
Nájsť prácu, ktorá nás skutočné baví a vnútorne napĺňa, je v niektorých prípadoch doslova nemožné. V prieskume Gallupa z roku 2017 viac ako 50 % respondentov uviedlo, že ich práca nebaví a necítia sa v zamestnaní dobre. Ďalších 16 % dokonca pociťuje syndróm vyhorenia, apatiu a nedokáže sa aktívne zapojiť do práce.
Miliardár a zakladateľ hedžového fondu Bridgewater Associates, Ray Dalio, tvrdí, že hlavnou príčinou nespokojnosti v práci je absencia cieľov. Vo svojej knihe Principles: Life & Work uvádza: „Vaše ciele určujú váš smer. Zvyčajne je to tá najlepšia cesta. Vašou úlohou je nájsť ju a odvážne ju nasledovať. “
Dôležité však je, aby boli vaše ciele realistické. Ak si nastavíte príliš vysoké až nedosiahnuteľné ambície, môžete si privodiť dlhodobú frustráciu. Dalio preto radí, aby ste sa pri dosahovaní svojich cieľov vyhli týmto štyrom návykom:
1. Zahltení možnosťami
„V prvom rade sa musíte rozhodnúť, čo najviac chcete,“ píše Dalio. To znamená zamerať sa na niektoré priority a iné jednoducho vypustiť.
„Hoci môžete mať všetko, čo chcete, v skutočnosti nemôžete mať všetko naraz. Výber cieľa si často vyžaduje odmietnuť niektoré veci, ktoré by ste chceli, aby ste mohli dosiahnuť iné, ktoré chcete ešte viac,“ píše Ray Dalio. Ako dodáva, nebyť selektívni je veľká chyba.
Mnohí ľudia sa obávajú spraviť rozhodnutie, ktoré ciele sú pre nich najdôležitejšie, a preto sa pokúšajú dosahovať viacero cieľov naraz. Nakoniec však dosiahnu len veľmi málo z nich, alebo dokonca žiadny.
Samotný Dalio našiel svoju cestu k finančnému svetu už ako malý chlapec. V 12 rokoch kúpil svoju prvú akciu, neskôr vyštudoval Harvard a ako 26-ročný založil z dvojizbového bytu úspešnú investičnú spoločnosť Bridgewater Associates. V súčasnosti patrí k najväčším hedžovým magnátom, ktorý kontroluje aktíva v objeme 125 miliárd dolárov.
2. Zamieňanie cieľov s túžbami
Keď premýšľate o tom, na aké priority sa zamerať, ujasnite si rozdiel medzi túžbou a cieľom. „Cieľ je niečo, čo skutočne potrebujete dosiahnuť. Túžba je vec, ktorú chcete a ktorá vám môže brániť v dosiahnutí cieľa. Príklad: vašim cieľom môže byť krásna vyšportovaná postava, kým vašou túžbou budú nezdravé a kalorické jedlá,“ vysvetľuje Dalio.
Vo svojej kariére môžete spojiť cieľ s túžbou, nie si ho však zamieňať. Ak túžite pracovať s ľuďmi a vašim cieľom je pomôcť miestnej komunite, môžete si vybrať prácu, v ktorej budete robiť oboje. „Rozhodnite sa, čo v skutočnosti chcete a snažte sa zosúladiť svoje túžby a ciele. To správne rozhodnutie, alebo práca vás bude uspokojovať na oboch úrovniach,“ píše miliardár.
3. Zameranie sa na nesprávnu odmenu
Motivácia dosiahnuť ciele by mala byť väčšia než túžba po finančnej odmene. Ľudia, ktorí sú posadnutí drahými topánkami, luxusnými autami alebo honbou za veľkým majetkom, často zistia, že ich tieto veci neurobia šťastnými. Skutočné naplnenie prichádza až vtedy, keď sú vaše ciele v súlade s vašimi hodnotami a vnútornými túžbami.
Pre mnohých úspešných podnikateľov je najväčšou motiváciou pocit skutočného naplnenia z toho, čo robia, nie z peňazí, ktoré získavajú. Riaditeľ Apple Tim Cook, podnikateľ Richard Branson či investor Warren Buffett patria k tým úspešným osobnostiam, ktoré nevidia zmysel života iba v hromadení bohatstva. Títo lídri v oblasti podnikania a investovania sa zameriavajú aj na osobné hodnoty, vplyv na spoločnosť a hľadanie hlbšieho zmyslu za hranicami finančných úspechov.
„Nepracujte pre peniaze – nikdy ich nebudete mať dosť a neuspokoja vás,“ povedal Tim Cook v roku 2017.
4. Snívanie v malom
Ak hovoríme o nastavovaní cieľov, vašim jediným limitom je nebo. Samozrejme, existujú určité hranice – napríklad nemôžete snívať o hre v najlepšom basketbalovom tíme, ak ste príliš nízky.
„To, čo považujete za dosiahnuteľné, je len funkciou toho, čo v súčasnosti viete. Pamätajte, veľké očakávania vytvárajú aj veľké príležitosti. Neobmedzujte teda svoje ciele iba na svoje schopnosti, nastavte latku vždy o niečo vyššie,“ radí Dalio.
Zdroje: cnbc.com; autor
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu