Cesta k finančnej nezávislosti nie je iba o tom, koľko peňazí dokážete zarobiť. Mimoriadne dôležité je, ako k peniazom pristupujete a koľko z tohto príjmu dokážete ušetriť a následne investovať do produktívnych aktív. V tomto článku sa pozrieme na štyri kľúčové zložky myslenia milionárov. Samozrejme, tým, že si ich osvojíte, nedosiahnete automaticky úspech, ale rozhodne to zvýši vašu šancu na dosiahnutie finančných cieľov.
Pochopte rozdiel medzi aktívami a pasívami
Nie je komplikované pochopiť rozdiel medzi týmito pojmami. Aktívum je investícia, ktorá nám generuje peniaze, príjem. Pasívum je presný opak – niečo, čo nám peniaze z vrecka vyťahuje. Mnohí tomuto rozdielu pravdepodobne dobre rozumejú, no nedokážu to aplikovať v praxi.
Ako príklad si zoberme auto: Keď si bežný človek kúpi auto na každodennú jazdu, je to pre neho pasívum. Musí platiť poistenie, pravidelný servis a hodnota vozidla každým dňom klesá.
Ak sa ale na auto pozrieme z pohľadu taxikára, už ho vieme zaradiť medzi aktíva. Samozrejme, musí za prepravu ľudí zarobiť viac, než minie na benzín, servis atď. Ak sa mu to podarí, auto v podstate pridáva hodnotu k jeho majetku.
Ak sa vám podarí pochopiť, čo je pre vás aktívom a čo pasívom, budete vedieť lepšie rozlišovať, kam sa vaše peniaze oplatí investovať.
Hľadajte spôsoby, ako si vytvoriť pasívny príjem
Väčšina ľudí chodí do zamestnania a sú platení za to, koľko hodín v tejto práci strávia. Jednoducho vymieňajú svoj čas za peniaze. Náš čas je ale obmedzený, preto je vhodné vyhľadávať formy tzv. pasívneho príjmu. Ide o príjem, ktorý nám plynie aj vtedy, keď mu práve nevenujeme žiadnu energiu. Inak povedané, zarábame aj keď spíme. Môže ísť napríklad o prenájom nehnuteľností, dividendy z akcií, príjem z affiliate marketingu..
Nenechajte sa ovplyvniť strachom
Väčšina obchodných tipov, ktoré nájdete v knihách alebo na internete, sa dá zhrnúť do vety: „nakupujte lacno, predávajte draho.“
V niektorých prípadoch to však môže byť naozaj ťažké – zoberte si napríklad finančnú krízu v roku 2008. Kto vtedy začal nakupovať akcie, bol ostatnými považovaný za „blázna“. Ale viete, ako na tom boli tí „blázni“ o tri roky neskôr? Keďže nakúpili akcie za výhodné ceny a ekonomika sa opäť rozbehla, mohli ich predať s obrovským profitom.
Asi naozaj platí to, čo hovorí legendárny investor a miliardár Warren Buffett: „Buďte bojazliví, keď sú ostatní chamtiví, ale buďte chamtiví, keď sa ostatní boja.“
Žite v rámci svojich možností
Možno je to rada, ktorá sa v článkoch o finančnej gramotnosti opakuje pomerne často, no patrí k najdôležitejším a treba si ju pripomínať.
Je totiž veľmi jednoduché míňať viac peňazí, keď začne rásť aj náš príjem. No pokiaľ sa chcete zaradiť medzi finančne nezávislých, musíte časť peňazí usporiť, kupovať aktíva a nechať ich pracovať pre seba.
Veľa ľudí dnes minie celý príjem, dokonca sú ich výdavky vyššie a zadlžujú sa. Začnite premýšľať nad významom vašich nákupov a každý deň si pripomeňte dôležitosť šetrenia.
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu