10 nezvyčajných vecí, za ktoré by ste mali byť v živote vďační

Každý z nás v živote zažíva lepšie aj horšie obdobia. Nie je jednoduché zobrať si z neľahkých situácií niečo pozitívne. V týchto chvíľach nadobúdame pocit, že nad všetkým strácame kontrolu a že naše problémy nikdy neskončia.

Aj napriek tomu by ste sa mali naučiť pristupovať ku každodenným komplikáciám s určitou dávkou optimizmu. Každá prekážka sa nás snaží niečo naučiť a preto by sme v nich mali nájsť ponaučenie, lekciu, ktorá nás posunie ďalej.

Nižšie opisujeme 10 vecí, na ktoré by ste to spočiatku nepovedali, no mali by ste byť za ne v živote vďační:

Nepriatelia

Nepriateľ sa v tomto ponímaní môže javiť ako prehnané slovo, ale myslí sa tým nepríjemný sused či kolega. Možno vám doteraz každý deň niekto podobný dvíhal tlak.

Avšak práve vďaka týmto ľuďom v mnohých situáciách získavate motiváciu posúvať svoju prácu na vyššiu úroveň. Sused vám dáva najavo, že jeho dvor a záhrada vyzerá krajšie? Určite to bude pre vás impulz a z vašej záhrady spravíte ukážkovú oázu, v ktorej sa nakoniec budete cítiť lepšie.

Alebo sa váš kolega bavil na tom, že ste v práci nedokázali dokončiť nejakú úlohu? Aby ste mu dokázali, že nemá pravdu, naučili ste sa niečo nové a všetko ste stihli včas. Takže títo „nepriatelia“ môžu mať v konečnom dôsledku aj pozitívny efekt.

Menej ľudí v živote

Možno si hovoríte, aké by to bolo perfektné chodiť každý víkend s kamarátmi na párty a poznať veľa ľudí. Ale vy máte postupne menej a menej blízkych priateľov, s ktorými viete spokojne tráviť čas. Buďte vďační za menej vzťahov, ktoré sú kvalitné. Určite je to lepšie ako poznať dvojnásobok ľudí, ale s tým vedomím, že väčšina z nich by vás v krízovej situácii nepodporila.

Neočakávané rozchody

Nie je veľa vecí, ktoré v človeku vyvolajú horšie pocity, než náhle ukončenie pekného vzťahu. Nech už je dôvod akýkoľvek, verte, že s odstupom času sa na takýto bolestivý rozchod budete pozerať ako na poučnú situáciu, niečo, čo vás spravilo silnejšími a múdrejšími. Spoznáte viac seba, svoje hodnoty a emócie, čo výrazne oceníte vo svojom ďalšom živote.

Zlyhania

Zlyhania, pády, neúspechy. Vždy tu boli aj budú. Niektoré nápady vyzerajú na papieri veľmi dobre, ale v praxi jednoducho nefungujú a s tým sa nedá nič robiť.

Nevnímajte zlyhanie ako niečo zlé. Berte to tak, že už nemusíte venovať energiu projektu, ktorému nebol súdený úspech. Hľadajte nové možnosti ako sa posunúť ďalej a využite pri nich skúsenosti z predošlých zlyhaní – to je kľúčom k úspechu.

Prepustenie zo zlej práce

Určite sa aj vo vašom okolí nájdu ľudia, ktorí sa držia svojej práce len kvôli peniazom. Ráno nevstávajú s radosťou z toho, že sa budú pol dňa venovať niečomu, čo ich baví.

Ak vás prepustia z práce, zamyslite sa nad tým, čo vám dané zamestnanie reálne prinášalo do života. Možno práve ukončenie tejto etapy života vám prinesie niečo oveľa lepšie. Možno začnete budovať vlastnú firmu, alebo nájdete prácu, ktorá vás bude oveľa viac napĺňať.

Pridlhé čakanie

Na dobré veci si treba počkať a nič hodnotné neprichádza ľahko. Nebuďte smutní z toho, že na niečo pekné a príjemné budete musieť čakať dlhšie, než ste si mysleli. Namiesto toho sa zamerajte na posilnenie svojej trpezlivosti. Danú vec si oveľa viac užijete, ak čakanie na ňu strávite s pozitívnym prístupom a úsmevom na tvári.

Zmeškané príležitosti

Každý z nás si vie spomenúť na niečo, na čo v minulosti nemal odvahu, a teraz to veľmi ľutuje. Možno ste sa báli ísť na pracovnú cestu do exotickej krajiny. Alebo ste jednoducho nenazbierali odvahu ísť za tou peknou ženou, ktorá sa na vás usmiala pri bare.

Teraz vám výčitky svedomia nepomôžu. Snažte sa na nevyužité príležitosti pozrieť ako na niečo poučné a nabudúce urobte to, čo ste predtým nedokázali. Naučte sa prekonať strach, ktorý vám bránil využiť príležitosť a nabudúce sa jej chopte naplno.

Keď v obchode nemajú vašu obľúbenú maškrtu

Pocit smútku, keď idete do obchodu, tešíte sa na svoje obľúbené jedlo a zistíte, že ho nemajú, vie byť naozaj silný. Ale berte to pozitívne – už dávno ste chceli začať žiť zdravšie, nie? Možno toto je prvý krok k zdravšej strave, ktorý vlastne urobíte úplnou náhodou.

Prvá práca po škole

Väčšinou to nie je žiadne vysnívané zamestnanie. Ale pamätajte na to, že o pár rokov budete vďační za skúsenosti, ktoré ste nazbierali práve v tejto práci.

Nehovoriac o tom, že je to vaša prvá vážna práca – tešte sa z toho, že ste mohli získať vzdelanie, ktoré vás sem dostalo a že v budúcnosti zužitkujete všetky skúsenosti a vedomosti, ktoré vám prvá práca poskytne.

Pokazená technika

Pokazil sa vám mobil alebo notebook? Prvý pocit je určite zlý a hneď sa vynárajú otázky: Ako sa teraz skontaktujem s priateľmi? Ako sa pripojím a vyhľadám potrebné informácie?

Skúste sa na to pozrieť z lepšej stránky. V dnešnej dobe plnej moderných technológií vám pravdepodobne neuškodí aspoň jeden deň bez mobilu alebo notebooku.

Na vybavenie dôležitých vecí si určite nájdete alternatívu a tie menej potrebné vypustíte z hlavy – možno sa vám to takto aj zapáči.

Komentáre