3 lekcie o úspechu a peniazoch, ktoré dal Muhammad Ali svojej dcére

Muhammad Ali (wikimedia)

Muhammad Ali bol legendou nielen v ringu, ale aj mimo neho a dodnes je inšpiráciou pre milióny ľudí z celého sveta.

Tento svetoznámy boxer bol na vrchole skôr, než vôbec Michael Jordan začal driblovať s basketbalovou loptou. Vybojoval tri tituly v ťažkej váhe a na olympijských hrách v roku 1960 získal zlatú medailu. Podľa odhadov magazínu Forbes mal v roku 2016, keď ako 74 ročný zomrel, majetok v hodnote 80 miliónov dolárov.

Avšak doma so svojimi deviatimi deťmi nebol Ali nič viac, než otec. Laila Ali, jeho ôsme dieťa, má dnes 41 rokov, je matkou dvoch detí a zároveň bývalou šampiónkou v boxe.

Síce Ali nebol ten, kto by jej dával veľa rád, Laila hovorí, že sa mnoho vecí naučila práve od neho. Tu sú tri lekcie, ktoré ju naučil úspech jej slávneho otca.

Nasledujte svoju vášeň

Aj keď Muhammad Ali nebol priamym dôvodom, prečo sa Laila stala zápasníčkou, ukázal jej, že vo svojom živote by mala nasledovať to, pri čom sa cíti najviac prirodzene. „Jednou z vecí, ktoré som sa od otca naučila už v mladosti je, že musíte nájsť svoju vášeň a nasledovať svoje srdce,“ povedala Laila pre CBNC.

Laila sa pôvodne venovala manikúre, no keď v televízii prvýkrát videla zápas žien v boxe, niečo sa zmenilo. „Vychádzali z ringu pokryté krvou a ja som si len pomyslela, toto je pre mňa! Tomuto sa chcem venovať,“ spomína Laila.

Ako byť šampiónom

Laila sa od svojho otca naučila aj ďalšiu dôležitú vec – čokoľvek, čo sa rozhodnete dosiahnuť, bude výzva. Nezáleží na tom, či je to vašou vášňou alebo nie, budete musieť tvrdo pracovať, aby ste sa dostali na vrchol.

„Musíte byť odhodlaní a konzistentní. Veľa ľudí hovorí, že chcú toto a tamto, ale len málokto je skutočne pripravený na prácu, ktorá je na dosiahnutie cieľov potrebná,“ hovorí Laila.

Napríklad sám Muhammad Ali svojej dcére povedal, že box nie je pre ženy. Opýtal sa jej: „Čo urobíš, keď ťa niekto zloží v ringu a bude sa na to pozerať celý svet.“ Laila mu odpovedala: „Urobím to, čo si urobil ty – opäť sa postavím na nohy.“

Aj napriek jeho nesúhlasu sa Ali zúčastnil skoro všetkých zápasov svojej dcéry. V roku 2007 Laila ukončila svoju boxerskú kariéru neporazená (24-0) a s niekoľkými titulmi.

„Stretnete sa so zlyhaniami a komplikáciami,“ povedala Laila, „ale musíte sa naučiť, ako ich prekonať a poučiť sa z nich.“

„Ak by bolo jednoduché stať sa šampiónom, každý by ním bol,“ povedala.

Čo je v živote skutočne dôležité

Muhammad Ali sa narodil v roku 1942 v štáte Kentucky a aj napriek jeho obrovským úspechom ho podnikanie veľmi nebavilo.

„Keď ľudia, ktorí nie sú zvyknutí mať veľké sumy peňazí, naraz získajú peniaze, je dôležité, aby s nimi vedeli rozumne narábať. Musia sa naučiť základy, ako odvádzať dane, komu musia vyplatiť mzdu, alebo kam financie investovať,“ vyjadrila sa Laila.

Takže aj keď nemal podnikanie v krvi, naučil ju jednu dôležitú vec o peniazoch: „Nejde o to, koľko peňazí máte, ale o to, či sa zamýšľate nad tým, ako môžete vylepšiť tento svet.“

Laila na záver dodala, že inšpirácia, ktorú jej otec poskytol v oblasti filantropie, je pre ňu tým najväčším darom, aký jej mohol dať.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre