7 vecí, ktoré v týchto ťažkých časoch posilnia tvoju psychiku

žena

Každý z nás občas prežíva ťažké chvíle, ktoré môžu prameniť z rôznych udalostí alebo situácií. Obzvlášť súčasná pandemická doba plná zákazov a smutných správ nie je ničím príjemná a našej psychike dáva zabrať.

Ak máš pocit, že sa na teba všetko valí alebo že si na všetko sám, riaď sa jednoduchým návodom, ktorý sme si pre teba pripravili. Zhromaždili sme niekoľko vecí a spôsobov, ktoré ti pomôžu aspoň v malej miere prekonať ťažké obdobia.

Plánuj a neodsúvaj problémy na bok

Jednou z najväčších chýb, ktorú ľudia robia v prípade, že majú nejaký problém je, že tento problém prehliadajú alebo ignorujú. To však nie je práve tá najsprávnejšia cesta, pretože takýto problém sa sám nevyrieši.

Bude oveľa lepšie, keď sa situácii postavíš čelom a budeš úprimný k sebe a ku svojmu okoliu. Sám uvidíš, že to možno nie je také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. V konečnom dôsledku platí, že všetko, čo sa dá vyriešiť, problém ani nie je.

Na druhú stranu, ak máš pocit, že na teba všetko padá a máš toho príliš veľa, nauč sa lepšie plánovať. Snaž sa vyriešiť hneď ráno to najdôležitejšie. Na zvyšok dňa ti potom ostanú práve tie veci, ktoré nemajú až takú prioritu.

Buď v kontakte so svojím okolím a nedus v sebe zlosť

Ak sa cítiš sám, čo môže veľmi pomôcť je kontakt s tvojím okolím. Ten je veľmi dôležitý. Rovnako platí aj to, že viac, ako byť nahnevaný na celý svet ti pomôže, keď budeš brať veci pozitívne. Nauč sa odpúšťať a snaž sa vždy pozerať na veci z dvoch strán. Nie je všetko iba čierne alebo biele. Uvidíš, že v ťažkých časoch ti práve kontakt s okolím veľmi pomôže.

Vyhľadávaj prírodu a prechádzky

Choď von, nebuď len doma! Bez ohľadu na to, či máš alebo nemáš veľa práce, je veľmi dôležité nájsť si chvíľu, kedy sa prejdeš – ideálne každý deň.

Nájdi si 30 minút počas dňa alebo večer po práci a jednoducho sa prejdi. Vnímaj len krásu krajiny okolo seba a uvidíš, že sa budete cítiť lepšie.

Fyzická aktivita a šport nadovšetko

Šport je naozaj všemocný. Pomáha nielen budovať lepšiu kondíciu, prospieva tvojmu zdraviu, ale v neposlednom rade tiež zlepšuje tvoju náladu. Vyskúšaj rôzne druhy aktivít a určite si niektorú z nich zamiluješ. Môže to byť napríklad fyzický šport vonku – beh či cyklistika, cvičenie v interiéri alebo nejaký kolektívny šport. Možno pri ňom spoznáš aj napríklad nových priateľov.

Nájdi si minimálne jednu záľubu

Máš v živote minimálne jednu aktivitu, ktorá ťa naozaj baví? Popri práci je naozaj skvelé venovať sa niečomu, čo vás napĺňa. Skús sa poobzerať po vhodných aktivitách, ktoré sa môžu časom premeniť na veľkú vášeň, ktorú budeš milovať.

Skús filtrovať niektoré informácie

Predovšetkým médiá nás denne zaplavujú množstvom dobrých aj zlých správ, avšak pre naše existovanie nie je potrebné vedieť úplne všetko. Snaž sa filtrovať prísun denných správ a namiesto informácií o tragédiách vyhľadávaj pozitívne správy.

Niekedy tiež nie je nevyhnutné zapájať sa do rôznych diskusií či fór. Prinesie ti to väčšiu pohodu a pokoj.

čítanie správ

Nauč sa tráviť čas sám so sebou

V neposlednom rade je pre tvoju psychickú pohodu tiež veľmi dôležité to, aby si mal čas, ktorý tráviš len sám so sebou. Nauč sa relaxovať, pokojne tiež môžeš meditovať, čítať knihu alebo len počúvať hudbu. Postaraj sa o svoju pleť, daj si kúpeľ a vyhraď si čas, počas ktorého budeš počúvať len sám seba.

Malé kroky, ako sú práve tieto, dokážu priniesť naozaj veľký efekt. Ak sa naučíš aj počas ťažkých období pracovať na tom, aby si sa cítil dobre, určite bude aj tvoja psychika na tom oveľa lepšie.

Komentáre