Ako robiť skvelý biznis? Inšpirujte sa filozofiou Henryho Forda

Henry Ford (Flickr)

Henry Ford nie je len zakladateľom známej americkej automobilky Ford Motor Company. Jeho spôsob myslenia, manažovania a prístup k podnikaniu sú dodnes inšpiráciou pre všetkých, ktorí vidia svoju budúcnosť v založení a vedení vlastnej spoločnosti. Zoznámte sa bližšie s Fordovou filozofiou biznisu.

Chyby sú poučením i príležitosťou

Nenechajte sa zastrašiť neúspechom. Existuje obrovské množstvo príbehov známych a úspešných podnikateľov, ktorí v začiatkoch zlyhali. Dokonca viackrát.

Ford považoval svoj neúspech za nový začiatok, pričom s každým ďalším pokusom sa snažil byť múdrejší. Ak zlyhá váš projekt, neprepadnite frustrácii. Potlačte svoje negatívne pocity a sústreďte sa na racionálnu analýzu. Hľadajte dôvody, prečo to nevyšlo. Kde ste urobili mylné rozhodnutie. Ktorý kľúčový faktor ste podcenili. Neúspech je skúsenosť, ktorá vás privedie do cieľa. A s fanfárami!

Dajte do toho čo najviac

Ak sa plánujete venovať nejakej obchodnej vízii, naučte sa o nej čo najviac. Rozvíjajte svoje schopnosti s vášňou. Nechajte váš podnikateľský plán, aby sa vám dostal do krvi a stal sa súčasťou vášho života.

Henry Ford nie je vynálezcom automobilu, avšak pre tento priemysel sa mimoriadne nadchol. Snažil sa ho rozvíjať, obohatiť a zlepšiť. Vžil sa do svojho cieľa natoľko, že práve vynález automobilu sa postupom času spájal s jeho menom. Nehovoríme tu o workoholizme a obetovaní života obchodu. Hovoríme o zápale, zvedavosti a nápadoch.

Henry Ford

Nebuďte len tvárou, ale i rukami

Vo svojom biznise nie ste len tvárou a vaša úloha by nemala byť výhradne reprezentatívna. Svoj podnik dokážete zlepšiť jedine vtedy, ak budete presne vedieť, ako funguje.

Spoznajte proces výroby produktu, ktorý vytvárate. Buďte si vedomí slabých stránok a sústreďte sa na ich eliminovanie. Neustále sa učte a svoje znalosti aplikujte. Pred ostatnými budete vyzerať skutočne úspešne, len ak úspešní budete za oponou. Za vašim úspechom budú stáť výsledky. Mravčia práca, ktorú nikto nevidí, ale podpíše sa na výslednom produkte.

S tým súvisí i povestná skromnosť Henryho Forda. Tvrdil, že nemusí nosiť luxusné oblečenie, pretože každý vie, kto je Henry Ford a čo robí. Samozrejme, užiť si svojou pílou zarobené peniaze je v poriadku. Avšak sústreďte sa na to, aby ste to robili v prvom rade pre seba. Ak budete mať prosperujúce podnikanie, nemusíte svoj majetok demonštrovať len preto, aby ľudia vedeli, že na to máte. Peniaze majú slúžiť pre vašu radosť, nie pre závisť iných. Vaša práca by mala motivovať, aby sa ostatní snažili o rovnaké úspechy. Nemala by vás povyšovať nad iných. V takom prípade sa môže stať, že priazeň stratíte.

Henry Ford (Flickr)

Investujte, investujte, investujte

Inšpirujte sa prelomovou metódou Henryho Forda v oblasti ľudských zdrojov. Ford pri rozbiehaní svojho podniku ponúkol dvakrát vyšší plat ako bol priemerný štandard. Pritiahlo to k nemu najväčšie kapacity v automobilovom priemysle. Tí nielenže za ponúkanú mzdu odviedli kvalitnú prácu, ale vďaka hoci nižšiemu, ale pravidelnému zvyšovaniu platu, ostali Fordovi lojálni. Dokonca tak získal nielen neoceniteľné know-how, ale ušetril peniaze na kurzy a školenia svojich zamestnancov.

Nesústreďujte sa vo svojich začiatkoch výhradne na peniaze. Buďte pripravení najskôr niečo stratiť. Investujte do kvality. Ak bude váš produkt kvalitný a budete si môcť dovoliť nižšiu cenu, prinesiete na trh bezkonkurenčnú ponuku pre spotrebiteľov. Henry Ford si bol vedomý toho, že peniaze sú v neustálom pohybe. Akceptujte to, pracujte s tým a profit príde.

Komentáre