Ako zarobiť na internete (aj popri zamestnaní)

Možno to poznáš. Chodíš do práce a vo voľnom čase uvažuješ nad tým, ako si vybudovať niečo vlastné. Vlastnú firmu, projekt, ktorý by ti umožnil stať sa pánom svojho času. Samozrejme, nie je to nič jednoduché, keby áno, na každom rohu je úspešná firma. No pokiaľ si za tým pôjdeš a budeš na svojom cieli pracovať, nič ti nestojí v ceste.

Navyše, dnes máme obrovskú výhodu, príležitosť. A táto výhoda sa volá INTERNET. Práve vďaka internetu si dokážeš budovať vlastný projekt aj bez veľkých investícií. Pri zarábaní na internete nepotrebuješ prenajímať priestory, nakupovať stroje či zamestnávať desiatky ľudí.

V tomto článku ti predstavím niekoľko možností, ako zarobiť na internete aj vtedy, ak chodíš do práce a možno ti toho času veľa nezostáva. PS: mysli na to, že ak podnikáš (aj ako zamestnanec), potrebuješ živnosť/firmu.

Začni blogovať

Dokážeš napísať článok? Prípadne nahrať podcast? Máš v nejakej oblasti bohaté skúsenosti (cestovanie, fitness, móda…)? Ak áno, potom práve založenie blogu môže byť tým, čo ti dokáže priniesť vedľajší príjem.

Po technickej stránke to nie je nič náročné a vďaka platformám ako WordPress si blog dokážeš vyskladať už do niekoľkých minút.

Zdarma šablóny – WordPress.org

Okrem toho je blogovanie časovo flexibilné, čiže ideálne popri zamestnaní. Obsah budeš tvoriť vtedy, keď budeš mať čas.

Teraz si určite hovoríš – OK, ale ako mi blog dokáže zarobiť? V prvom rade sa zameraj na to, aby bol tvoj obsah kvalitný a vybudoval si okolo blogu stálu komunitu. Následne môžeš získanú návštevnosť monetizovať, čo znamená premeniť túto návštevnosť na peniaze.

Možností monetizácie je viacero: Môžeš ponúkať uverejnenie platených článkov rôznym firmám, využiť google reklamy Adsense, prípadne sa zapojiť do affiliate marketingu.

Affiliate marketing

Pri affiliate marketingu získavaš províziu za sprostredkovanie produktov a služieb. Nadviažme na blogovanie: Vedieš svoj vlastný blog o zdravom stravovaní, propaguješ ho na sociálnych sieťach, optimalizuješ články pre vyhľadávače (SEO) a návštevnosť tvojej webstránky začína rásť.

Rozhodneš sa návštevnosť zmonetizovať cez affiliate marketing, takže čitateľom odporučíš knihy, ktoré ti pomohli, výživové doplnky či nejaký online tréning. Ak sa na takýto produkt niekto z tvojho blogu preklikne a zakúpi si ho (cez špeciálny affiliate link, ktorý budeš mať priradený), ty dostaneš províziu, napr. 15%. Pri desiatkach či stovkách konverzií je to slušný príjem navyše.

Do affiliate marketingu sa môžeš zapojiť aj bez blogu, napríklad môžeš využiť vlastnú Facebook stránku či skupinu, YouTube kanál, Instagram, e-mailovú databázu, prípadne môžeš konverzie získavať cez PPC reklamu. Viac o affiliate marketingu si môžeš prečítať tu.

Freelancing – predaj služieb

Frelancer je človek, ktorý ponúka svoje služby viacerým klientom. Ide napríklad o programovanie, grafické práce, copywritting, marketingové konzultácie , preklad textov atď.. Výhodou je, že všetko prebieha online (môžeš pracovať odkiaľkoľvek) a ako freelancer si sám určíš, kedy budeš pracovať.

Príklad: si dobrý v grafike a dokážeš firmám pomôcť s tvorbou loga, návrhom vizitiek či propagačných materiálov. Spravíš si jednoduchý web, kde popíšeš svoje služby, pridáš recenzie, portfólio  a začneš svoje služby propagovať. Napr. logo či iný dizajn vypracuješ popri zamestnaní a dodáš ho klientovi, ktorý ti za prácu zaplatí. Čiže svoj pracovný čas si rozvrhneš podľa toho, ako ti to vyhovuje.

Prípadne môžeš využiť stránky určené pre freelancerov, ako je napr. jaspravim.sk alebo svetoznámy fiverr.com.

Portál jaspravim.sk

Zarábaj na YouTube

Existuje mnoho ľudí, ktorí zarábajú na YouTube. Prečo by si k nim nemohol patriť aj ty? Nezabúdaj, že YouTube je druhým najväčším vyhľadávacím nástrojom, ktorý z roka na rok rastie.

Ak sa chceš stať jedným z tvorcov na tejto populárnej platforme, stačí si vytvoriť YouTube kanál a tvoriť obsah (čo samozrejme nie je jednoduché, no nie nemožné).

Je dobré sústrediť svoj obsah na jednu oblasť. Napríklad môžeš tvoriť videá o varení, fitness, zábavné spoty, recenzie produktov, videá typu „ako na to“ (návody), cestovné videá atď..

Snaž sa tvoriť vždy kvalitný obsah, optimalizuj ho pre vyhľadávanie (kľúčové slová) a buduj okolo svojho YouTube kanálu komunitu. Následne môžeš videá monetizovať cez reklamu (adsense), affiliate marketing, zapojiť sa do YouTube Premium, prípadne fanúšikom ponúkať vlastný merch.

Niektorí YouTuberi využívajú Patreon, čo je platforma, prostredníctvom ktorej vie fanúšik poslať tvorcovi akési „sprepitné“, podporiť ho a získať tým nejaké výhody (napr. obsah navyše). Čiže možností, ako speňažiť svoj rozbehnutý YouTube kanál je viacero, pričom môžete využiť viacero foriem monetizácie súčasne.

Patreon

Pokiaľ sa rozhodneš pre AdSense reklamy (v YouTube kanáli spustíš tzv. speňaženie), v tvojich videách sa začnú zobrazovať reklamy. Avšak nečakaj, že keď sa tvoje video zobrazí 2000 krát, bude z teba milionár. To nie. Za takúto reklamu získaš niekoľko centov, na 1000 videní to môže byť približne 1 dolár. Takže aby si z tejto formy monetizácie získal zaujímavý príjem, potrebuješ desaťtisíce videní.

Preto sa môže vyplatiť nasadenie affiliate marketingu (cez affiliate link pod videom), prípadne predaj vlastného produktu (napr. ebook, vlastný online kurz). O tom si povieme viac v ďalšom bode.

Vytvor a predávaj elektronický produkt

Ak vieš o nejakej oblasti / téme viac, ako ostatní, môžeš vytvoriť infoprodukt a zdieľať svoje znalosti a skúsenosti s ostatnými.

Môže to byť formou videokurzu (napríklad kurz o marketingu, kurz programovania..), podcastu, živého vysielania, prípadne môžeš napísať e-book a zautomatizovať jeho predaj cez svoj vlastný web.

Landing page môjho e-booku “Ako zarábať online”

Alebo to môžeš skúsiť s iným elektronickým produktom, napríklad s mobilnou aplikáciou, webovou šablónou či špeciálnym pluginom pre redakčný systém WordPress.

Keď zautomatizuješ predaj takéhoto produktu, získaš tým zaujímavý pasívny príjem, nakoľko ho stačí vytvoriť iba raz, pričom predať sa môže tisíc či miliónkrát. Tvoj e-produkt si môže ktokoľvek a kedykoľvek kúpiť, pričom ty sa môžeš venovať zamestnaniu alebo byť s rodinou na dovolenke.

Ďalšie spôsoby, ako zarobiť na internete

Vyššie je priblížených niekoľko možností, ako začať zarábať online aj popri zamestnaní. Tu je ešte niekoľko inšpirácií:

  • Predaj vlastných fotografií, napr. cez Dreamstime.com
  • Online lektor (napr. doučovanie cudzieho jazyka cez Skype)
  • Predaj vlastnej hudby (audiojungle.net)
  • Budovanie osobnej značky na Instagrame (sponzorovaný obsah)
  • Dropshipping
  • Predaj vlastných produktov cez Amazon
  • Prémiová členská zóna na webstránke
  • Obchodovanie s doménami
  • Predaj cez eBay

Záver – nie je to nemožné

Samozrejme, keby bolo zarábanie na internete také jednoduché, na každom rohu sedí úspešný internetový podnikateľ. Blog treba naplniť obsahom a spropagovať, e-book je potrebné napísať a predať, videá na YouTube sa taktiež samé nenatočia. Chce to odhodlanie, čas a prácu. To ale neznamená, že sa to nedá. Musíš ale vytrvať a nevzdať to po týždni. Hlavne sa zameraj na to, v čom si doma a čo ti robí radosť. Rob to najlepšie, ako vieš a peniaze prídu. Držím palce!

Komentáre