Prezývajú ho „čínsky Steve Jobs“. Príbeh miliardára, ktorý vybudoval firmu Xiaomi

Lei Jun Xiaomi

Keď v roku 2014 vyhlásil, že chce svojimi smartfónmi dobyť svet, jeden z konkurentov sa mu vysmial. V tom čase nikto nepočítal s tým, že sa mu to o pár rokov podarí. Lei Jun je jedným zo zakladateľov a zároveň aj riaditeľom čínskej spoločnosti Xiaomi, ktorá šliape na päty aj takým gigantom ako Apple či Samsung. Jeho úspech sa nezrodil za noc. Začínal ako moderátor internetového fóra a pracoval aj ako programátor. Ako vyzerá príbeh muža, ktorého prezývajú aj „čínsky Steve Jobs“?

Lei Jun sa narodil v decembri 1969 v čínskom meste Xiantao. Už ako tínedžer bol nadšencom technológií. Študoval na Wuhanskej univerzite, jednej z najprestížnejších čínskych škôl, kde v roku 1991 získal bakalársky titul v odbore informatika. Keď sa mu jedného dňa do rúk dostala kniha o Steveovi Jobsovi, zrejme netušil, že mu raz bude podobný. Sám Lei priznal, že príbeh Steva Jobsa bol jeho prvotnou inšpiráciou na vytvorenie „nadnárodnej technologickej korporácie“.

Po ukončení štúdia začal pracovať ako inžinier v softvérovej spoločnosti Kingsoft v Pekingu, v ktorej sa do roku 1998 vypracoval až na generálneho riaditeľa a doviedol spoločnosť na burzu. O dva roky neskôr založil úspešné online kníhkupectvo Joyo.com, v ktorom sa opäť prejavil jeho talent a šikovnosť. Podnik o štyri roky neskôr predal Amazonu za 75 miliónov dolárov.

Lei Jun (Foto:xiaomiplanets.com)

V roku 2007 Jun napokon opustil Kingsoft a stal sa tzv. anjelským investorom – investoval do 20 ďalších startupov a pomohol založiť investičnú spoločnosť Shunwei Capital. S takým pôsobivým portfóliom sa mohol rozhodnúť, že už nikdy nebude pracovať. 40-ročný Jun sa ale neodobral na odpočinok a pustil sa do ďalšieho odvážneho projektu. V roku 2010 on a 6 ďalších partnerov založili firmu Xiaomi, ktorá priniesla výrazný posun v jeho kariére. Spoločnosť sa zamerala na výrobu elektronických produktov, predovšetkým smartfónov a aplikácií. Lei Jun toho o hardvéri veľa nevedel, preto sa na začiatku celý tím zameral iba na softvér. Po prvotnej náročnej fáze, v ktorej všetci tvrdo pracovali, firma uviedla svoj prvý firmvér založený na systéme Android s názvom „MIU“. O rok neskôr, v auguste 2011, už spoločnosť predstavila svoj prvý smartfón Xiaomi Mi1, ktorý sa na trhu veľmi dobre uchytil.

Lei Jun (Foto: Xiaomi)

Lei sa vždy zaujímal o vývoj kvalitných mobilných telefónov, ktoré by sa vyrábali v Číne, čo sa mu nakoniec podarilo. Napríklad z modelu Xiaomi Mi 9, ktorý prišiel na trh v roku 2019, sa za jeden mesiac predalo viac ako milión kusov. V predaji smatfónov využíva jedinečnú stratégiu, ktorá sa líši od konkurencie. Spoločnosť stanovuje ceny svojich telefónov takmer na úrovni nákladov, a to bez kompromisov v oblasti kvality a výkonu. A aby z tohto úzkeho rozpätia profitovala, na rozdiel od svojich konkurentov, ktorí model nepredávajú dlhšie ako 6 mesiacov, Xiaomi ho ponúka až 18 mesiacov.

Čítaj tiež: Jeho otec bol tyran, mal zakázané chodiť do školy. Príbeh pastiera zo Sýrie, ktorý vybudoval miliardovú firmu

V súčasnosti má skupina Xiaomi viac ako 33-tisíc zamestnancov a ročný obrat firmy dosahuje 50,9 miliardy dolárov (rok 2021). Dnes okrem smartfónov vyrába aj notebooky, inteligentné hodinky, drony, wifi routre, TV boxy či zariadenia pre inteligentnú domácnosť. Založením firmy Xiaomi Automobile sa skupina pustila aj do vývoja inteligentných elektrických vozidiel. Sériová výroba a následný predaj sú plánované na rok 2024. Hodnota majetku Lei Juna sa odhaduje na 9,4 miliardy USD.

Zdroje: britannica.com; yosuccess.com; superbiz.se; xiaomiplanets.com;

Komentáre