4 spôsoby, vďaka ktorým sa dokážeš učiť oveľa rýchlejšie

Neustále sebavzdelávanie sa je znakom všetkých úspešných ľudí. Či už sa chceš naučiť nový cudzí jazyk alebo sa chceš vyznať v realitnom trhu, pokiaľ využiješ správne metódy, dokážeš sa toho naučiť viac za kratší čas.

Nižšie nájdeš 4 spôsoby, ako sa novým veciam priučiť rýchlejšie.

Learning by doing

Princíp tejto metódy je jednoduchý – učíš sa tým, že danú vec vykonávaš. Je totiž dokázané, že:

  • Iba 5% si zapamätáš z prednášky
  • 10% z toho, čo si prečítaš
  • 30% z toho, čo uvidíš na názorných ukážkach
  • no až 90% si zapamätáš z toho, čo naučíš pri tom, ako danú vec vykonávaš

Len si spomeň, ako si sa učil bicyklovať alebo plávať? Určite si nesedel doma v izbe a neučil sa to z nejakej knihy. Jednoducho si to skúšal a keď sa nedarilo, skúšal si to znova.

Vyber si efektívne metódy

Rob veci najefektívnejšie ako sa dá. A platí to aj pri učení. Nejde o to, koľko hodín učením stráviš, dôležitý je konečný výsledok. Keď existuje metóda, napríklad v učení sa cudzieho jazyka, vďaka ktorej sa k výsledku dostaneš oveľa skôr, prečo ju nevyužiť?

Predstav si, že máš vykopať kanál. Máš na výber lopatu alebo bager. Čo si zvolíš?

Upriam sa na proces

Nezameriavaj sa na to, čo ešte neovládaš, ale upriam sa na to, čo všetko už máš za sebou a čo si dokázal. Učíš sa hrať tenis? Mysli na všetky tie rána, kedy sa prebúdzaš a chodíš trénovať, vďaka čomu sa v tomto športe stále viac a viac zdokonaľuješ.

Sú to malé kroky, ktoré vedú k veľkému cieľu. Bez ohľadu na to, koľko chýb si v začiatku spravil, každý jeden deň učenia ťa posúva bližšie k výsledku.

Robenie malých „krôčikov“ možno nevyzerá sexy, no je to osvedčená cesta, ako sa dostať k životným či kariérnym úspechom.

Nájdi si trénera

Pokiaľ sa chceš niekam dostať, nájdi si človeka, ktorý tam už je. Chceš byť dobrým tenistom? Nájdi si niekoho, kto je v tenise „profík“ a uvidíš, že ti poskytne tie najlepšie lekcie.

Chceš byť tým najlepším predajcom vo firme? Uč sa od tých, ktorí majú najlepšie výsledky.

Tréner alebo kouč ti pomôže ukázať slepé miesta, ktoré by si inak nevidel. Taktiež ti bude nápomocný v ťažkých chvíľach, ktoré nevyhnutne prídu, nakoľko sa učíš niečo nové.

Nemusí to byť kouč, ktorý berie tisíce mesačne. Hlavne to musí byť niekto, kto má v danej oblasti už nejaké skúsenosti a dokáže vám s touto náročnou cestou pomôcť. Je to oveľa lepšie, než by ste na to boli úplne sami.

Podľa lifehack.org

Komentáre