V deň, keď sa stal milionárom, vyhodil svoje hodinky. Toto je dôvod

Mark Cuban
Mark Cuban (Foto: Wikimedia)

Niektorí ľudia slávia veľké úspechy aj tým, že sa odmenia drahými hodinkami. Podnikateľ Mark Cuban k tejto skupine ľudí rozhodne nepatrí. Keď ako 32-ročný predal svoju softvérovú firmu MicroSolutions za 6 miliónov dolárov, urobil nezvyčajný krok – zhodil z ruky svoje hodinky a vyhodil ich. Cuban to uviedol na konferencii SXSW.

Ako vysvetľuje, bol to symbolický krok, pretože v momente, ako sa stal milionárom, viac nechcel mať pocit, že niekto vlastní jeho čas. „Čas je jediné aktívum, ktoré nikdy nemôžete získať späť. Nikdy ho nedokážete skutočne vlastniť,“ povedal 65-ročný Cuban. Ako dodáva, vždy sa chcel dostať do pozície, v ktorej bude môcť tráviť čas tak, ako chce.

Mark Cuban (Flickr)

Spomína si, že keď mal 14 rokov, jeho otec ho bral do továrne, v ktorej pracoval. Chcel mu tým ukázať, ako vyzerá práca pre niekoho iného. Ako Cuban hovorí, jeho otec sa mu snažil ukázať, že jeho čas nikdy nebol jeho vlastný a chcel, aby si našiel svoju cestu.

Keď Mark Cuban v roku 1999 predal svoju ďalšiu firmu za 5,7 miliardy dolárov (v akciách), urobil pre ochranu svojho času omnoho väčší krok – kúpil si súkromné lietadlo. „[Kúpa súkromného lietadla] bola mojím celoživotným cieľom, pretože aktívum, ktoré si najviac cením, je čas, a to mi kúpilo čas,“ uviedol v rozhovore pre server Money.

Cuban na konferencii SXSW povedal, že dnes nosí hodinky Apple Watch, aby monitoroval svoje zdravotné funkcie, no jeho postoj k času to nezmenilo. Väčšinu z neho trávi buď so svojou rodinou, pomáha viesť svoj basketbalový klub Dallas Mavericks, vystupuje v show “Shark Tank” alebo riadi svoju farmaceutickú spoločnosť Cost Plus Drugs.

Podľa magazínu Forbes sa hodnota jeho majetku odhaduje na 5,4 miliardy dolárov.

Zdroj: cnbc.com; forbes

Komentáre