6 hodnotných kníh, ktoré napísali self-made miliardári

Predstavte si, že sedíte na káve s niektorým zo self-made miliardárov. Podelil by sa s vami o bohaté skúsenosti a prezradil by vám, ako sa mu podarilo vybudovať tak úspešnú firmu.

Samozrejme, pre väčšinu z nás je takéto stretnutie viac než nereálne, no dobrou správou je, že sú na trhu knihy, ktoré napísali samotní miliardári. Cez riadky v týchto knihách môžeme nahliadnuť do ich mysle a zoznámiť sa s príbehmi ich firiem. O aké knihy ide? Vybrali sme niekoľko najzaujímavejších:

Na spôsob Virgin (Richard Branson)

Britský podnikateľ a miliardár Richard Branson má na konte viacero úspešných kníh. V knihe „Na spôsob Virgin“  dáva čitateľom jednoduché, vtipné, no zato praktické lekcie, ktoré vychádzajú z jeho spôsobu budovania firiem a vedenia ľudí. Zistíte, ako si značka Virgin vydláždila cestu k úspechu. Knihu nájdete tu.

Shoe Dog (Phil Knight)

Phil Knight, zakladateľ Nike, sa vo svojej knihe ponára do minulosti a zblízka čitateľom ukazuje, čo všetko viedlo k vytvoreniu úspešnej značky Nike.

Aj keď bol Knight plachým a nevýrazným predajcom, mal dostatok odvahy a vynaliezavosti, aby nasledoval svoju víziu. Firma, ktorú zakladal s 50 dolármi požičanými od svojho otca, dnes dosahuje ročné tržby 30 miliárd USD. Knihu nájdete tu.

How to Win at the Sport of Business (Mark Cuban)

Známy investor zo show „Shark Tank“ a majiteľ klubu Dallas Mavericks v knihe otvorene píše o tom, ako vo svojich 20-tich rokoch prespával u kamarátov na pohovke, či ako vyzerala jeho cesta od predaja sušeného mlieka až po vlastníctvo vlastnej firmy. Cuban sa v knihe delí o svoje bohaté životné aj podnikateľské skúsenosti. Knihu nájdete tu.

Priamo od Dellu (Michael Dell)

Americký podnikateľ pomocou osobných anekdot zo svojho biznis života opisuje, ako vyzerala jeho cesta k vybudovaniu nádnárodnej technologickej spoločnosti. Dell približuje stratégie z oblasti cenotvorby, znižovania nákladov či služieb zákazníkom, ktoré je možné aplikovať vo všetkých odvetviach.

Ako zbohatnúť (J. Paul Getty)

V knihe „How to Be Rich“, ktorá prvýkrát vyšla v roku 1965, Getty opisuje recept, ako dosiahnuť veľký úspech vo svete obchodu, na trhu s akciami či v podnikaní s nehnuteľnosťami. Okrem iného sa zaoberá aj otázkami, čo spraviť s bohatstvom, keď ho človek nahromadí. Knihu nájdete tu.

J. P. Getty Foto: thegentlemansjournal.com

Onward (Howard Schultz)

Toto je príbeh o tom, ako si spoločnosť Starbucks poradila s viacerými výzvami a stala sa globálnym reťazcom s kávou.

V roku 2008 sa Howard Schultz rozhodol vrátiť do funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti, aby pomohol obnoviť jej finančné zdravie a vrátil firme jej základné hodnoty.

Komentáre