Warren Buffett: Táto jediná vlastnosť zvýši vašu kariérnu hodnotu o 50%

Miliardár W. Buffett
Miliardár W. Buffett (Foto: businessinsider.com)

Predstavte si, že keď zapracujete na jednej jedinej vlastnosti, zvýšite tým svoju celkovú hodnotu o 50%. Touto vlastnosťou je podľa známeho amerického miliardára „rozprávanie na verejnosti.“

Pokiaľ zainvestujete do tejto zručnosti, dividendy z nej budete prijímať po zvyšok svojej kariéry. Presne takýmito slovami sa investor Buffett prihováral študentom na Kolumbijskej univerzite (Columbia University).

Možno si hovoríte, to je skvelé, ale ja mám strach z vystupovania na verejnosti. Je to v poriadku, tvrdí známy miliardár. Aj on mal strach, no podarilo sa mu ho prekonať.

Ako mladý akciový poradca si totiž Buffett zaplatil rečnícky kurz od Dalea Carnegieho. Chcelo to veľa odvahy a síl, no Buffett prekonal strach a dnes sa pýši Carnegieho certifikátom, ktorý mu visí na stene v kancelárii. Veľakrát sa vyjadril, že nebyť tohto kurzu, jeho život by dnes vyzeral úplne inak.

Dobre vedel, že pokiaľ by nebol schopný hovoriť pred publikom, znamenalo by to koniec jeho kariéry.

„V mojej kancelárii neuvidíte diplom, ktorý som dostal z Univerzity v Nebraske. Neuvidíte tu ani diplom z Kolumbijskej univerzity. Ale môžete tu vidieť certifikát, ktorý som obdržal po absolvovaní Carnegieho kurzu,“ hovorí dnes slávny investor.

Certifikát z Carnegieho kurzu v Buffettovej kancelárii

O dôležitosti rečnenia na verejnosti hovorí aj Chris Anderson, zakladateľ organizácie TED. Vo svojej knihe „TED Taks“ uvádza:

„Pre lídra je rečnenie pred verejnosťou kľúčom k empatii, mixu vzrušenia, zdieľaniu znalostí a podpory spoločného sna. Vašim cieľom je medzi vami a vašimi poslucháčmi vytvoriť empatiu a puto dôvery.“

Čítaj tiež: Nie vždy boli boháčmi. Prvé zamestnania známych miliardárov

Komentáre