Na svete žije rekordný počet miliardárov

Oprah Winfrey
Oprah Winfrey

Ako vyplýva z najnovšieho reportu výskumnej firmy Wealth-X, minulý rok bolo na svete celkom 2473 dolárových miliardárov, čo je viac než kedykoľvek predtým. Dohromady držia majetok 7,7 bilióna dolárov, čo je o 5,4% viac ako pred rokom.

Prekvapením je, že Európa má viac miliardárov ako USA. Kým v Európe žije 806 miliardárov, v Severnej Amerike 628 miliardárov.

Zo štúdie Wealth-X tiež vyplýva, že miliardári sú rodinne založení ľudia. Viac ako 85% z nich sú v manželskom zväzku a majú v priemere 3 deti, kým v roku 2014 to boli v priemere dve deti.

Viac ako polovica všetkých súčasných miliardárov sú tzv. self-made, čo znamená, že sa k bohatstvu dopracovali samostatne od nuly, nie dedením. Štúdia uvádza, že bohatstvo nadobudli buď cez úspešné firmy alebo lukratívne investície.

56% žien miliardárok bohatstvo dedilo, je to však pokles zo 65,4% zaznamenaných v roku 2014. Ženy, ktoré bohatstvo zdedilo, ho čoraz viac využívajú na rozbehnutie vlastných podnikateľských aktivít či pokračovanie rodinného impéria. Príkladom je aj Chang Liu, ktorá po otcovi prevzala poľnohospodárske podnikanie v Číne a pokračuje v jeho rozvíjaní. Hodnota jej majetku podľa reportu dosahuje 1,1 miliardy dolárov.

Menej časté sú self-made miliardárky, akou je napríklad Oprah Winfrey (na úvodnej snímke), ktorá od nuly vybudovala mediálne impérium a dnes drží majetok v hodnote 2,8 mld. dolárov.

Grafika: Miliardári vo svetewealth-x-report

Komentáre