Kedysi čašníčka, dnes milionárka. Takto sa mi podarilo zarobiť milión ešte pred 30-kou

Dandan Zhu (nypost.com)

Dandan Zhu je dnes milionárkou, no jej začiatky neboli vôbec ľahké. Ako vyzerá jej príbeh?

Píše Dandan Zhu:

Po dokončení vysokej školy v roku 2009 som bola doslova stratená a zmätená. Študovala som finančný odbor, lebo to mi to radili rodičia. Avšak nepáčila sa mi ani jedna stáž, ktorú som v tejto oblasti absolvovala.

Keďže som nemala prácu, začala som robiť čašníčku v reštaurácii mojich rodičov. Túto prácu som robila už od strednej školy, takže si viete predstaviť, že moja frustrácia bola naozaj veľká. To, že moji rovesníci odchádzali do plnohodnotných zamestnaní s výhľadmi na pekné kariérne budúcnosti, mi rozhodne nepomáhalo. Mala som 22 rokov, $7000 pôžičku na auto, $10 000 študentskú pôžičku a asi 2000 dolárov na sporiacom účte.

Postupne som si začala uvedomovať, že moji rodičia neemigrovali preto, aby som sa po vysokej škole vrátila a robila čašníčku. Bola som odhodlaná urobiť všetko pre to, aby som naplno využila príležitosť na šťastný život, ktorú mi poskytli.

Mám pre vás niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť, najmä ak ste v podobnej situácii, v akej som kedysi bola ja.

Nájdite svoje silné a slabé stránky

Bohužiaľ, už počas vysokej školy som zistila, že oblasť, ktorú študujem ma nebaví. Na druhej strane, všimla som si, že mi ide komunikácia s ľuďmi. Veľmi sa mi zapáčili pracovné pozície v oblasti predaja, v ktorých som mohla realizovať svoju schopnosť presviedčať ostatných.

Jedna pracovná agentúra vo mne spozorovala potenciál a zamestnali ma ako náborového pracovníka. Zbalila som si tašky, skončila svoju prácu čašníčky a odcestovala som do New York City.

Vložte do svojej práce čo najviac snahy

Od malička som bola vychovávaná pomerne prísnymi rodičmi, takže práca pod nátlakom mi nerobila problém. Dokonca som bola šťastná, že som mohla pracovať nadčasy. V začiatkoch som robila aj 12 hodín denne, aby som sa vo svojej práci zdokonalila.

Práca náborového pracovníka spočívala hlavne v telefonovaní potenciálnym zamestnancom. Mohla som teda pracovať toľko, koľko sa mi zachcelo a nadriadení si moju snahu začali čoskoro všímať.

Prekonala som niekoľko pracovných rekordov, označili ma za vysoko-potenciálneho budúceho lídra a v 25 rokoch som dosiahli ročný príjem $215.000. Ak cítite, že niekde sa vám otvára šanca na úspech, dajte do toho všetko a nespomaľujte, kým ten úspech nedosiahnete.

Zvýšte príjmy a znížte výdavky

Vďaka môjmu snu stať sa bohatou som od prvého dňa v NYC začala žiť šetrne. Pomerne nízky nástupný plat, vysoká študentská pôžička a snaha ušetriť čo najviac peňazí pre prípad problémov v práci – to všetko ma motivovalo k vybudovaniu správnych finančných návykov.

Nejazdila som zbytočne taxíkmi, žila som v malom byte, jedlo som si väčšinou varila sama a keď už som si dovolila niečo kúpiť, vždy som hľadala veci v zľave. Taktiež som si viedla excel súbor na sledovanie príjmov a výdavkov.

Kľúčové bolo ostať v tomto nastavení mysle aj napriek tomu, že plat sa mi zvýšil. Peniaze začali prichádzať z rôznych zdrojov, ale dokázala som výdavky udržať na rovnakej hladine ako predtým.

Doteraz žijem v tej istej časti mesta, aby som ušetrila na bývaní. Ak chcete byť v budúcnosti bohatí, musíte si uvedomiť, že veľa minutých peňazí znamená veľa práce potrebnej na ich opätovné zarobenie.

Investujte do niečoho, čomu dobre rozumiete

Keď som mala 25 rokov, moje úspory dosiahli 100.000 dolárov.  Peniaze som však nenechala ležať na bankovom účte a až 75% z ušetrených peňazí som sa snažila investovať.

Financie som študovala na vysokej škole, takže som vedela, ako postupovať a na čo si dať pozor. Avšak výnosy z mojich investícií sa vtedy rozhodne nedali nazvať zázračnými.

Rozhodla som sa teda získať dokonalý prehľad o investovaní do nehnuteľností. Čítala som obrovské množstvo kníh o tom, ako trh s nehnuteľnosťami funguje a tak som získala prehľad o tejto možnosti investovania. Aj vy si vyberte jednu oblasť a naučte sa čo najviac o možnostiach investovania v rámci nej. Čím skôr začnete, tým lepšie.

Ja som v 28 rokoch kúpila svoju druhú nehnuteľnosť a odišla z práce, lebo som už cítila, že nemám chuť pracovať pre niekoho iného. Chvíľu som obchodovala s nehnuteľnosťami, čo mi umožnilo stať sa milionárkou ešte pred 30-kou. Nakoniec som si založila spoločnosť, ktorá sa zameriava na nábor pracovníkov.

Moja asi najdôležitejšia rada znie, že by ste nemali nad svojimi rozhodnutiami zbytočne dlho premýšľať. Niekedy treba aj riskovať, aby ste dosiahli vytúžený úspech.

Spracované podľa informácií businessinsider.com

Komentáre