35 spôsobov, ako žiť svoj život naplno

žena cestuje

Mnohí z nás prechádzajú životom takpovediac „na pol plynu“ a neužívajú si ho naplno. Ak máte podobný pocit a chcete zažiť viac slobody, vášne, dobrodružstva a radosti, potom sa inšpirujte nasledovnými myšlienkami.

1. Nájdite svoju životnú vášeň: život je príliš krátky na to, aby sme robili to, čo nemáme radi. Samozrejme, nie každý sa môže živiť spevom, tancom alebo futbalom, no nikdy neprestávajte hľadať svoju vášeň. Spýtajte sa samých seba: čo vás baví robiť? Na čo máte talent a predpoklady?

2. Vytvorte si takzvaný 10-ročný plán. Chyťte pero a papier a spíšte si dlhodobé ciele, ktoré by ste chceli dosiahnuť počas nasledujúcich 10 rokov. Zamyslite sa: ako by mal vyzerať váš život o 10 rokov? Čo chcete dosiahnuť? Akým človekom chcete byť?

3. Prestaňte čakať na príležitosti, vytvorte si ich. Prestaňte vyčkávať, že vám vysnívaný život padne z neba do rúk. Musíte si vyhrnúť rukávy a pracovať na ňom. Staňte sa tvorcami svojho šťastia.

4. Nesťažujte sa. Ako raz povedal motivátor Jim Rohn: „Ak sa ti niečo nepáči, zmeň to. Nie si predsa strom.“ Ak s niečím nie ste spokojní, môžete na to frflať, prípadne aktívne pracovať na tom, aby ste to zmenili k lepšiemu.

5. Nežite podľa očakávaní iných. Nevyberajte si životný smer na základe očakávaní, ktoré na vás kladú iní ľudia. Je to váš život, vaše ciele, vaša cesta.

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

6. Zamerajte sa na to, čo môžete zmeniť. Sústreďte svoju pozornosť na veci, ktoré môžete ovplyvniť. Neplytvajte svojou energiou na veci, ktoré nezmeníte.

7. Prestaňte ohovárať iných. Možno vám to prinesie chvíľkovú radosť, no môže to mať negatívne dôsledky. Sústreďte sa na svoj vlastný život a na to, ako ho môžete zlepšiť.

8. Skúšajte nové veci. Vyskúšajte nové jedlo, nový účes, navštívte nové miesta.

9. Vyhnite sa negativite: počúvanie negatívnych a katastrofických správ, obklopenie sa frflošmi a ohováračmi. To všetko z vášho života vysáva energiu. Skúste sa vyhnúť negativite a uvidíte, ako sa váš život mení k lepšiemu.

10. Starajte sa o svoju myseľ a telo: meditujte, čítajte pozitívne knihy, zdravo sa stravujte.

11. Urobte každý deň niečo pekné: potešte samých seba alebo ľudí okolo vás. Kúpte si kvety alebo dobrú knihu, upečte koláč pre svojho blízkeho alebo niekoho obdarujte úprimným úsmevom. Čím viac dáte, tým viac dostanete.

12. Nezabúdajte na relax. Nepreťažujte sa. Možno máte veľa práce, no vždy sa dá nájsť čas na oddych. Kvalitný odpočinok ocení nielen vaše telo, ale aj myseľ.

13. Zostaňte pozitívne naladení: nech sa deje čokoľvek, zachovajte si pozitívny prístup. Nedovoľte, aby reči a činy iných ľudí ovplyvnili váš vnútorný pokoj.

14. Zbierajte zážitky a cestujte. Radosť z nákupu materiálnych vecí je krátkodobá, no radosť zo zážitkov vás bude obohacovať po celý život.

15. Prekonajte strach zo zlyhania. Chyby a pády nie sú opakom úspechu, ale jeho súčasťou.

16. Prestaňte si myslieť, že tráva na druhej strane plota je zelenšia. Na to, aby ste boli šťastní, nepotrebujete vlastniť to, čo vlastnia iní ľudia. Namiesto túžby žiť život iných sa zamerajte na zlepšenie svojho vlastného života.

17. Milujte svojich rodičov a vážte si ich. Ak sú stále nablízku, venujte im všetku lásku.

18. Poučte sa zo svojich chýb. Keď zlyháte, neobviňujte sa a netrestajte sa. Každá chyba je cennou skúsenosťou. Akceptujte svoje zlyhania a poučte sa z nich.

19. Udržujte to jednoduché. Nesnažte sa život zbytočne komplikovať. Pozri: 20 rád, ako žiť jednoduchý život

20. Pracujte na sebe: aby ste dosiahli svoje ciele, musíte sa zlepšovať. Čítajte knihy, počúvajte podcasty, naučte sa nový cudzí jazyk, navštevujte kurzy alebo si nájdite lektora.

21. Porazte prokrastináciu: prokrastinácia, čiže odkladanie úloh na neskôr, trápi mnohých z nás. Bráni nám v pokroku a dosahovaní cieľov. Pozri: 2-minútové pravidlo, ktoré ti pomôže poraziť prokrastináciu

22. Myslite vo veľkom: buďte ambiciózni a riskujte. Ako povedal Jack Canfield: Veľké myšlienky priťahujú veľké výsledky.

23. Osvojte si dobré návyky: zaraďte do svojho života návyky úspešných ľudí, ako je pravidelné cvičenie, čítanie kníh, alebo skoré ranné vstávanie.

24. Zbavte sa nepotrebných vecí. Možno máte preplnené skrine oblečenia, ktoré už nenosíte. Alebo máte zbytočnosti v garáži. Zbavte sa starých vecí a urobte priestor pre nové a lepšie.

25. Nesnažte sa o dokonalosť. Na to, aby ste boli milovaní a prežili život svojich snov, nemusíte byť dokonalým človekom.

26. Nájdite si čas na ticho a samotu. Doba je dnes mimoriadne uponáhľaná, preto spomaľte a trávte čas osamote. Vďaka tomu lepšie spoznáte samých seba, vyčistíte svoju myseľ a eliminujete stres.

27. Naučte sa milovať samých seba: Milujte svoje telo, svoje nedostatky, svoju osobnosť. Ak nedokážete milovať samých seba, nebudete vedieť milovať ani iných.

28. Prestaňte sa snažiť mať všetko pod kontrolou. Môžete ovládať svoje vlastné pocity, ale nemôžete ovládať pocity iných. Prestaňte sa snažiť mať úplne všetko pod kontrolu a začnite žiť.

29. Usmievajte sa. Je to tak jednoduchý spôsob, ako sa cítiť šťastne. Prečo ho nevyužívať čo najčastejšie?

30. Naučte sa dávať, nielen prijímať. Dávať bez toho, aby sme za to na oplátku niečo očakávali, to je najvyšší znak nesebeckosti. Vyskúšajte to a uvidíte, ako sa váš život naplní harmóniou a hojnosťou.

31. Buďte pokorní a naučte sa prijať konštruktívnu kritiku: musíte pochopiť, že nie vždy máte pravdu. Ignorujte zarytých neprajníkov, no nebráňte sa konštruktívnej kritike. Na základe nej sa dokážete zlepšiť a rásť.

32. Naučte sa odpúšťať: odpustite tým, ktorí vám v minulosti ublížili. Len tak sa dokážete v živote pohnúť ďalej. Pamätajte: nemôžete zmeniť činy iných ľudí, no môžete zmeniť to, ako na to zareagujete.

33. Oddýchnite si v prírode. Obklopenie zeleňou, nadýchanie sa čerstvého vzduchu a odpojenie sa od technológií. Možno práve to dodáva vášmu životu novú energiu.

34. Buďte vďační: zamerajte sa na to pozitívne vo svojom živote a poďakujte za všetko, čo máte. Naplní vás to pocitom radosti a na negatívne maličkosti sa budete pozerať ako na triviálnosť.

35. Užite si naplno každý okamih:  jednoducho si plným dúškom vychutnajte každý moment. Nezaoberajte sa minulosťou a nestresujte sa budúcnosťou. Žite tu a teraz a nachádzajte radosť aj v maličkostiach.

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Komentáre