Multimiliónový biznis do 3 rokov. 30-ročný podnikateľ z Kene a jeho príbeh

Trushar Kethia (edgemagazine.co.ke)

Trushar Khetia je podľa magazínu Forbes jedným z mála dolárových milionárov v Keni. Mnohým by takéto označenie bohato stačilo, no Trushar verí, že toho v živote dosiahne ešte oveľa viac.

Ako tvrdí, na svojej životnej ceste sa riadi týmto obľúbeným citátom: „Podnikanie, to je žiť niekoľko rokov tak, ako nikto iný žiť nechce, aby ste zvyšok života mohli žiť tak, ako nikto iný žiť nemôže.“ Ako zároveň dodáva, v súčasnosti sa nachádza medzi prvou a poslednou časťou tohto citátu.

Ako sa mu vlastne podarilo vypracovať až k miliónovému majetku? Toto je jeho príbeh:

Narodil sa v novembri 1986 v malom mestečku Kitale v západnej časti Kene. Keď mal 17 rokov, odišiel študovať na Manchester Business School, ktorá je súčasťou Manchesterskej Univerzity. Po skončení školy začal pracovať vo firme Procter & Gamble (P&G), kde pôsobil celkom 3 roky.

V júni 2011 sa nakoniec rozhodol vrátiť späť domov, do mestečka Kitale, aby sa pripojil k rodinnému podniku. Uvedomil si však, že s niektorými členmi rodiny sa v určitých veciach nevie dohodnúť, a tak sa rozhodol opustiť rodinnú firmu a presunúť sa do Nairobi, kde začal od nuly.

Tu v roku 2012 zakladá spoločnosť Tria Group a prvý podnik Tria Transit Media, ktorý sa zaoberal reklamou v prostredí verejnej dopravy.  „Pozrel som sa na verejnú dopravu a uvedomil si, že ľudia väčšinu času strávia v premávke“, hovorí Trushar, ktorý sa rozhodol vyplniť dieru v oblasti tranzitných médií.

Už v prvom roku zaznamenala firma veľký úspech, no ako to už na trhu býva, jeho obchodný model začalo napodobňovať viacero firiem a konkurencia sa rozrástla.

Rozhodol sa preto diverzifikovať, a začal rozširovať reklamu aj do iných segmentov, napríklad obchodných centier. V spolupráci s Jambojet priniesol reklamu aj do lietadiel. Značky svojich klientov tak môže umiestniť na nápojové kelínky či do menu lístkov.

Khetia ale diverzifikuje ďalej a po roku a pol sa rozhodol vstúpiť aj do maloobchodnej oblasti, keď založil reťazec supermarketov Society Stores. Reťazec si kenskí obyvatelia rýchlo obľúbili a ročné tržby vzrástli až na 6 miliónov dolárov.

Trushar Khetia (businessdailyafrica.com)

Khetia obchody rozšíril po celej krajine na frekventovaných poľnohospodárskych miestach, čo je podľa neho miesto, kde leží príležitosť. Reťazec začínal so 60 zamestnancami, dnes ich je takmer 400. Niektorí zamestnanci sa vypracovali od juniorských pozícií až na vedúce funkcie. Mladý podnikateľ je rád, že pomáha meniť životy iných ľudí. „Keď rastú ostatní ľudia, to je tá vec, ktorá dáva podnikateľovi pocit uspokojenia, tvrdí Khetia.

Že je zdatným podnikateľom, ktorý vie z nuly vybudovať fungujúcu korporáciu, o tom nemožno pochybovať. Dvakrát po sebe získal ocenenie magazínu Forbes, ktorý ho zaradil medzi 30 najsľubnejších mladých podnikateľov Afriky.  Khetia podotýka, že neexistuje žiadna ťažšia skúška na otestovanie schopností človeka, ako je riadenie firmy. On to zvládol na výbornú, pretože v rozpätí troch rokov vybudoval dva úspešné podniky.

Dnes si Trushar môže dovoliť  lepší životný štandard a naplno si užívať lásku k autám. Jeho hlavnými vozidlami je kabriolet BMW Z4 a Jaguar XF. „Z4 používam iba na víkend. Je to menšie auto pre dvoch ľudí. V bežné dni používam Jaguar.

S materializmom to ale nepreháňa, vie, že to nie je to najdôležitejšie. „Nič sa nedeje, ak by som náhodou neuspel a všetko stratil, pretože pokiaľ nestratím sám seba, tak môžem veľmi ľahko opäť všetko získať naspäť. Pokiaľ nestratíte samého seba, tak nestratíte nič. Všetko ostatné je materializmus.

Komentáre