
Premýšľali ste niekedy nad tým, že často niekomu povieme „áno“ iba preto, že je to pre nás jednoduchšie, prípadne nechceme druhej strane ublížiť? Práve tým, že nebudete vedieť povedať nie, sa neraz môžete ocitnúť v celkom zložitej situácii. Táto schopnosť je do veľkej miery spojená s asertivitou. Aj keď asertivita nemusí byť jednou z vašich najsilnejších vlastností, určite je to niečo, čo sa môžete naučiť. Ak to nedokážete a chcete vedieť, ako na to, môžete sa inšpirovať nasledovnými tipmi.
Zabudnite na pocit viny
Ešte z detstva sa s nami nesie pocit, že ak povieme nie, iní ľudia nás prestanú mať radi. V konečnom dôsledku môže väčší problém spôsobiť, ak nedodržíme to, čo sme sľúbili. Ak sa určitou prosbou alebo potrebou zaoberáte a zvažujete aj negatívnu odpoveď, neznamená to, že ste egoista. Nepodľahnite pocitu viny, ani naliehaniu a nechajte si čas na premyslenie.
Myslite na to, prečo ste sa rozhodli povedať nie
Aj v momente, keď už pôjdete povedať nie, myslite na to, čo je dôvodom tohto vášho rozhodnutia. Občas musíte naozaj povedať nie, aby ste dosiahli pozitívnejší život a sústredili sa na niečo podstatnejšie vo vašom živote. Táto pozitívna motivácia vám pomôže zvládnuť vaše rozhodnutie, aj keď to bude ťažké. Jedným zo skvelých spôsobov, ako sa sústrediť na to, čo je vo vašom živote dôležité, keď potrebujete povedať nie, je zamerať sa na aktuálne priority vášho života.
Upozornite aj na pozitíva
Ľudom sa ľahšie ponúka odmietnutie vtedy, ak ich najskôr upozorníte na určité pozitívum. Môžete napríklad povedať, že vám to lichotí a že oceňujete takúto ponuku. Taktiež buďte úprimní vo všetkom, čo poviete. Ľuďom sa ľahšie chápe odmietnutie, keď poznajú skutočný dôvod a taktiež nejaké pozitívum.
Zdieľajte svoje pocity
Ak chcete, aby vaše nie vyznelo v konečnom dôsledku pozitívne, nebojte sa dať najavo svoje skutočné pocity. Niektorí ľudia môžu chcieť prekonať vaše námietky a niečo vám predať, prípadne vás presvedčiť, aj keď vopred poviete nie. Pokojne povedzte, že sa pri týchto otázkach necítite komfortne a vyjadrite pocit, že sa v túto chvíľu musíte sústrediť na niečo iné. Keď niekomu poviete, ako sa cítite, oveľa lepšie to pochopí.
Čítaj tiež: 6 rád, ako ovládnuť umenie konverzácie
Ponúknite náhradné riešenie
Niekedy sa na vás skutočne ľudia spoliehajú a to je fakt. Preto ukončite debatu napríklad tým, že odporučíte niekoho, o kom si myslíte, že by bol vhodnejší a kto by vedel v danej veci pomôcť lepšie ako vy. Skúste prípadne zistiť, či dotyčnému môžete ešte nejako poradiť (v rámci svojich možností).
Uvedomte si, že nemôžete urobiť všetkých ľudí šťastnými
Faktom je, že niektorým ľuďom jednoducho nevyhoviete, bez ohľadu na to, čo spravíte. Pretože to zväčša nie je o vás, ale o dotyčnom. Niekedy skrátka nemôžete uspokojiť úplne všetkých a čím skôr si to uvedomíte, tým to bude lepšie.
Pracujte na svojom sebavedomí
Pokiaľ si nevážite samých seba, nebudete si veľmi vážiť ani svoj čas. Druhí ľudia to vycítia a začnú to zneužívať. S lepšou sebaúctou si začnete oveľa viac vážiť čas a energiu, ktorú máte a nedovolíte, aby ňou niekto mrhal. Vybudujte si zdravé sebavedomie a sledujte, ako sa meníte v lepšie a sebavedomejšie “JA”.
Nepreceňujte sa
Mnoho ľudí hovorí áno iba preto, že neodhadnú svoje možnosti. Nerobte to. Ak niečo neviete, jednoducho zaraďte do svojho slovníka slovíčko nie, pretože nemusíte vedieť úplne všetko.
Uvedomte si, že svet sa nezastaví
Pamätajte, že keď niečomu poviete nie, neznamená, že sa svet zastaví. Druhá strana si nájde niekoho iného, kto môže robiť to, čo chcú, oni to zvládnu a život pôjde ďalej pre vás všetkých. Nedovoľte, aby vás pocit, že ste takmer nenahraditeľní, alebo slová v tomto zmysle, ovplyvnili, aby ste povedali áno, keď naozaj chcete povedať nie.
Oslávte svoj úspech
Zamerajte sa hlavne na svoje úspechy. Možno ste tento týždeň povedali nie jedným alebo niekoľkými spôsobmi. A možno práve vďaka tomu ste si našli čas na niečo oveľa dôležitejšie, čo ste už dlho odkladali. A práve to je podstatné.
Ako úspešne vyjednávať? 10 rýchlych tipov, ktoré vám pomôžu