Nápad s tričkom, ktoré odvádza pot, premenil na miliardovú firmu. Príbeh zakladateľa Under Armour

Kevin Plank
Kevin Plank (Foto: Flickr)

Ak ste fanúšikom športu, potom určite poznáte značku športového oblečenia Under Armour. Minimálne vám je známe jej dobre rozpoznateľné logo. Za vznikom tejto úspešnej spoločnosti stojí americký obchodník a filantrop Kevin Plank. Ako vyzerá jeho príbeh?

Plank sa narodil 13. augusta 1972 v Marylande v USA a už od malička sa zaujímal o šport. Pôsobil v mládežníckom futbale a neskôr hrával futbal na vojenskej akadémii Fork Union. Chcel tiež vstúpiť do škôl divízie NCAA, no napriek tomu, že si ho futbalové programy nevybrali, ostal tomuto športu verný.

Už počas štúdia na vysokej škole realizoval rôzne podnikateľské nápady. Napríklad na Valentína spustil donášku ruží s názvom Cupid´s Valentine. Práve peniaze, ktoré mu zarobil tento obchod, použil na rozbeh firmy Under Armour.

Počas svojho pôsobenia v univerzitnom futbalovom tíme si všimol, že športové oblečenie nie je príliš pohodlné a bavlnené tričká boli často nasiaknuté potom. A keďže stále viac sníval o neprepotenom tričku, začal hľadať kompatibilný materiál, ktorý by dokázal odvádzať pot a rýchlo schnúť. V porovnaní s doterajším oblečením by hráči ostali v suchu a cítili by sa ľahšie.

Plank následne vytrvalo skúmal rôzne materiály a ako 23-ročný mladík začal navrhovať vlastné tričká pod značkou Under Armour. Samozrejme, nebolo to také jednoduché a do vývoja investoval všetky úspory a zobral si dlh na piatich kreditných kartách. Aby zbytočne netvoril ďalšie náklady, pracoval z pivnice svojej babičky.

Kvalitu tričiek následne testoval aj na bývalých spoluhráčoch. Keďže mnohí z nich už hrali profesionálny futbal v NFL, poslal im svoje tričká a poprosil ich, aby ich rozdali v šatni. Plankove oblečenie sa začalo stávať populárnym a do konca roka 1996 predal prvých 500 tričiek s názvom HeatGear, na čom firma zarobila 17-tisíc dolárov. Prvé tričká pritom predával priamo zo svojho auta.

V roku 1999 investoval takmer všetky peniaze na reklamu v časopise ESPN, ktorá ho stála 25 000 dolárov. Tento ťah mu vyšiel a propagácia v ESPN viedla k predajom vo výške 750 000 dolárov. Navyše, jeho oblečenie si začali kupovať nielen športovci, ale aj celé tímy.

O 5 rokov neskôr firma vstúpila na burzu a svoje pôsobenie rozšírila do ďalších druhov športového oblečenia. V roku 2010 dosiahla dôležitý míľnik, keď sa jej tržby vyšplhali na úroveň 1 miliarda dolárov.

Dnes Plank zamestnáva viac ako 17 000 ľudí a podľa magazínu Forbes sa hodnota jeho majetku odhaduje na 1,1 miliardy dolárov. V roku 2019 oznámil, že odstúpi z funkcie generálneho riaditeľa, no naďalej zostáva výkonným predsedom spoločnosti.

Ako uviedol počas prejavu na Virgínskej univerzite, podnikanie je jedným z najväčších aktív nielen v USA, ale aj vo svete. „Byť podnikateľom je ťažké,“ uviedol počas prejavu Plank a poukázal na to, že 75 % nových firiem nakoniec skrachuje. „Je veľa ľudí, ktorí uspejú, a veľa ľudí, ktorí zlyhajú. Musíte tomu rozumieť a musíte byť ochotní prijať toto riziko,” dodal podnikateľ. Jeho odhodlanie, vášeň a tvrdá práca prispeli k tomu, že sa z Under Armour stala úspešná a ikonická značka vo svete športového oblečenia.

Zdroje: foxbusiness.com; failurebeforesuccess.comh; successstory.com

Komentáre