3 denné návyky géniov, ktoré z teba spravia múdrejšieho človeka

Slovo „génius“ je jedno z tých, ktoré si väčšina ľudí vysvetľuje nesprávne. Áno, mnohokrát sa ním označuje múdry a kreatívny človek, ktorý tvorí niečo prelomové a inovatívne. Avšak problém je v tom, že mnohí si slovo „génius“ spájajú s vrodenými vlastnosťami.

V skutočnosti rôzne štúdie preukázali, že aj keď sa človek narodí s talentom, finálny úspech je výsledkom prípravy, správnych návykov, tvrdej práce a nastavenia myslenia. Van Gogh, Mozart alebo Marie Curie. Aj títo ľudia boli géniovia. No nebolo by správne, ak by sme ich úspechy pripísali iba vrodenému talentu, pretože títo ľudia na svojom úspechu vytrvalo pracovali.

Nikto z nás sa nestane géniom zo dňa na deň. To ale neznamená, že sa o to nemôžeme pričiniť. Zvýšenie inteligencie a kreativity je niečo, čo dokáže každý z nás. A stačí na to hodina denne, pokiaľ sa budete držať týchto troch tipov.

Uvažujte / premýšľajte 10 minút denne

Ako často sa pýtate samých seba, prečo robíte tie veci, ktoré robíte? Nie sú tým myslené každodenné úlohy a nemyslí sa tým odpoveď v štýle „lebo potrebujem platiť účty“ alebo „je to moja vášeň.“ Ono je to dobrý začiatok, ale skúste sa zamyslieť na dlhodobým a hlbším významom toho, čo robíte a čo sa okolo vás deje.

Čo sa vám na svete páči? Čo by ste naopak chceli zmeniť? Do akej miery žijete svoj vysnívaný život? Ak máte šťastie a odpoviete si, že z veľkej časti, tak čo by sa mohlo pokaziť?

Možno sú to len „povrchné“ otázky, ale ak si každý deň vyhradíte čas na uvažovanie a premýšľanie, čoskoro prídu aj také otázky, ktoré vám poskytnú hlbšie odpovede.

Jednou z hlavných výhod tohto návyku je, že sa naučíte jasnejšie premýšľať o dôležitých veciach a každý deň si budete pripomínať vlastné priority. To vám poskytne pocit, že vaše konanie má zmysel a posúva vás ďalej.

Čítajte 20 minút denne

Čítanie článkov na internete je dobrým spôsobom, ako si udržovať prehľad a získavať nové informácie, no nezabúdajte ani na čítanie kníh. Čaro kníh spočíva v tom, že čitateľa nútia premýšľať komplexnejším spôsobom než články, ktoré nájdete na online portáloch. Či už ide o dobrý príbeh, alebo rozsiahlu štúdiu, knihy vám a vášmu mozgu poskytnú oveľa viac.

Ak by ste denne čítali len 20 minút, čo v priemere znamená zhruba 15 strán, za rok by ste mohli pokojne prečítať 15 – 20 kníh. Takže čím skôr začnete, tým lepšie pre vás. Ako niektorí radi hovoria, správna kniha v správnom čase dokáže od základov zmeniť váš život.

Sústreďte sa 30 minút denne

Dnešná doba je doslova preplnená rozptýleniami. Od upozornení na smartfóne až po reklamy v televízii – neustále prebieha boj o vašu pozornosť a práve to môže obmedzovať váš pokrok.

Možno si myslíte, že vďaka plnej koncentrácii dokážete len efektívnejšie pracovať. To je pravda, avšak upriamenie celej mentálnej kapacity na určitú úlohu vám poskytne oveľa viac benefitov. Počas plného sústredenia sa v mozgu odohrávajú procesy, ktoré výrazne ovplyvňujú spôsob myslenia a spracovávania nápadov. Preto je schopnosť sústrediť sa tak dôležitá pre rozvoj intelektu.

Napríklad, keď sa naučíte, ako sa efektívne učiť, získavate tým v porovnaní s ostatnými obrovskú výhodu. Dnešný svet sa neustále mení a stretávame sa s technológiami, ktoré sa musíme učiť ovládať. Ak dokážete nasmerovať svoju myseľ na naučenie sa nejakej veci, budete vždy o krok pred ostatnými.

Nech už ide o koníček alebo projekt v práci, vybudujte si návyk plnej koncentrácie na danú vec aspoň 30 minút denne. Benefity, ktoré tým získate, sa prejavia aj v ďalších oblastiach vášho života.

Spracované podľa informácií businessinsider.com

Komentáre