3 princípy úspechu, podľa ktorých žil miliardár Ross Perot

Ross Perot (www.latimes.com)

Bolo to v júli minulého roka, čo svet navždy opustil známy americký podnikateľ a kandidát na prezidenta Ross Perot. Svoju prvú spoločnosť Electronic Data Systems zakladal ako 32-ročný s nasporenými 1000 dolármi. Keď mal 58 rokov, v jeho firme prevzal kontrolný podiel gigant General Motors a z Perota sa stal miliardár.

V roku 1998 sa stal anjelským investorom v technologickej spoločnosti NeXT, ktorú po odchode z Apple založil Steve Jobs. Aj keď dnes už nie je medzi nami, jeho rady a prístupy k biznisu tu ostanú navždy. Z jeho pamätí s názvom „Môj život a princípy úspechu“ je možné odvodiť 3 hlavné princípy, podľa ktorých Perot žil a ktoré mu pomohli uspieť.

Zarábanie peňazí by nemalo byť hlavným cieľom

Najlepším spôsobom, ako zarobiť peniaze, je podľa Perota neurobiť si z toho primárny cieľ. „Zamerajte sa na to, aby ste boli najlepší a finančný úspech príde ako vedľajší produkt,“ napísal.

Ako dodáva, do istej miery to určite platilo aj v jeho prípade. Zarobiť peniaze nebolo nikdy jeho cieľom. „Keby sme sa rozhodli vytvoriť vozidlo, ktoré by zarobilo peniaze, neverím, že by sme uspeli. Namiesto toho sme sa pustili do budovania skvelej spoločnosti zloženej zo skvelých ľudí,“ napísal.

Uprednostnite rodinu pred podnikaním

Aj keď bol Perotov profesionálny život plodný, veľmi skoro sa naučil, že kariéra by mu nemala ovládnuť celý život. Napriek hektickému rozvrhu a mnohým povinnostiam sa vždy snažil venovať svojim deťom a dať rodinu na prvé miesto.

„Podnikanie by malo byť hlavnou súčasťou vášho života, nie však celého vášho života. Nedovoľte, aby malo prednosť pred vašou rodinou,“ napísal.

V oblasti vedenia sa poučte od skautov

Perot tvrdí, že všetky vodcovské zručnosti, ktoré potreboval na vybudovanie firmy, sa naučil ešte z čias, keď bol skautom. Podľa neho sa medzi skautmi vyučujú také hodnoty ako čestnosť, dôveryhodnosť, láskavosť, statočnosť a ústretovosť.

Ako ďalej napísal, vždy sa riadil heslom skautov, ktoré znie: „Buďte pripravení“.

Cvičte tieto princípy, napísal Perot, a vaše šance na úspech v podnikaní i v živote sa dramaticky zvýšia.

Komentáre