Čo je to mindfulness a ako nám dokáže pomôcť?

muž premýšla

Viete, čo je to mindfulness? Ak vám povieme, že veľa ľudí žije skôr minulosťou, alebo naopak v budúcnosti, pričom zabúdajú na prítomný okamih, zrejme začnete tušiť, čo by pojem mindfulness mohol znamenať.

Áno, správne.

Znamená to sústrediť sa na to, čo sa deje v prítomnom okamihu. Mindfulness je prax, ktorú si môže osvojiť každý. Prostredníctvom tejto techniky sa môžeme naučiť, ako byť viac pozorní voči okolitému svetu a vnímať aj to, čo sa odohráva v nás samotných.

Najnovšie výskumy ukazujú, že naša myseľ strávi až 47 % času blúdením a premýšľaním nad vecami, ktoré sa už stali, prípadne sú ešte pred nami. Takáto nesústredená myseľ spôsobuje silné pocity stresu a obáv a môže nás pripraviť o radosť z každodenných činností.

Čo všetko Mindfulness zahŕňa?

V určitých životných situáciách reagujeme oveľa viac emocionálne. Mindfulness je práve o tom, aby ste na situácie, ktoré sa dejú, reagovali vnímavejšie, s ohľadom na to, čo je v danej situácii vhodné a advekvátne. Mindfulness tiež umožňuje žiť život tak, aby bol v súlade s našimi vnútornými hodnotami bez prevahy emócií a impulzívneho správania.

Táto technika (a určitým spôsobom aj životná filozofia), ktorú môžeme tiež voľne preložiť ako všímavosť, je dokonca taká populárna, že ju využívajú aj známe spoločnosti, ako je Apple, Starbucks či Google a svojim zamestnancom platia viachodinové kurzy.

Takže v skratke, cieľom mindfulness je dostať sa do prítomnosti a získať kontrolu nad rozlietanými myšlienkami a správaním. Je to jednoduchá, ale efektívna meditácia.

Ako cvičiť mindfulness?

V súčasnosti medzi odborníkmi nájdete množstvo kurzov a kníh, ktoré sú zamerané práve týmto smerom. Avšak techniku je možné praktizovať aj v domácom prostredí. Ako na to?

  1. Nájdite si pohodlnú polohu – môžete sa posadiť na stoličku, vankúš alebo si ľahnúť, ak je to pre vás pohodlnejšie
  2. Venujte pozornosť svojmu dýchaniu, vnímajte pocity pri nádychu a výdychu v pravidelnom, konzistentnom rytme
  3. Všímajte si tiež veci, ktoré za bežných okolností nevnímate, ako sú zvuky, vône a farby okolo vás
  4. Vnímajte fyzické pocity vášho tela v akomkoľvek stave
  5. Snažte sa vždy naplno prežívať daný okamih s otvoreným prístupom; buďte jeho súčasťou
  6. Začleňte všímavosť do svojej každodennej rutiny. Aj niekoľko minút každý deň môže priniesť výrazný rozdiel
  7. Po každom cvičení sa zamyslite nad tým, ako sa cítite. Všimnite si akékoľvek zmeny vo vašej nálade alebo perspektíve

Mindfulness prispieva k eliminácii stresu, posilňuje vzťahy a zlepšuje zdravie. Okrem toho zvyšuje emocionálnu inteligenciu, súcit, altruizmus a prosociálnosť, podporuje sústredenie a zlepšuje kreativitu. Všetky tieto výhody rozhodne stoja za to.

Komentáre