Chceš začať vstávať skoro ráno? Týchto 7 tipov ti pomôže

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Mnoho úspešných ľudí vstáva skoro ráno, a to hneď z viacerých dôvodov. Nielenže získajú viac času a maximalizujú svoju produktivitu, ale ráno je ich mozog dobitý na 100% a dokážu efektívnejšie riešiť všetky naplánované úlohy.

Je rozdiel či ráno vstaneš o 6:30 alebo 9:30. Keď vstávaš neskoro, snažíš sa tento stratený čas dohnať počas dňa, čo ťa dostáva pod tlak a zbytočný stres.

Ak by si aj ty chcel začínať svoj deň skôr, no nedarí sa ti to, vyskúšaj týchto 7 tipov, ktoré ti s ranným vstávaním pomôžu:

1. Musíš poznať dôvod

Prečo chceš ráno vstať o 6:00? Chceš ísť cvičiť, zabehať si, chceš využiť pokojné ráno na prácu a zvýšiť tak svoju produktivitu? Musíš poznať dôvod, ktorý ti bude nápomocný pri vstávaní z postele. Ak nevieš, ako svoje ráno využiješ, nebudeš motivovaný a automaticky dáš prednosť ďalšiemu vyspávaniu.

2. Budík na druhej strane miestnosti

Keď nám zazvoní budík na smartfóne, väčšina z nás natiahne ruku a okamžite ho vypína, prípadne odkladá. Pokiaľ ho ale umiestniš napríklad na druhú stranu miestnosti, budeš nútený vstať, aby si ho vypol. Sám budík ťa tak vytiahne z postele a keď už budeš na nohách, oveľa ľahšie sa premôžeš zostať hore a využiť efektívne ranný čas.

3. Vstaň v správny moment

Ako už možno vieš, spánok je zložený z viacerých cyklov. Najprv je to zaspávanie, potom tvrdý spánok, fáza, kedy sa nám snívajú sny. Všetky tieto fázy môžu trvať až 90-minút, pričom celý cyklus sa môže zopakovať aj 7-krát.

Aby bol tvoj spánok kvalitný a ráno si vstal plný energie, dôležité je prebudiť sa v správnej chvíli po skončení jedného spánkového cyklu. S týmto ti hravo pomôžu rôzne aplikácie, napr. Sleep Cycle.

Aplikácia Sleep Cycle
Aplikácia Sleep Cycle

4. Pomôcky pri vstávaní

Sprav si ranné vstávanie čo najpríjemnejšie. Napríklad si na nočný stolík polož pohár vody s citrónom, aby si sa hneď ráno mohol napiť a osviežiť, prípadne si vedľa postele priprav stoličku s pripraveným oblečením na celý deň. Ráno pomôže aj dobrá hudba, ktorá rozprúdi nielen tvoje telo, ale aj mozog.

5. Dostatočný spánok

Aby sa ti ráno vstávalo čo najľahšie, musíš si samozrejme dopriať dostatok kvalitného spánku. Ak budeš chodiť spať o 3:00 ráno, len ťažko vyskočíš o 6:00 z postele plný energie. Vždy sa uisti, že chodíš spať v primeranom čase. Dbaj tiež na cvičenie a stravovanie, pretože tvoja celková fyzická kondícia výrazne vplýva na spánkové návyky.

6. Začni postupne

Ak sa teraz zobúdzaš o 7:30 a chceš začať vstávať o 6:00, skús si budík posúvať každý deň o 2 minúty. Je to lepšie, ako by ti mal budík zazvoniť hneď o 6:00 a ty ho rozospatý vypneš, prípadne odložíš.

Takže si nastavíš budík na 7:28, ďalší deň na 7:26, potom 7:24.. Postupne sa tak začneš zobúdzať skôr a povieš si, že to nie je nič náročné. Síce potrvá dlhšie, kým sa dopracuješ k cieľu, no radšej si tento návyk vybudovať za niekoľko týždňov, než vôbec.

7. Detailná ranná rutina

Čím špecifickejšia bude tvoja ranná rutina, tým ľahšie sa naštartuješ svoje ráno. Ak sa totiž rýchlo zobudíš a po chvíli už nevieš „čo ďalej“, je pravdepodobné, že čoskoro opäť zaľahneš do poste. Naplánuj si svoju rannú rutinu do každého detailu. Napríklad: vypnem budík, idem do kúpeľne (5 minút), napijem sa pohár vody (1 min.), ranný strečing (5 minút), urobím si kávu (2 minúty)..

Skúste postupne aplikovať týchto 7 bodov a uvidíte, že čoskoro sa pre vás skoré ranné vstávanie stane bežným návykom.

Komentáre