Meno Lakshmi Mittal nie je možno v našich končinách úplne známe, avšak jeho príbeh je o šikovnosti, podnikavosti a odvahe riskovať a stojí za to sa s ním zoznámiť.
Ako dieťa spal na lôžku zavesenom na povrazoch a v rodnej Indii zdieľal príbytok s bezmála dvadsiatimi príbuznými. Dnes je jedným z najbohatších ľudí sveta a dopraje si luxus hodný „Oceľového maharadžu“.
Aká bola cesta muža, ktorý nesie meno hinduistickej bohyne bohatstva?
Oceľ mu bola súdená
Lakshmi Mittal sa narodil do rodiny malého obchodníka v Rádžastáne v Indii. Spočiatku sa rodine veľmi nedarilo. Bývali v stiesnenom priestore bez vody a elektriny spolu s mnohými príbuznými a vyhliadky neboli ružové.
Karta sa otočila v čase, keď sa Mittalov otec stal partnerom malej oceliarne v Kalkate. Nielenže si rodina polepšila, ale Lakshmi dostal šancu študovať ekonómiu na St. Xavierovej škole. Rovno zo štúdia nastúpil do vtedy už rodinného podniku, kde ho čakalo osudové stretnutie s oceliarskym priemyslom, ktoré mu v priebehu nasledujúcich dekád prinieslo miliardy amerických dolárov.
Malá investícia, veľký zisk
Indický oceliarsky magnát mal však už počas svojho pôsobenia v rodinnej firme v hlave jasnú stratégiu. Budúcnosť videl predovšetkým v reštrukturalizácii a modernizácii podnikov, v jeho prípade oceliarní.
Začal teda svoj plán realizovať. Lacno kúpiť, investovať a zarábať. Takto jednoducho sa dá zhrnúť jeho know-how. Avšak transformácia stratového podniku pred bankrotom na prosperujúcu spoločnosť, ktorej zisk ďaleko prevyšuje náklady, si vyžaduje nielen bystrú hlavu, ale aj trpezlivosť a tvrdú prácu.
A tieto vlastnosti veru Lakashmi má. Vedel, že základnou premennou sú suroviny, preto svoje aktivity smeroval k nákupu baní na železnú rudu a uhlie. Jeho oceliarne tak neboli odkázané na dodávateľov mimo jeho novovzniknutej obchodnej značky.
Lakashmi a taktiež jeho syn Aditya sú mimoriadne dobrými obchodníkmi. Keď sa v roku 2001 prepadla cena ocele a v tom čase Mittal nebol jej hlavným producentom, začal túto komoditu vo veľkom skupovať a po troch rokoch, keď sa cena zvýšila, zásoby rozpredal so ziskom.
ArcelorMittal – najväčšia oceliarska sieť na svete
V priebehu rokov nakúpil Lakshmi aktíva a podniky vo viacerých krajinách. Okrem iného v Indonézii, na Ukrajine či v Rumunsku. Dokonca má svoju značku i v Českej republike, kde kúpil ostravskú Novú huť.
Meno Mittal však získalo zvučnosť svetového formátu po prevzatí americkej spoločnosti International Steel Group. Stal sa jednotkou na trhu s oceľou a rozhodol sa, že odstaví dvojku.
A tak bez škrupúľ navrhol spoločnosti Arcelor ponuku, ktorá sa neodmieta. Cenu ich spoločnosti markantne nadhodnotil a tak akcionári Arceloru nemali a zrejme ani nechceli mať na výber. Zinkasovali 19 miliárd dolárov a svetlo sveta uzrelo meno najväčšej oceliarskej spoločnosti na svete – ArcelorMittal.
Zaslúžený dôchodok
Keď sa magnát Lakshmi Mittal priblížil k 60-ke, rozhodol sa, že si vychutná plody svojej práce. Predal aktíva v Kazachstane a upustil uzdu svojmu už tak celkom excentrickému utrácaniu peňazí.
Práve jeho výstrelky upriamili na „Oceľového maharadžu“ pozornosť médií. So svojou manželkou a deťmi sa usadil v londýnskom Kensington Palace Garden, kde má za suseda brunejského sultána. Interiér si zariadil mramorom, aký je použitý aj na Tádž Mahál.
V dome má turecké kúpele alebo bazén zdobený šperkami. A že si Lakshmi rád vyhodí z kopýtka sa ukázalo i pri šesťdňovej svadbe jeho dcéry vo Versailles, ktorá je dodnes známa ako najdrahšia svadba v histórii.
Avšak okrem týchto „drobných“ rozmarov ostáva Lakshmi nohami na zemi. Podporuje viaceré charitatívne projekty v Indii a napriek svojmu životu vo Veľkej Británii sa snaží prispieť k rozvoju rodnej krajiny.
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu