Skvelé rady od najúspešnejšieho čínskeho podnikateľa

Jack Ma (Foto: Wikimedia)

Jack Ma je zakladateľom najúspešnejšej online spoločnosti v Ázii – spoločnosti Alibaba Group. Je prvým čínskym obchodníkom, ktorý sa objavil na obálke časopisu Forbes.

Pochádza zo skromných pomerov a počas života vystriedal mnoho profesií. Zažil množstvo vzostupov, ale aj pádov, úspechoch aj neúspechov. No hlavné je, že sa nikdy nevzdával.

Má zásadu, ktorou sa riadi: „Váš postoj k práci a rozhodnutiam, ktoré uskutočňujete, je oveľa dôležitejší ako vaše schopnosti.“

Prečítajte si pár tipov a rád od najúspešnejšieho čínskeho podnikateľa.

Čo nerobiť

V roku 2001 som urobil chybu. Povedal som svojim zamestnancom, ktorí so mnou založili spoločnosť, že ich kariérny rast je obmedzený na manažérskej úrovni.

Myslel som si, že som potreboval mať expertov. O rok neskôr, žiadny z týchto odborníkov nepracoval pre nás, zatiaľ čo tí, o ktorých som pochyboval, sú teraz moji podpredsedovia.

Najhoršie vlastnosti, ktoré môže mať podnikateľ sú: byť snobom, neschopnosť adekvátne zhodnotiť situáciu, nastaviť vysoké tempo práce, bez toho aby mal možnosť ju udržať v dlhodobom horizonte a neodhaliť schopnosť vidieť to, čo sa bude diať ďalej.

Rady pre mladých

Čo znamená skutočné zlyhanie? Znamená to, že bojujete za to, čo skutočne chcete.

Čo znamená prispôsobivosť? Pochopíte, keď narazíte na zlyhanie a sklamanie.

Čo budete povinný robiť? Ste povinný pracovať tak tvrdo ako len môžete a musíte byť ambicióznejší než ostatní.

Len hlupáci všetko vyrozprávajú. Inteligentní ľudia hovoria k sebe len vo svojej hlave, v myšlienkach. Múdri ľudia len vo svojich srdciach.

O sťažnostiach

Nič strašné sa nestane, keď sa občas posťažujete. Ale nezabúdajte, že stavy depresie a neustále sťažovanie sa o stave vášho života nie je nič menej deštruktívne ako alkoholizmus. Je to rovnako nebezpečné –  čím viac pijete, tým ťažšie je to zastaviť. Úspešní ľudia nemajú tieto druhy problémov.

Svet sa nestará o to, čo hovoríte, je dôležité to, čo urobíte.

Ži svoj život naplno

Skôr či neskôr budete ľutovať, že ste všetok svoj voľný čas venovali práci. Vždy si pripomínajte, že nikto z nás sa nenarodil pre to, aby celý život pracoval.

Máme si užívať svoj život. Sme tu, aby sme ľudské životy tvorili lepšími a nie pre to, aby sme trávili všetok svoj čas v práci.

Rady pre podnikateľov

Podnikateľské príležitosti – tieto príležitosti ležia tam, kde ich nikto nevidí.

Klienti sú číslo jedna. Zamestnanci sú číslo dva. Akcionári nasledujú až po oboch týchto kategóriách.

Skôr ako niečo začnete zavádzať, zamerajte sa na stabilitu a dlhodobé plány.

Zabudnite na peniaze a tiež na to, ako budete zarábať veľké peniaze.

Dnes to nebude ľahké, zajtra bude ešte horšie, ale na druhý deň bude všetko v poriadku.

Začnite sa prispôsobovať novému prostrediu ešte predtým, než si to všimne niekto iný.

Váš postoj určuje, ako ďaleko pôjdete.

O firme

Často sa stáva, že dobrú príležitosť je ťažké jasne vysvetliť. Príležitosti, ktoré možno jednoducho a ľahko vysvetliť, zvyčajne nie sú vhodnými možnosťami.

Ako partner budete musieť nájsť niekoho, kto doplní vaše zručnosti. Nepotrebujete niekoho, kto je úspešný. Pozrite sa na tých správnych ľudí, a nie na tých najlepších.

Čo je najviac nespoľahlivé na svete?  Je to vzťah medzi ľuďmi.

“Free” – veľmi drahé slovo.

Vytvorenie svojho vlastného biznisu

Keď založíte svoj vlastný podnik, znamená to, že ste sa vzdali stabilného príjmu a rovnako aj ročných bonusov. Na druhej strane, nebude váš príjem nijako obmedzený, budete schopný efektívnejšie využívať svoj čas (budete pánmi svojho času) a nebudete musieť nikoho žiadať o povolenie niečo urobiť.

Robte svoj biznis najlepšie ako viete a ubezpečte sa, že vaši zamestnanci prichádzajú každý deň s úsmevom do práce.

O konkurencii

Konkurencia je ako šachy. Ak dôjde k strate raz, vždy budete mať ďalšiu šancu na výhru. A nemusíte prestať bojovať, keď prehráte aktuálne kolo.

Ak je váš konkurent slabší ako vy, nemali by ste ho podceňovať, jednajte s ním ako rovný s rovným. Taktiež to funguje naopak: Keď je váš súper silnejší, nebojte sa ho.

Skutočný podnikateľ nemá žiadnych nepriateľov. Ak toto pochopí, nikto ho nemôže zastaviť.

Komentáre