Toto sú knihy, ktoré formovali myslenie miliardára Jeffa Bezosa

Jeff Bezos
Jeff Bezos (Flickr)

Jeff Bezos patrí s majetkom v odhadovanej hodnote 197 miliárd USD k najbohatším ľuďom planéty. Podobne ako miliardár Warren Buffett, aj Bezos rád číta a miluje knihy.

Nemožno sa diviť, že má ku knihám blízko, veď jeho spoločnosť Amazon začínala ako online predajca kníh. A práve Amazon z Jeffa Bezosa spravil multi-miliardára.

Brad Stone v Bezosovej biografii s názvom „The Everything Store“ opisuje, ako knihy dokázali formovať nielen myslenie Jeffa Bezosa, ale aj jeho vodcovský štýl.

O aké knihy ide?

Ako vybudovať trvalo úspešnú firmu (Built to Last)

Autor v knihe „Built to Last“ rozoberá, čo odlišuje skutočne úspešné a výnimočné firmy od ich konkurentov. Vychádza pritom z podrobného výskumu vybraných spoločností, ktoré sú dlhodobo úspešné.

Kniha ponúka stovky príkladov a vykresľuje plán, ako vybudovať prosperujúcu organizáciu. Knihu nájdete tu.

The Innovator’s Dilemma

Ide o jednu z najvplyvnejších kníh o líderstve. Autor a odborník na inovácie Clayton Christensen v knihe opisuje, že aj tie najväčšie spoločnosti môžu robiť všetko správne a pritom stratiť vedúcu pozíciu na trhu.

Aj miliardár Michael Bloomberg, zakladateľ a generálny riaditeľ rovnomennej spoločnosti, túto knihu označil za „úplne brilantnú“.

Knihu nájdete tu

Z dobrého skvelé (Good to Great)

Autor Jim Collins a jeho tím skúmali, prečo sa z niektorých firiem stali skvelé a iné zostali iba priemernými. V knihe sa okrem iného dozviete, aký typ riadenia a aká firemná kultúra vedie k vytvoreniu výnimočnej spoločnosti.

Knihu nájdete tu.

Sam Walton: Made in America

„Zakladateľ Walmartu sa vo svojej autobiografii zameriava na princípy zľavového maloobchodu a pojednáva o svojich základných hodnotách šetrnosti a sklone pre akciu – ochote vyskúšať veľa vecí a urobiť veľa chýb,“ píše v Bezosovej biografii Stone. Ako dodáva, Bezos obe tieto hodnoty zaradil aj do svojej spoločnosti Amazon.

Čierna Labuť (Black Swan)

Americký akademik a investičný poradca Nassim Taleb v knihe analyzuje fenomén „čiernych labutí“, čo sú rôzne nepredvídateľné javy a udalosti. Ako autor uvádza, príčinou našej nepripravenosti na takéto zlomové udalosti je predovšetkým zotrvačnosť nášho myslenia.

„Kľúčové na knihe je, že sa stratíte vo svete autora,“ uviedol pre Washington Post Bezos.

Knihu nájdete tu (e-kniha)

Ďalšími knihami, ktoré mali vplyv na myslenie Jeffa Bezosa, sú:

  • Creation: Life and How to Make It (Steve Grand)
  • Lean Thinking: Banish Waste and Create Wealth in Your Corporation (J. Womack a D. Jones)
  • Memos from the Chairman (A. Greenberg)
  • The Mythical Man-Month (Frederick P. Brooks, Jr.)
  • The Goal: A Process of Ongoing Improvements (Eliyahu Goldratt)
  • Data-Driven Marketing: The 15 Metrics Everyone in Marketing Should Know (Mark Jeffery)
  • The Remains of the Day (Kazuo Ishiguro)
Komentáre