Chcete dosiahnuť bohatstvo? Miliardár Cuban má pre mladých dôležitú radu

Miliardár Mark Cuban
Miliardár Mark Cuban (Foto: businessinsider.com)

Americký miliardár Mark Cuban nebol vždy bohatým. Po skončení univerzity sa presťahoval do Dallasu, kde spolu s priateľmi prenajímal lacný a malý byt. Ak bolo miesto, prespal na gauči, ak miesto nebolo, musel sa uspokojiť s dlážkou.

Vo svojich 20-tich rokoch žil veľmi skromne a všetky peniaze investoval do svojho prvého biznisu. Oplatilo sa, pretože o 11 rokov neskôr tento podnik (MicroSolutions) predal spoločnosti H&R Block za 6 miliónov dolárov.

Ako dnes uvádza vo svojej knihe „How to Win at the Sport of Business“, ak chcete dosiahnuť rovnaký úspech, mali by ste vo svojich 20-tich rokoch žiť skromne.

„Nezáleží na tom, kde žijete. Nezáleží na tom, ako žijete. Nezáleží na tom, aké auto šoférujete. Nezáleží ani na tom, aké oblečenie nosíte,“ píše Cuban. Ako tvrdí, oveľa dôležitejšie je vyplatiť si pôžičky, vyhnúť sa úverom a začať sporiť.

Čím viac budete míňať a žiť nad svoj rozpočet, tým ťažšie sa budete zameriavať na svoje ciele. Či už sa vo svojich 20-tich rokoch rozhodnete vybudovať vlastnú firmu alebo sa zameriate na získanie dobre plateného miesta, čím skromnejšie sa rozhodnete žiť, tým väčšie budú vaše možnosti, uvádza Cuban.

Kto je Mark Cuban? Narodil sa v Pittsburghu v roku 1958 a je aktívny vo viacerých biznis odvetviach. Svoje imanie nadobudol predajom startupov MicroSolutions a Broadcast.com, neskôr sa preslávil ako horlivý majiteľ NBA klubu Dallas Mavericks.

Cuban okrem toho investoval aj do filmovej produkcie a objavil sa v televíznych reláciách „Dancing with the Stars“ a „Shark Tank“. Podľa magazínu Forbes sa hodnota jeho majetku odhaduje na 3,4 miliardy dolárov.

Komentáre