednoducho preniesť.
Snívajte svoje sny, prekonávajte strach a plňte si ich! Veľa úspechov a driny vám prajem :)
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu