Elon Musk a jeho 3 rady o úspechu, o ktorých ste doteraz nepočuli

Elon Musk (Flickr)

Elon Musk dnes patrí medzi najúspešnejších podnikateľov na svete a jeho nekonvenčné firmy sú inšpiráciou pre milióny ľudí. Nemožno sa preto diviť, že aj jeho rady o úspechu budú viac-menej neobvyklé.

Motivačný obsah je veľakrát o tom istom a potom zrazu príde úplne odlišná myšlienka, ktorá nám zmení pohľad na vec a prinúti nás prehodnotiť svoj postoj.

A presne k takým myšlienkam môžeme zaradiť aj nasledujúce 3 rady od Elona Muska.

1. Nečítajte iba citáty a motivačné články. KONAJTE!

Úspešní podnikatelia nečítajú celé dni motivačné blogy. Majú totiž ozajstné životné problémy, na ktoré potrebujú nájsť riešenia.

Ak potrebujú najať ľudí, kontaktujú personálne agentúry, porovnávajú cenové ponuky rôznych dodávateľov, testujú vzniknuté výsledky a učia sa zo svojich skúseností.

Inšpirujúce články a motivačné citáty sú ako šálka espressa na zvýšenie ich výkonnosti, nie potravinová pyramída, ktorá po celý deň vyživuje ich telo.

Inšpiratívny citát či video ich dokáže na chvíľu nakopnúť, ale rozhodne nestrávia hodiny lustrovaním kníh a článkov o osobnom rozvoji.

Ak ste sa v tomto našli, položte si otázku,  či ste závislí na motivácii alebo ste závislí od toho, čo chcete robiť. Ak ste začínajúci spisovateľ, trávite viac času čítaním o tom, ako písať alebo trávite viac času reálnym písaním? Vnímajte svoje správanie a buďte k sebe úprimní.

Ak sa spoliehate iba na externú motiváciu, v momente, keď sa táto externá motivácia stratí, spomalíte. Musíte nájsť niečo hlbšie vo svojom vnútri, aby ste pokračovali v ťažkých časoch. Pochybnosti sú nevyhnutné, ale i zlyhanie je potrebné.

Elon Musk (Foto: wikimedia)

2. Ak je to pre teba dôležité, mal by si to urobiť, aj keď sú šance proti tebe

Väčšina ľudí vám povie, aby ste to hrali na istotu, našli si mentora, preskúmali trh a ubezpečili sa, že existuje dopyt. To všetko je konvenčná múdrosť.

Samozrejme, nie je to zlá rada, ale je to presne to, čo pozná každý a každý to aj robí. Keby Elon Musk nasledoval túto radu, nebol by Elon Musk.

Elon Musk spôsobil revolúciu v dvoch odvetviach, do ktorých by ľudí nikdy nenapadlo vstúpiť. Tesla, výrobca elektromobilov, sa stala prvou americkou automobilovou spoločnosťou, ktorá vstúpila na burzu po Ford Motor Company v roku 1956.

Pochybovali o ňom aj vtedy, keď zakladal svoju vesmíru spoločnosť SpaceX. Jeden z jeho priateľov vtedy zozbieral niekoľko klipov štartujúcich a vybuchujúcich rakiet a prinútil Elona, aby si tieto videá pozrel.

Musk odkazuje, že ak chcete dokázať niečo veľké, musíte podstúpiť aj veľké riziko. A, čo je najdôležitejšie, ak chcete uspieť, musíte robiť niečo, čo vás baví a do čoho ste zapálení.

Elon Musk mohol zbohatnúť v akomkoľvek inom odvetví, ktoré produkuje/ponúka niečo oveľa menej komplikované. Namiesto toho sa rozhodol nasledovať svoju vášeň a začal pracovať na veciach, pre ktoré sa svet stáva lepším miesto. Na alternatívnej energii a pohybe vo vesmíre.

Keď začínal, pri oboch spoločnostiach počítal s 10%-nou šancou na úspech. No aj napriek tomu sa rozhodol začať a pokračovať.

Ak nemáte čo riskovať, nemáte, čo získať. Odmena je úmerná riziku. Ak je pre vás niečo dôležité, budete sa tomu venovať aj napriek akémukoľvek riziku, ktorému môžete čeliť.

3. Mali by ste k veci pristupovať tak, že sa mýlite. No vašim cieľom je mýliť sa menej

Väčšina ľudí sa vyhýba kritike, pretože kritika bolí a ukazuje nám, že sa môžeme mýliť.

Boli sme vychovaní, aby sme sa vyhli nesprávnemu konaniu, ale Elon Musk ju aktívne vyhľadáva. Kritika vám ukáže, ako sa môžete zlepšovať a učiť sa.

Keď vám niekto povie, čo všetko robíte dobre, nič sa nenaučíte. Môže sa to dobre počúvať, ale, ako sa hovorí vo filme Whiplash : „Neexistujú dve škodlivejšie slová ako – dobrá práca.“

Záver

Samozrejme, väčšina z nás nie je Elon Musk a nepôsobíme na takej podnikateľskej a manažérskej úrovni ako on. Možno si pomyslíte, že vytrvalé zlepšovanie nie je vo vašom živote niečo, čo si ceníte alebo čo chcete. Nie je nič zlé na tom, že ste spokojní s tým, kde sa nachádzate. Neustála túžba po zlepšení neznamená, že musíte byť nespokojní so všetkým. Môžete si sami vybrať, ako ďaleko sa chcete vydať na ceste sebarozvoja.

Vo svete, v ktorom sa spoločnosti snažia predstierať, že všetko je v poriadku, Elon Musk zastáva opačný prístup. Predstiera, že sa všetko vyvíja nesprávne a chce, aby to bolo menej nesprávne. Jeho prístup otvára dvere neúspechu a víta príležitosť na zlepšenie. Dovolíte si zlyhať? Uznávate svoje nedostatky?

Všetci chceme byť ako Elon Musk, no nie každý z nás chce pracovať viac ako 100 hodín týždenne. Existuje ale i stredná cesta, z ktorej sa všetci môžeme poučiť. Nájdite si svoje „prečo“ a nechajte sa inšpirovať.

Nespoliehajte sa iba na motivačné citáty, ktoré vás udržia v chode, používajú sa totiž ako doplnok, nie, ako jedlo. Nakoniec, keď sa všetci pýtajú sami seba, čo sa deje správne, pýtajte sa sami seba, čo sa deje nesprávne.

Podľa informácií addicted2success.com

Komentáre