Foto: Život Marka Zuckerberga, zakladateľa Facebooku

Viac ako miliarda ľudí po celom svete dnes využíva sociálnu sieť Facebook, a to vďaka jednému mužovi, zakladateľovi a riaditeľovi Facebooku, Markovi Zuckerbergovi.

Tento mladík dokázal prepojiť ľudí po celom svete a vďaka predaju reklamy jeho spoločnosť zarába nemalé peniaze. Súčasná hodnota jeho majetku dosahuje 44,6 miliardy dolárov, za čo mu v tohtoročnom rebríčku najbohatších ľudí sveta patrí 6. priečka.

Pozrite sa bližšie na život tohto mladého amerického miliardára:

Jeho otec bol zubár a matka psychiatrička. Ako predčasne vyspelé dieťa už vo veku 12 rokov vytvoril program na rozosielanie správ s názvom “Zucknet”. Okrem toho kódoval počítačové hry pre svojich priateľov.

Zuckerberg1

Nebol to len počítačový chlapec. Miluje klasickú literatúru a na strednej škole bol kapitánom šermiarskeho tímu.

Zuckerberg3

Krátko po príchode na Harvardovu univerzitu si získal povesť skúseného programátora. Spolu s priateľmi na izbe vymysleli „The Facebook“ a z Harvardu odišiel v druhom ročníku po tom, ako sa plne sústredil na svoj projekt.

zuckerberg4

Ešte predtým, ako odišiel z Harvardu, sa tu spoznal so svojou terajšou manželkou Priscillou Chan.

zuckerberg5

Nie je veľa podnikateľov, ktorí sú stvárnení aj na filmovom plátne. V roku 2010 prišiel film The Social Network, ktorý znázorňuje Zuckerbergov príbeh o založení Facebooku. Mark ale tvrdí, že mnoho z detailov filmu je nesprávnych.

zuckerberg6

Píše sa rok 2012 a Facebook vstupuje na burzu. Vďaka prvotnej verejnej ponuke akcií (IPO) firma získala 16 miliárd dolárov.

zuckerberg7

Krátko po IPO sa zakladateľ Facebooku oženil so svojou životnou láskou Priscillou Chan. Išlo o malý rodinný obrad v kalifornskom Palo Alto. Svetu to oznámil zmenou statusu na Facebooku.

zuckerberg8

Zuckerbeg sa dokonca naučil po čínsky, a to tak dobre, že 30 minút svojim fanúšikom odpovedal na otázky v tomto jazyku.

zuckerberg9

S manželkou majú roztomilého maďarského ovčiarskeho psa s menom “Beast”. Dokonca má svoju vlastnú fanpage na Facebooku.

zuckerberg10

Generálny riaditeľ najväčšej sociálnej siete sveta má svoj nezameniteľný štýl – vždy šedé tričko alebo mikina.

zuckerberg11

Žiadne Ferrari. Zakladateľ Facebooku sa vozí na tomto Volkswagene GTI s manuálnou prevodovkou.

zuckerberg12

V roku 2014 kúpil 750-akrový pozemok na havajskom ostrove Kauai za 100 miliónov dolárov. Zrejme ho použije na výstavbu svojho dovolenkového sídla

in-october-2014-he-shelled-out-100-million-for-750-acres-of-secluded-land-on-hawaiian-island-kauai-hes-using-the-land-to-build-a-private-getaway

V Palo Alto Zuckerberg minul 45-miliónov dolárov na kúpu svojho domu s rozlohou 5000 štvorcových stôp, pričom odkúpil aj ostatné pozemky a budovy naokolo.

in-palo-alto-zuckerberg-spent-more-than-45-million-buying-his-5000-square-foot-home-and-then-all-the-other-land-and-buildings-around-it

Okrem súkromia Mark investuje do toho, aby bol svet lepším miestom. Daroval 992 miliónov dolárov nadácii Silicon Valley Community Foundation.

zuckerberg19

So svojou spoločnosťou má za sebou niekoľko významných akvizícií, napr. kúpa Instagramu za 1 mld. USD, WhatsApp za 19 mld. USD alebo Oculus za 2 mld. dolárov.

zuckerberg13

Zuckerberg si robil zálusk aj na Snapchat. Jeho ponuku na 3 miliardy dolárov v roku 2013 odmietol CEO Snapchatu, Evan Spiegel

zuckerberg14

Veľakrát ho vidieť v spoločnosti známych osobností, na foto nižšie mu spoločnosť robí rapper Snoop Dogg

zuckerberg15

..alebo prezident USA Barack Obama

zuckerberg16

31-ročný Zuckerbeg je jedným z mála boháčov, ktorý má viac miliárd ako rokov

zuckerberg17

Aj napriek tomu sa ale stále drží pri zemi a pravidelne sa zúčastňuje neformálnej verejnej akcie Town Hall, kde diskutuje s bežnými ľuďmi z celého sveta.

zuckerberg18

 

Zdroj: businessinsider.com

Komentáre