Jednoduchý 3-minútový trik, ktorým znížiš stres v práci

Izbové rastliny sú lacnou a účinnou dekoráciou, ktorá oživí priestory vašej kancelárie. Podľa novej japonskej štúdie dokonca dokážu pomôcť vášmu mentálnemu zdraviu v práci.

Ľudia, ktorí mali na svojom pracovnom stole malú rastlinu, pociťovali na konci 4-týždňového obdobia menej stresu.

Počas výskumu dostalo 63 účastníkov inštrukcie, že vždy, keď budú pociťovať únavu zo sedenia za stolom a práce, majú na 3 minúty presmerovať svoju pozornosť práve na rastlinu na stole. Najčastejšie si ľudia vyberali japonské rastliny kokedama alebo malé sukulenty.

Počas 4 týždňov, kedy výskum prebiehal, si účastníci merali pulz pred a po sledovaní rastliny. Následne vypĺňali dotazníky o svojich pocitoch, psychickom stave a strese. Okolo 27% účastníkov na sebe pozorovalo zníženie tepovej frekvencie, čo je znakom menšieho stresu.

A prečo sú rastliny takým dobrým pomocníkom v boji proti stresu? Podľa výskumníkov je jedným z hlavných dôvodov už len samotný fakt, že sa sústredíte na niečo iné ako na prácu. Okrem toho dokáže pohľad na rastlinu vyvolať príjemné myšlienky súvisiace s prírodou, ktorá na psychiku človeka pôsobí pozitívne.

Niektorí účastníci výskumu uviedli v pozitívnych efektoch rastliny aj to, že mali vo svojej blízkosti niečo živé. Výskumníci z toho vyvodili, že aj keď išlo iba o rastlinu, mohla vyvolať akési prepojenie na emocionálnej úrovni, ktoré jej pozitívne účinky na psychiku ešte znásobili.

A čo je na tom najlepšie? Rastlina môže byť úplne maličká a lacná. Vo výskume boli najčastejšie používané sukulenty do niekoľkých desiatok centimetrov, ktoré sa dali kúpiť za pár eur.

Tento konkrétny výskum bol pomerne malý, ale existuje veľa štúdií, ktoré dokazujú, že trávenie času v blízkosti akejkoľvek formy prírody má pozitívny efekt na pamäť, náladu, kreativitu a produktivitu. Jedna štúdia z roku 2014 dokázala, že pridanie rastlín do kancelárie dokáže zvýšiť produktivitu zamestnancov až o 15%.

Ak vám zamestnávateľ nechce dovoliť rastliny v kancelárii, môžete využiť aj iné metódy. Napríklad prechádzka v parku počas prestávky môže tiež pomôcť so zvládaním pracovného stresu. Prípadne len sledovanie videí z lesa, alebo fotka prírody na pozadí vám môže pomôcť so presmerovaním myšlienok na niečo iné než pracovné povinnosti.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre