Túto zaujímavú schopnosť využívajú tí najúspešnejší ľudia, hovorí miliardár Rubin

Michael Rubin
Michael Rubin (Foto/Youtube)

Možno ste sa aj vy stretli s niekým, kto už dopredu vedel, ako dopadne nejaká situácia. Nie sú to jasnovidci, ale ľudia, ktorí vedia rozpoznávať vzory. Inak povedané, dokážu vidieť súvislosti v dátach, informáciách alebo situáciách.

Miliardár Michael Rubin hovorí, že práve toto je schopnosť, ktorú majú tí najúspešnejší ľudia. Rubin je generálnym riaditeľom a zakladateľom maloobchodného predajcu športových potrieb Fanatics, spoločnosti, ktorá mu pomohla získať majetok v hodnote 11,5 miliardy dolárov. Ako uviedol v podcaste “On Purpose” , za svoj úspech pri budovaní a riadení svojej spoločnosti vďačí najmä rozpoznávaniu vzorov.

„Je to naozaj dôležitá zručnosť v podnikaní, pretože si myslím, že vďaka nej dokážete predpovedať budúcnosť,“ povedal Rubin.

Ako príklad uvádza svoj prístup k preverovaniu potenciálnych zamestnancov, keď zbiera údaje nad rámec ich životopisov alebo pracovných pohovorov. „Ak sa mi páčia, hneď ako odídu, začnem volať ľuďom, o ktorých som vedel, že máme spoločné rozpoznávanie vzorov. Pre mňa 50 % tvorí pohovor a 50 % to, čo sa dozviem v zákulisí,” povedal Rubin. „Niekto ma za to môže odsudzovať… ale takto možno zistíte, že ľudia s ním neradi pracujú. Alebo sa dozviete, že bol ten človek podceňovaný, ale je to zviera.”

Či už ide o rozhodnutia v obchodovaní alebo pri hre v kartách, Rubin sa vždy spolieha na túto zručnosť: „Rozpoznávanie vzorov je všetko. Používam ho vo všetkom, čo robím.“

Ľudský mozog neustále spracováva vzory, ktoré nám pomáhajú porozumieť informáciám, jazykom a dokonca aj vlastnej predstavivosti. Spoliehanie sa na túto zručnosť pri vyhýbaní sa potenciálnym konfliktom a negatívnym výsledkom môže zlepšiť vaše kritické myslenie.

Rubin nie je jediný miliardár, ktorý hovorí o tejto schopnosti. Aj slávny americký investor Warren Buffett na výročnom stretnutí spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 2016 rozprával o rozhodnutí, ktoré spravil rozpoznaním vzorcov. Tým sa vyhol investícii do farmaceutickej spoločnosti Valeant Pharmaceuticals, ktorá je dnes známa ako Bausch Health Companies.

Buffett povedal, že mu odporučili kúpiť akcie spoločnosti Valeant, no investorovi sa akosi nepozdával obchodný model a považoval ho za “hlboko chybný“. Objavil sa tak varovný signál, ktorý mu naznačoval, že spoločnosť nebude vhodná na dlhodobú investíciu.

Jeho intuícia bola správna. Spoločnosť sa zanedlho dostala do problémov a bola vyšetrovaná, pričom v priebehu 30 dní jej akcie klesli o 85 %.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zlepšiť svoje schopnosti rozpoznávania vzorov. Môžete hrať hry, ako je šach a dáma, alebo jednoducho trénovať spoluprácu s ľuďmi, ktorí majú rôzne pohľady na veci.

Komentáre